KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Berlinden Silah Ambargosu çıktı,ABD’nin görüşü bekleniyor

Berlinden Silah Ambargosu çıktı,ABD’nin görüşü bekleniyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
321 0

Berlin’de imzalanan Libya ile ilgili mutabakat metninin 20 Ocak günü Brüksel’de yapılacak olan Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi’nin planlı bir toplantısında ele alınacak.Toplantıyla ilgili olarak AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası temsilcisi Josep Borrell, Libya’daki ateşkese ve bu ülkeye uygulanan silah ambargosuna özel önem verileceğini vurguladı.Toplantıyla ilgili bir diğer açıklama Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Ibn Zayed tarafından yapıldı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Kuzey Afrika ülkesindeki durumu çözmeyi desteklediğini belirtti. Aynı zamanda, üçüncü ülkelerin devletin iç işlerine müdahalesi olmadan Libya’daki güvenlik ve istikrar sağlanmalıdır şeklinde beyanda bulundu.
Yapılan anlaşmaları denetleme konusunda ise Rusya Dış işleri bakanı Lavrov açıklama yaptı.Larov: askeri komite oluşturulacak , Libya Ulusal Ordusu (LNA) Ulusal Anlaşma Hükümeti’nden (PNS) beş temsilciden oluşacak. Oluşturulan kurum, ateşkesi daha sürdürülebilir hale getirecek özel güven artırıcı önlemler geliştirecektir. BM temsilcileri askeri komitenin eylemini kontrol edecekler şeklinde bayanda bulundu.
Bir sonraki görüşmelerin Rusya’da tekrar yapılacağı belirtilir iken konuyla ilgili olarak 20 ocakta ABD dış işleri bakanlığının bir açıklama yapacağı ve anlaşmanın sürecinin ABD tarafından yapılan anlaşmadan sonra şekilleneceği uzmanlar tarafından iddia edilmektedir.

Kafkassam / Ömer GÖK

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir