KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Berlinde Libya zirvesi başladı

Berlinde Libya zirvesi başladı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
305 0

Berlin’de başlayan Libya zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın başkenti Berlin’de Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es Serrac’ı kabul etti. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile bir araya gelen Erdoğan, daha sonra Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Sarrac’ı kabul etti.
Almanya’nın başkenti Berlin’de, Libya’daki savaşın tarafları Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı General Halife Hafter ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) lideri Fayez es Serrac’ın ve bu isimleri destekleyen ülke liderlerinin bir araya geleceği zirve, aile fotoğrafının çekilmesinin ardından başladı.

Libya’da yakın zamanda varılan ateşkesi güçlendirmeyi ve ülkede barış süreci başlatmayı hedefleyen uluslararası konferans Almanya’nın başkenti Berlin’de başladı.

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde, Türkiye ve Rusya başta olmak üzere Libya çatışmasıyla ilgili 11 ülkenin liderlerinin katılımıyla düzenlenen Berlin Zirvesi başladı.

Bu akşam geç saatlerde bitmesi beklenen zirvenin sonunda, ‘yabancı müdahalenin durdurulması ve Libya’ya yönelik silah ambargosuna saygı gösterilmesini’ talep eden ortak bildiri okunacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirve öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo gibi Libya krizindeki ana aktörler olan liderler ile özel görüştü.

Almanya Hükümet Sözcüsü, Merkel ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac ve Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter ile bugün ayrı ayrı görüştüklerini de bildirdi.

Putin ve Erdoğan, konferans başlamadan önce ikili temaslarda bulunarak, Libya’daki ateşkesin önemini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Pompeo, görüşme sonrasında Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kalıcı ateşkesin sağlanması için uluslararası bir kontrol mekanizmasının oluşturulması konusunda Çavuşoğlu ile hemfikir olduğunu belirtti.

Berlin Zirvesi’ne Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Başbakanı Li Kıçiang, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Birleşmiş Milletler’in Libya Temsilcisi Ghassan Selame ile AB, Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri katılıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Çin hükümet temsilcilerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği (AfB), Avrupa Birliği (AB) ve Arap Birliği temsilcileri de zirvede hazır bulunacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir