KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BEKA SORUNUMUZUN ASIL SEBEBİ NEDİR?

BEKA SORUNUMUZUN ASIL SEBEBİ NEDİR?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
332 0


-23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı Münasebetiyle-
Türkiye’nin gerçek anlamda bir beka sorunu vardır.
1. Beka sorunumuz; her şeyin temeli olan hukukun üstünlüğü ve adalet duygusunun ve ilmi çalışmaya olan saygının zedelenmesi ve bilgi ötesi çağda yaşayan Batı’ya rağmen hâlâ sanayi öncesi çağda yaşıyor olmamız sebebiyledir.
2. Beka sorunumuz; aklın toptan rafa kaldırılıp, her yapılanın itaat, bağnazlık ve Cumhuriyet’ten intikam alma şekline döndürülmesi, ferdi ve milli iradenin her geçen gün yok edilmeye çalışılması sebebiyledir.
3. Beka sorunumuz; adaletsizlikler, liyakatsizlikler, ehliyetsizlikler, adam kayırmalar, katı ve selefi din anlayışına sahip her türlü ideolojik, tarikatçı, cemaatçi, siyasal İslamcı, etnikçi ve bölücü yaklaşımların başta üniversiteler olmak üzere her yeri ele geçirme çabası, paralel merdiven altı eğitim kurumları kurarak çocukları ve gençleri her şekilde istismar etmesi ve beyinlerini dumura uğratması sebebiyledir.
4. Beka sorunumuz; eğitim sistemimizin, her geçen gün dibe vurması, sanat, müzik, edebiyat ve ahlak eğitiminin yeterince verilememesi sebebiyledir.
5. Beka sorunumuz, dini ve milli değerlerimizin günlük siyasete alet edilmesi ve her geçen gün ötekileştirme anlayışının her şeyin üstüne çıkması sebebiyledir.
6. Beka sorunumuz, yakın zamanda korkunç bir bela başımıza geldiği halde hâlâ bunun hakiki sebebinin grupçuluk, hizipçilik, cemaatçilik ve tarikatçilik olduğunu anlayamamız ve bu yapılanmaların her yeri fütursuzca ele geçirme çabalarına izin vermemiz sebebiyledir.
7. Beka sorunumuz, ruhu kaybedip şekli hakim kılmamız sebebiyledir.
8. Beka sorunumuz, çocuklarımızı ve gençlerimizi ilim ve ahlakın aydınlığı ile donatarak onları; hamaset yapan değil, gerçek anlamda milli ve manevi değerlerine sahip, düşünmesini bilen bireyler olarak yetiştirememiz sebebiyledir.
9. Velhasılı kelam, esas beka sorunumuz AKLETMEYİ İTAAT’in emrine vermemiz sebebiyledir.
İbrahim Maraş

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir