KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Batı Türkiye’yi terör destekçisi ve çocuk istismarcısı gösteriyor!

Batı Türkiye’yi terör destekçisi ve çocuk istismarcısı gösteriyor!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 11 dk okuma süresi
343 1

Oryantalizm, dünyanın Doğu ve Batı olarak iki yöne, dünya halklarının da esas olarak Doğulular ve Batılılar olarak birbirine karşıt ve indirgenemez bütünlüklere bölündüğünü iddia eden ideolojik bir kategoridir. Avrupa ve ABD’nin, daha genel olarak emperyalizmin İslam terörizmi tehdidi altında bulunduğu söylemi, bu ülke halklarının, kendi can güvenliklerinin korunması adına, kazanılmış demokratik haklarından vazgeçmelerini kolaylaştırmak için yaygınlaştırılan korkunun başlıca motifidir. Böylece bu korku, birlikte yaşayan halklar arasında var olan sempatiyi, başka kültürlere karşı duyulan iyimser merakı ortadan kaldırarak, düşmanlıkları körükler. Batı’da yaşayan Müslümanlara karşı ırkçı önyargıların çoğalmasına zemin hazırlar. (Bkz. Nuray Sancar http://www.ozgurlukdunyasi.org/arsiv/251-sayi-177/625-bir-somurgecilik-ideolojisi-oryantalizm)

Edward Said’in; “Doğu Batıdan daha zayıf olduğu için Doğuya tahakkümü öngören Doğunun farkını onun zayıflığından ibaret bulan siyasi bir doktrindir” şeklindeki Oryantalizmi tarifi günceliğinden bir şey kaybetmedi. Bize maalesef şöyle bir kanaat oluşmuş; “Avrupa’nın kafasındaki Doğu muhayyeldir. Gerçeklere dayanmamaktadır. Kendi kafalarında çizdikleri Doğuya inanmış ve inandırmışlardır. Olayları, kişileri, durumları hep kendi bakış açısına göre yorumlamışlardır.

Oryantalizmde Doğunun değerlendirilmesi Doğulu gözüyle yapılmaz. Değerlendirmeler Batılılar tarafından yapılır. Batılıda Doğuyu değerlendirirken olduğu gibi değil, görmek istediği gibi görür. Onu anlamaya ve olduğu gibi kabul etmek yerine değiştirmeye çalışır. Doğu üzerine yapılan bütün araştırmaların amacı tahakküm üzerine kurulmuştur.” Bu hiç şüphesiz Doğuyu köleleştirme ve sömürgeleştirme politikalarının meşruiyetine yöneliktir ve madalyonun bir yüzüdür. Madalyonun saklanan diğer yüzünde ise doğunun nesnel görüntüsü vardır ve fotoğraf doğru okunduğunda istihbarat örgütlerinin operasyonel gücünü artırmaktadır.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ABD ve Avrupa Birliği’nin, Türkiye’nin yasal ve seçilmiş hükümetine destek vermekten kaçınmasının ardında bu oryantalist ve emperyalist bakış açısının derin izleri var. Alman televizyon kanalı ARD’nin haber programlarında yer alan ve ardından diğer Alman medyasında da yayınlanan, Federal Hükümetin Türkiye’ye yönelik İslamcı terör gruplarına destek suçlaması haberini de böyle okumak gerekiyor. Alman İstihbarat Teşkilatı BND’nin Türkiye ile ilgili raporlarına dayanılarak hazırlanan raporda AK Parti hükümetinin ‘2011’den bu yana attığı adımlarla, iç ve dış siyasette İslamcı bir çizgi izlemeye başladığı ve bu politikanın sonucu olarak Türkiye’nin Ortadoğu’daki radikal İslamcı grupların merkezi eylem platformuna dönüştüğü’ suçlaması yer alıyor. (Bkz. http://www.amerikaninsesi.com/a/turkiye-almanya-iliskilerinde-yeni-kriz-kapida-mi/3467531.html)

Alman İçişleri Bakanlığı’nın basına sızan belgesinde yer alan, ‘Türkiye’nin İslamcı ve terörist örgütlere uzun yıllardır destek verdiği’ değerlendirmesi ortalığı karıştırdı. Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD’nin, İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti soru önergesine gönderdiği yanıt belgesindeki ‘gizli’ ibareli değerlendirmeleri yayınlamasının ardından tartışmalar büyüyor.

ARD, İçişleri Bakanlığı’nın yanıtındaki ‘gizli’ ibareli bölümde, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır’daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye’deki silahlı İslamcı muhalefete yönelik dayanışma ve destek eylemlerine dikkat çekilmiş, “Ankara’nın özellikle de 2011 yılından beri adım adım İslamileşen iç ve dış politikasının sonucu olarak Türkiye, Orta ve Yakındoğu bölgesindeki İslamcı örgütlerin merkezi eylem platformu haline gelmiştir” ifadesi kullanılmıştı. (Bkz. http://www.dw.com/tr/almanyada-t%C3%BCrkiye-ile-ilgili-gizli-belge-tart%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1/a-19478923)

Türkiye’ye belden aşağı vurmakta atış serbest olunca Spiegel Online’da bu kampanyaya çorbada tuzum bulunsun türünden bir katkı sunuyor. Spiegel Online’da yer alan habere göre, 2015 yılı sonuna kadar Almanya’dan Suriye ve Irak’a giderek IŞİD’e katıldığı belirlenen 760 kişiden 190’ı Türk vatandaşı veya Türk kökenli. Anayasayı Koruma Örgütü (BKA) verilerine göre, 2016 yılı Mayıs ayına kadar Almanya’dan IŞİD’e gidenlerin sayısı 820’ye ulaştı. Bu kişilerin üçte biri Haziran ayı itibariyle yeniden Almanya’ya döndü. (Bkz. http://rudaw.net/mobile/turkish/world/170820162)

Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik çamur atması teröre destek veren ülke yaftalamasıyla sınırlı değil. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına” ilişkin hükmü iptal etmesini fırsat bilip Türkiye’ye yükleniyorlar. Aslında nahoş durum bir durum. Çocuk tacizcilerini yüreklendiren bir karar. Türkiye’yi kamu vicdanında ve uluslararası arenada zor durumda bıraktığı kesin.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına” ilişkin hükmü iptal etmesi ile ilgili olarak Ankara ile Stockholm arasındaki tartışmaya İsveç Başbakanı Stefan Löfven de katıldı. Resmi bir gezi için Ürdün’de bulunan Stefan Löfven, AYM’nin kararını “endişe verici” bulduklarını söyledi. Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Löfven, “Çocuk çocuktur. Evlilik veya cinsel ilişki gibi konularda (yetişkinler gibi) değişik konularda seçim yapabilme olanakları yoktur” dedi. Haksızda sayılmaz. (Bkz. http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-37093434)

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği’nin sığınmacılar konusunda Türkiye ile anlaşmaya ihtiyacı olmadığı görüşünde. Mültecilerin Avrupa Birliği ülkelerine alınmaması konusunda insan hakları ve mülteci sözleşmesini görmezlikten gelen Avrupa Konseyi, söz konusu Türkiye olunca Türkiye’deki sığınmacı çocukların yaşam koşulları, okula devam durumları ve çocuk işçi olarak çalıştırılmalarıyla ilgili acilen önlem alınması gerektiğini zaman zaman gündem taşıyor. Türkiye’deki kampları ziyaret etmesinin ardından bir rapor hazırlayan Avrupa Konseyi özel temsilcisi Tomáš Boček, “Dilenen, sokakta bir şeyler satan ya da satmak için ailelerine eski metalleri toplamada yardım eden çok fazla sayıda küçük çocuk gördüm” dedi. Avrupa Konseyi, çocuklar ve 18 yaşın altındaki refakatçisi bulunmayan sığınmacılara yardımda Ankara’ya nasıl destek olunabileceği konusunda görüşlerine başvurmak üzere Boček’i Haziran ayı başında Türkiye’ye göndermişti.(Bkz. http://tr.sputniknews.com/avrupa/20160816/1024413028/avrupa-konseyi-turkiye-cocuk-siginmaci.html)

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkin de bir düzenleme yapıldı. 107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanların, cezalarının “üçte ikisini” infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilecek. Buna göre Türkiye’de 38 bin mahkûmun erken tahliye olabilecek. Buna rağmen uluslararası platformda Türkiye’nin insan hakları karnesi pek iç açıcı değil. Özellikle düşünce suçlularının serbest bırakılması, siyasî suçlularının adil bir şekilde yargılanması, işkence, idam ve tutuklulara gösterilebilecek her türlü zulmün bertaraf edilmesi, siyasi cinayet ve adam kaçırma ve her türlü insan hakları ihlaline karşı durulması konusunda çeşitli kampanyalar düzenleyen Uluslararası Af Örgütü veya Amnesty International, Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi ve diğer uluslararası standartlarca belirlenmiş her türlü insan hakkını savunma ve teşvik etmeyi amaç edinmiş uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, “Türkiye’de 15 Temmuz gecesi gerçekleşen, en az 208 kişinin yaşamını yitirmesi ve yaklaşık 8 bin kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan kanlı darbe girişiminin ardından Türkiye’de insan hakları tehlike altındadır” demişti. (Bkz http://amnesty.org.tr/icerik/2/1951/)

Türkiye’nin dışarıya verdiği bir başka olumsuz imaj, beyin göçüyle ilgili. Maalesef şimdiye kadar tersine döndürülemeyen beyin göçü yüzünden Türkiye’de bilimsel araştırmalar kan kaybediyor. Bir süre önce Cumhuriyet gazetesinde çıkan bir habere göre, yurtdışında eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerin sayısı 2009’dan beri her yıl ikiye katlandı. Gazete, İstanbul’daki Robert Kolej’de öğrenim gören 196 lise son sınıf öğrencisinden 151’inin yurtdışı için eğitim başvurusu yaptığını bildiriyor. Anadolu Ajansı, yaklaşık 90 bin Türk öğrencinin yurtdışında eğitim için her yıl 1,5 milyar dolar harcadığını kaydediyor. Ajansa göre, öğrenciler en çok İngiltere, Amerika, Malta, Kanada, Avustralya ve Almanya’yı tercih ediyor. Dünya Bankası kayıtlarına göre, yurtdışında en fazla öğrencisi bulunan ülkeler arasında Türkiye on birinci sırada yer alıyor. (Bkz. http://www.amerikaninsesi.com/a/turkiye-den-yurtdisina-beyin-gocu-hizlandi/3464933.html)

Kendimizi Kaf dağında görmekten vaz geçmek en akıllıcası.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. Nilüfer Aydemir - -

  Değil miyiz?

  Bu kadar cemaat ve tarikat yapılanmasının olduğu bir ülkede gelebileceği en uç nokta olan terör kendini devlet otoritesinin üstünde görüp durmuyor mu?

  Sayın c.başkanı kanaat önderlerinden adeta icazet almıyor mu? İŞıD, Hizbullah,…PKK v.s. kanımızla, malımızla…insanımızla beslenmiyor mu? 15 Temmuzda FeTö darbeye kalkışmadı mı?

  Her şeyden daha mühim olanı, cinsel istismar ve yoksulluk.

  Örnekler ile açıklamam gerekirse; Komşum 3 çocuk yapmıs, hangi akla hizmetse…mahallemde duramıyorum feryat figan ağlamasından, inlemesinden. Niye mi? İki büyüğe emanet 3. çocuk ve anne baba işe. Ev kira, hayat pahalı…mecbur çalışılacak. Peki, hani ya kreş, hani nerede çalışan annenin çocuğuna bakıcı? Yok! Dün CeHaPe de de yoktu bugün Akepede de yok.

  Dördüncü çocuğunu erkek olsun diye yaptı bir diğer komşum.. Emniyetten değerli bir ağabeyim geçmiş olsun ziyaretinde malumunuz döndük Angaradan, bir kızılca kıyamet: ” bana vuramazsın, ben insanım anladın mı? İnsan!” Ekip çağıracak. Zor bela durdurdum. Her gün böyle anne şiddet uyguluyor çocuklara, sesi iki mahalle öteden duyulur…falan filan. Ekip gelse ne olacak, ifadeler alınacak, belki çocuklar… Hoş ev kira, tek baba çalışıyor evde..amma koyu akepe yandaşı hanım ablamız!

  Bir diğer komşu var ki düşman başına sanayi esnafı, sapık mı sapık! (Ben dahil ) taciz etmediği kimse kalmadı mahallede. Aşırı milliyetçidir hani, sorsan helikopter üstüne de atlar, tank önüne de yatar. 3 de çocuk babası, ev kira!

  …Bir diğer komşu Hizbullahçı! Bir diğeri madde satıcısı v.s. her biri ile uğraşmışlığım var da neyse.

  Mahallenin yarısı terör nedeniyle doğudan göç ile gelenle doldu taştı. Nevruz kutluyoruz barikatlarla, çevikle akreple…Demirtaş “ses ver” diyor ses bizim mahalleden ulaşıyor…Vukuatsız gün yok!

  Ensestte var, istismarcı da, akraba evliliği de var boşandı diye vurulan da… kumada var kumarda..teröristte vatanseverde, yani hepsi var.

  İşsizliğinden yakınanda var! Toplu taşıma araçlarında torpilsiz kaldık diye yakınanda. Mülakatlardan elenen de var, bankamatik memurluğu yapanda…20 Lira gündelik ile fasona giden 13 ile 17 yaş arası çocukta var. Hiç boşuna çocuk işçi yok demeyin, madende dahi çalıştırılıyor 18 yaş altı çocuklar. Boş boş kahvehane köşesinde laklak yapanda var, bir işin ucundan tutmadan makamları işgal edenlerde.

  Denizli tekstil ürünleri ile meşhur ya hani, 5 TL havlu alıyorsunuz ya koşa koşa Babadağlılar iş hanından hah onlar bu çocukların ç/alınan emeği. Sigorta yok, hijyenik koşullar yok v.s. yok oğlu yok nereden mi biliyorum, üşenmedim geçen sene fasona gittim gözümle gördüm.

  Eğitim ücretsiz olsun dedik mi kızıyorlar, eşit iş eşit ücret diyoruz dokuz köy değil doksan dokuz köyden kovuyorlar. Sorun o çocuklara tebdili kıyafet ile, hepsi okul masrafı, aileye destek v.s. diyecek size. Hani ya denetim, sgk ne iş yapar? İş ve işçi sağlığı güvenliği falan filan nerede?

  Ha taciz ve tecavüze maruz kalmıyorlar mı? Yorum yapmayacağım!

  Çiftçinin halini yazmaya dilim varmıyor da neyse…bu konuya hiç mi hiç girmeyeceğim.

  Demem o ki, yolla özelleştirmeyle…olmuyor/olmadı olmayacakta! Adam kayırıp, bizden bizden değil ile, zengini daha zengin fakiri daha fakir yapıp, gençleri ötekileştirmek ile, teröre ve istismarlara destekçi çıkarmaktan başka ne oluyor burada?

  Son olarak İranlı gay, trans, transseksüel ile Suriyeli hayat kadınları mesken tutmuş memleketimi. Her köyde şimdi büyük şehiriz ya havamız batsın mahalle oralar.. birer birahane, gazino, meyhane de kadın garson adı altında konsomatris çalıştırmak adetten… Hemen hemen her hafta bir-iki makat yakma operasyonu yapılır olmuş özel hastahanelerde…

  Gayri meşru ilişkiler aldı yürüdü, küçücük çocuklar gebe kalıyor koca koca adamlar yüzünden…Ama Allah rızkını verir değil mi? Devlet çocuğa baksın anası ölsün… Kürtaj yasaklandı diye 30 bin TL alıp servetine servet katan merdiven altı doktorlar perdah olmuş… O parayı veremeyip intihar edenlere ne demeli? Ortaya çıkınca ailesi tarafından katledilenlere ne diyorlar? Namusunu temizledi. Vay be ne namusmuş!

  Burası Türkiye hocam, burada ne varsa göremeyenler utansın, halkın içinde olmayıp iş adamı tayfası ile, ahbap çavuş ilişkisi sürüp milliyetçiyiz, halkçıyız…demokratız diyenler utansın! Öyle kalemle itiraz etmekle iki kanun çıkarmakla düzelmiyor, gerçek gün kadar, güneş kadar aşikar!

  Emek sömürülüyor ses yok, çoluk çocuk elden gidiyor ses yok…yine de Allah demokrasimize zeval vermesin değil mi ya?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir