KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BALKANLAR’DAKİ MİNİ SCHENGEN ANTLAŞMASI

BALKANLAR’DAKİ MİNİ SCHENGEN ANTLAŞMASI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
342 0

Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Arnavutluk’un güneydoğu Avrupa ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, 2020’nin Ocak ayında üç ülke arasında “Mini-Schengen” olarak adlandırılan bir “Schengen alanı” kurulduğunu duyurdular.
Aleksandar Vuciç ve Edi Rama’nın yanı sıra Başbakan Zoran Zaev’in açıkladığı gibi, bu bölgedeki vatandaşlar ve işletmeler için büyük bir rahatlama olacak. Buna göre, seyahat ve mal özgürlüğü genişleyecekti. Ortak sınır kontrolleri, onları daha verimli hale getirerek, ilgili üç ülkenin vatandaşlarının seyahat etmesini ve daha düşük engelleri olan şirketlerin mal taşımasını kolaylaştırır. Buna ek olarak, çalışma izinleri karşılıklı olarak tanınacak ve bu da 12 milyon insanın yaşadığı bölgeyi yatırımcılar için daha çekici hale getirecektir.
Bu proje bölgedeki tüm vatandaşlara ve şirketlere fayda sağlamaktadır. Daha fazla özgürlük Güneydoğu Avrupa’da olumlu gelişmeler için daha fazla alan yaratıyor. Bosna-Hersek, Karadağ ve Kosova da işbirliği yapmaya davet edildi. Ancak, Sırbistan ve Bosna-Hersek Kosova Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımadıkları için Kosova iptal etti.
Aynı zamanda, Fransa’nın vetosu, Kuzey Makedonya’daki reform odaklı Avrupalı ​​yanlılarını gizledi. AB üye ülkeleri düzeyindeki başarısızlıklar, ilgili Balkan ülkelerinde reformların uygulanmamasına yol açmamalıdır. AB’ye katılım kendi içinde bir amaç olmamalıdır. Birlik içinde veya dışında hukukun üstünlüğü, yolsuzluğun ortadan kaldırılması, piyasa ekonomisi ve temel özgürlükler arzu edilir. Devletler ayrıca komşularıyla işbirliği yapmaya, yaşamaya ve barış içinde çalışmaya istekli olduklarını ve ülkelerinin vatandaşları için tüm olanakları açtıklarını göstermelidir.
Avrupa Birliği ülkeleri vaatlerini yerine getirmek, Kosova’ya vize serbestisi vermek, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile açık katılım müzakereleri vermek, Bosna-Hersek’i desteklemek ve hali hazırda müzakere edilen ülkeleri Sırbistan ve Karadağ’ı AB’ye yaklaştırmak zorunda. Mini-Schengen projesinin nasıl uygulandığını gösterecek. Devletlerin bu kapsamlı işbirliği üzerinde çalışması gerçeği de iyi niyet göstermektedir.
https://www.paneuropa.at/mini-schengen-am-balkan-ist-wichtiger-schritt-in-die-eu/#more-1981
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/kuzey-makedonya-cumhurbaskani-mini-schengen-abye-bir-alternatif-degil/1652997
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4.sınıf Öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri
Mücahit Pıçak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir