Fransız Fariba Adelkhah İran’da kayıp

Gürcustan Azərbaycan qonşuluqu və tərəfdaşlıgı hər zaman dostluq münasibətlərlə secilmişdir

Azerbaycanın populer şarkıcısından mükemmel performans

Ռուսները կարող են կարդալ ամերիկյան օդանավի գաղտնիքները. Էրդողանի մեծ խաղի մեջ

Baguz tepesine bayrak diken ypg-pkklı teröristler ne yapmak istiyor

Gündem 23 Mart 2019
96

Sovyetlerin Reichstag’a bayrak dikişi ile ABD’nin Iwo Jima’ya bayrak dikişini taklit ederek Baguz tepesine bayrak diken ypg-pkklı teröristler.
Resmi olarak en az 45 bin hava saldırısı muhtemelen 60 binden fazla hava saldırısı 4 senede sadece Koalisyon güçleri tarafından yapıldı ve bu saldırıların çoğu pkk ve peşmergeyi koruyabilmek için düzenlendi.
Sırf ypg-pkk-sdf 4 senede 10-20 milyar dolar arasında değişen askeri malzeme ve nakit yardımı aldı. Buna rağmen kum fırtınası olduğu anlarda yüzlerce militan kaybedip pek çok yeri kaptırdıkları oldu.
Şu an ise ağustos ayından beri en az 2 bin-2 bin 500 militanı cephe gerisi saldırılarında Rakka-Haseke-Deyr ez Zor şeytan üçgeninde kaybettiler.
Araplara hatta kendileri için batıda propaganda yapıp kamuoyu sağlayan Ermeniler, Süryaniler ve Hristiyan Araplara bile dini baskılar ve ırkçı baskılarda bulunuyorlar.
ABD’nin yoğun desteğine rağmen cephe gerisinde asayişi sağlayamıyorlar. Aşiretlerin ve baskı yaptıkları halkın çoğu bu vaziyetten kurtulabilmek için Türkiye, Suriye ve IŞİD ile temas halinde.
Sahada zafer kazandılar ancak Arapların bütün öfkesini de kendi üstlerine çektiler. Cephe gerisinde maruz kaldıkları saldırıların giderek artması kaçınılmaz.
6 aylık Hacin-Baguz Harekatı boyunca on binlerce militan Deyr ez Zor güneyinde olası harekat için uygun fırsat değerlendirilemedi. Şimdi harekat başlarsa pkknın bütün dikkati Menbic ve kuzey hatlarında olacak. ABD ise var gücü ile tırlarla ve kargo uçakları ile pkkyı destekliyor 90 binlik pkkyı 100 bin ve ötesine ulaştırmak için çabalıyor. Aynı zamanda IKBY’de olduğu gibi burayı da Suriye devletinin çatısı altına yerleştirerek resmi hale getirmeye ve Türkiye’nin olası müdahalesini diplomatik ve siyasi açıdan da önlemeye çalışıyor.
Cephe savaşlarının bitmesi ile pkk tüm dikkatini artık Kuzey Irak üzerinden Türkiye’ye ve Menbic hattı ile Türkiye sınırına verilebilir. Suriye pkksı resmiyet kazanmadan önceki sayılı günlerdeyiz. İnşallah bir an önce askeri müdahale gelir ve dış baskılara rağmen sürer ve tüm Kuzey Suriye bunların elinden kurtarılır, pkkya büyük bir darbe vurulur. Aksi halde ABD ypg-pkkyı sdf çatısı ile resmi hale getirip olası harekatı Suriye ile çatışma riski durumuna getirmeye bakabilir ve hatta Barzani örneğinde olduğu gibi yıllar geçip arayı düzeltip benzer bir politika ile bizle Suriye kuzeyindeki bu teröristleri stratejik ortak bile yapmaya çalışabilir.
Türkiye’nin bu tür kurnazlıklara kanmaması ve bu terör devletçiğine karşı bir an evvel harekete geçmesi gereklidir.

Çağdaş Gündem

Yorumlar