ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Изготовлен нижний полукорпус реактора для 1-ого энергоблока АЭС Аккую

Almanyanın yeni savunma bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer

babam bu topraklar için canını feda etdi

Azerbaycan, Gündem 12 Mart 2019
90

“Bir şehit evladı olarak ülkemle kurur duyuyorum, çünki,babam bu topraklar için canını feda etdi ”

Arzu şehit evladı olmak nasıl bir duygu?
Bu hissi sözle izzah edemem çok farklı,çok kururlu bir his.Gerçekden şehit evladı olmak çok büyük sorumluluk.
Nasıl bir sorumluluk?
Her gittiğin yerde ilk isminden önce şehit evladı sesleniyor işde bu üzdende sorumluluk taşıyorsun.Hemde bu sorumluluk seni cesur ediyor.
Baban şehit olarken sen kaç yaşındaydın?
Çok küçükdüm ben 10 aylık olduğumda babam Karabağ savaşında Karabağın Şuşa ilçesinde şehit oldu.
Baban Karabağlımıydı?
Hayır babam Bakü doğumlu. O,1963 senesinde Baküde doğulmuş.Babamdan hep kururlu sözler söylerler ve bende çok onur duyuyorum ki,damarımda öğle babanın kanı akıyor.
Bende sandım ki,Karabağlısın?
Hayır değilim amma ben burda hiç bir fark görmüyorum çünki,beni Azerbaycan dışında çıktığımda Azerbaycanlı olarak biliyorlar.
Şehit evladı olarak ülkende giden olaylara nasıl yaklaşıyorsun?
İlk önce bir şehit evladı olarak ülkemle kurur duyuyorum, çünki,babam bu topraklar için canını feda etdi benim özgür yaşayışım için. Ben her zaman bunu hep söylerim eminim ki,babamın ruhu çok rahat çünki,onun evladının büyük bir vatanı ve büyük İlham Aliyev gibi lideri var. Cumhurbaşkanımız sayın İlham Aliyevin ilk düşündüğü her zaman şehit aileleridir.Ben her zaman bunu söylerim eminim babamın ruhu çok rahat çünki,onun evladının ülkesinde İlham Aliyev gibi cumhurbaşkanı var.
Son yıllarda Azerbaycanda ne gibi yenilikler oldu?
Azerbaycan batıyla doğunun kesiştiyi noktadır bizde tüm halkların kültürleri var,şu an Azerbaycan çok sivil,çok demokratik ülke.Son yıllarda spor oyunları düzenleniyor buda tabii ki,Azerbaycanın büyüklüğünü gösteriyor.Bunlarla yanaşı hemde kültür,ekonomi,siyasi yönlerde büyük zirve toplatıları yapılıyor tüm bunlarda ülkeyi tanıtma adına görülen işlerdir.
Azerbaycan kültürü hep bir tık önde biraz bundan bahs edermisin?
Azerbaycan kültürü bir tık değil çok önde biz siyasetimizle,sporumuzla beraber aynı zamanda kültürümüzlede çok sevilen ülkeyiz.Asırlardan bu güne kadar çok büyük şairlerimiz,ozanlarımız,şarkıcılarımız var. Mesala bu yıl tüm Azerbaycanda bizim ve tüm dünyanın en büyük şairi İmameddin Nesimi yılı düzenlendi.Biz kültürümüze ve törelerimize bağlı halkız bununla yanaşı diğer ülkelerin kültürlerinide kendimizde barındırıyoruz.Tolerant,sivil ve tüm halka açık kapısı olan kültürü zengin ülkeyiz.
Peki mediayı neden seçdin?
Çoçuklukdan hep bu alana ilgim vardı.Buda sırf babamla kaynaklı çünki,her zaman babamın ismini daha çok duyurmak için bu alanı seçdim.Ailem farklı sanat seçmemi istesede annemin desteği ile bu alanda olmayı karar verdim.Çok şükür ki,babam için seçdiyim bu ihtisasla onun adını kendi vatanımla yanaşı dünyaya duyuruyorum.
Azerbaycan gencinin başarılarını nasıl değerlendiriyorsun?
Tabii ki,dediğim gibi ülkemi çok seviyorum şu an Azerbaycan genci çok farklı,çok bilgili,çok kültürlü.Şuan Azerbaycan genci dünyanın her tarafında Almaniyada,Fransada,Amerkada vatanını çok güzel şekilde temsil ediyor.Biliyorsunuz bizim en büyük sorunumuz Karabağ sorunu ve bunun için en çokda Hocalı katliamı için cumhurbaşkanıyla beraber Azerbaycan gencide çok güzel projelerle çalışıyor.Leyla Aliyevanin başlatdığı Hocalıya Edalet kompaniyasına çok sayda genclerimiz katılıyor buda Azerbaycan gerçeklerini dünyaya duyurmak için yapılan en büyük işlerden biri.

Arzu Bayramova

Yorumlar