KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AZİL SORUŞTURMASINDA TRUMP

AZİL SORUŞTURMASINDA TRUMP

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
288 0

Azil Süreci ne demek?
Azil süreci 1787 yılında Philadelphia Anlaşması ile ABD anayasasına eklenmiştir ve halen varlığını sürdürmektedir. Yasaya göre başkanın yargılanması ve suçlu bulunduğu takdirde görevinden alınması gibi maddeleri kapsamaktadır. Philadelphia Anlaşması’nın maddelerine göre devlet başkanı veya herhangi bir sivil memur belirlenen 3 büyük suçu işlemesi halinde dava açılır ve gerekli cezai işlemler uygulanır. Bu suçlar vatana ihanet, rüşvet ve tanımı olmayan diğer suçlardır. Bu süreç sonucunda Temsilciler Meclisi Adalet Komitesine başvuru yapıyor ve gerekli incelemeler yapılıyor eğer olumlu cevap gelirse Temsilciler meclisinde oylamaya gidiliyor ve çoğunluk duruma onay verirse bu sefer dosyalar Senato’ya gönderilerek süreç başlatılmış oluyor.
Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Donald Trump’a Demokrat politikacılar tarafından Azil soruşturması başlatmışlardır. Demokratlar başarılı olduğu takdirde ABD Başkanı Trump görevden uzaklaştırılıp gerekli ceza verilecektir. Ancak Azil soruşturma ile hiçbir ABD başkanı görevden uzaklaştırılmamış ve ceza uygulanmamıştır. Demokrat politikacıların ABD başkanı Trump’ın 2020 seçimlerinden önce Trump’a olan güvenin ve prestijinin sekteye uğratılması amacı gütmektedir. Daha öncede 1968 yılında Andrew Johnson ve 1998’de Bill Clinton hakkında Azil soruşturma açılmıştır.
Demokrat Politikacıların bir diğer amacı ise hukukun üstünlüğünün başkan dahil hiç kimsenin hukukun üzerinde olamayacağının fikrinin savunulması mesajını vermek olduğu uzmanlar tarafından yorumlanmaktadır. Eğer kongre buna tepki göstermezse bu başkanın ya da gelecekteki başkanların anayasayı ihlal etme konusunda kendilerini serbest hissetmelerinin yolunu açabileceği endişesi olmaktadır. Azil sürecinin başlatıldığını duyuran kıdemli Demokrat Kongre üyesi ve Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi de bu noktayı vurgulamış ve başkanın eylemlerinde sorumlu olması gerektiği ifade etmiştir. Azil Süreci kapsamında kamuoyunun baskısı sonucunda Abd Başkanı Donald Trump’ın istifaya zorlamaya çalışacakları aşikar olup Trump’ın bu baskılara ne kadar dayanabileceği merak konusudur.
https://haberport.com/yasam/azil-surecinin-anlami-nedir-azil-sureci-nasil-isler-h17996.html
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49851928
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 4.sınıf öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri Mücahit Pıçak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir