KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. AZERBAYCAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ANKARA’DA DEĞERLENDİRİLECEK

AZERBAYCAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ANKARA’DA DEĞERLENDİRİLECEK

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
245 0

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Ankara/Pursaklar Belediye Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen, iki ülke ilişkilerinin her yönüyle tartışılıp, konuşulacağı ve gelecek stratejilerinin belirleneceği ’’Türkiye-Azerbaycan İlişkileri: Kardeşlik ve Stratejik Ortaklık’’ başlıklı uluslararası sempozyum 24 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Sempozyum’da; ’Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinin Stratejik Önemi’, ’Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinde Geleceğe Yönelik Perspektifler’ ve ’Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinde Enerjinin Rolü’ başlıklı üç oturum icra edilecektir. Türkiye’den ve Azerbaycan’dan akademisyenlerin ve siyasilerin davet edildiği programı yabancı misyon şeflerinin de izlemesi bekleniyor.

Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ’’Türkiye ve Azerbaycan arasındaki karşılıklı ilişkiler derin tarihî köklere dayanmaktadır. Ortak soy, dil, inanç, kültür ve tarih bu iki cumhuriyeti birbirine yaklaştırmada önemli yer tutmaktadır. Ayrıca Türkiye ile Azerbaycan arasında siyasi, ekonomik, kültürel ve akademik faaliyetler gibi çeşitli alanlardaki işbirliği, günümüzde uluslararası düzeydeki en iyi dostluk ve kardeşlik örneklerinden birisini oluşturmaktadır. Bizler de bu kardeşliğe katkı sağlamak amacıyla bu sempozyumu gerçekleştireceğiz’’ dedi.

Ankara’nın önemli belediyelerinden birisi olan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin de konu ile alakalı olarak şunları ifade etti; ’’Dünyada iki kardeş ülkenin tek öreneği Azerbaycan ve Türkiye kardeşliğidir. Bizler de bu kardeşliği dünyaya tekrar hatırlatmak amacıyla böyle bir etkinlik yapmayı planladık. Programın birinci gününde uluslararası sempozyum, ikinci gününde ise Azerbaycan’ın yetiştirmiş olduğu büyük ozan Zelimhan Yakup’un hatırasına Ozanlar ve Şairler Gecesi icra edeceğiz. Ayrıca Pursaklar sınırları içerisinde bulunan bir parka Karabağ Parkı adını verdik, bu vesile ile parkımızın açılışını da gerçekleştirmiş olacağız’’ dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir