KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Azerbaycan seçimleri ve Türkiye

Azerbaycan seçimleri ve Türkiye

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
305 0

Üzülerek belirtmek isterim ki, Azerbaycan parlamento seçimlerinde çok yanlış yaklaşım koyanlardan biri de değer verdiğim Türkiye Cumhuriyeti oldu.

Öncelikle, yasal sonuçlar daha açıklanmadan yaklaşık 7 saat önce Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyevi zafer nedeniyle kutlandığı açıklandı.

İkinci, erken seçimi degişim için Cumhurbaskani İlham Aliyev istemişti, fakat sonuclar tam tersi çıktı. Bu manada cumhurbaskani Aliyevin istemediği eski basarsiz adamlar tekrar ve büyük çoğunlukla da hak etmeden vekil oldular.

Üçüncü, seçim sonuçları çok ciddi yolsuzluklara sebep oldu. Ülkede halk nezdinde de ciddi rahatsızlık yarattı.Bu rahatsızlık ortamında Türkiye Cumhurbaşkanına acele kutlama yaptırmak yanlış oldu.

Dördüncüsü, seçimlerde Türkiye mezunu yaklaşık 30 civarında aday vardı.Bunlardan bir kişi hariç, kazananlardan hiç birinin zaferleri tanınmadı. Hatta hakları çok ciddi yolsuzluklarla elinden alınanlar oldu.

Bu koşullarda Türkiye Cumhurbaşkanını resmi sonuçları ilan edilmemiş bir seçimi al acele kutlamaya sevk edenler kimlerdir????

Bunun takdirini, araştırmasını ve sorgulanmasını Türkiye’li arkadaşlara bırakıyorum!!!
Dr Nazim Cafersoy

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir