KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Azerbaycan gündemini sarsan küçük Zehranın ermeniler tarafından şehid edilmesi

Azerbaycan gündemini sarsan küçük Zehranın ermeniler tarafından şehid edilmesi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 17 dk okuma süresi
662 0

Son zamanlar Azerbaycan gündemini sarsan küçük Zehranın ermeniler tarafından şehid edilmesidir. Zehra Azerbaycanın Fizuli bölgesinin Alhanlı köyünde yaşıyordu 1.6 yaşındaydı. Çok küçüktü daha fakat Azerbaycana 25 yıldan fazladır bıkmadan usanmadan darbe vurmak isteyen ermeni ordusu ve Sarkisyan rejimi bu defa küçük Zehrayı hedefine aldı. Artık bir kaç gündür Azerbaycan Zehraya üzülerek adeta Zehrayla oturub kalkıyor. Bu sebebtende 7-77 ye her kes seferber oldu Zehrayı dünya birliyine duyurmak için tüm Azerbaycan toplumu ve Azerbaycanın tanınmış isimleri Zehraya edilen haksızlığı duyurmaya çalışıyor..

Azərbaycan-Türkiyə Evi icraçı direktoru Toğrul Allahverdili
“Bu olayı sert şekilde kınıyoruz. Taleb ediyoruz ki, ATƏT-in Minsk Krupu olaya adaletli karar sergilemelidir. 25 yıldır bu kurum bize hiç bir fayda vermiyor. Ola bilir ki, Ermenistan tarafına yardım göstəriyor, amma bize hiç bir destek yapmıyorlar. Tüm dünya hiç degilse 2 yaşlı çocuğun ölümüne susmasın. Biz Azerbaycan-Türkiye Evi olarak, Türk dünyasını bu hadiseye susmamasını istiyoruz, ciddi şekilde mövqe göstermeye çağırıyoruz. Çünki dünyadakı istenilen savaşa bakdıkda çocuk katilleri vahşi hesap ediliyor. Ancak Ermenistan bundan bir ders götürmüyor ve çocukların öldürülmesine ara vermiyor. Bu, dünyaya ve insanlığa karşı baş vermiş terrordur. Dünya bu olaya fikir bildirmeli, özellikle də ermeni terrorunun başında duran katil Sarkisyan rejimi bu olaya cevap vermelidir.

Azerbaycan cemiyyetinin ireli gelen isimleri;
“Azerbaycan Alpakut federasiyasının başkanı” :Aqil Acalov
“Azerbaycan kaç yıldır ermeni terröründen acı çekiyor. Biz dünyanı inandırmaya çalışıyoruz ki, ermeni terrörü insanlara karşı yönelen sistemli bir aktivitedir. Artık bizim sabrımız tükendi. Bütün dünya kamoyu bu haksızlığa susuyor. Ben düşünüyorum ki, ne kadar biz sülhsever millet olsakda, ama bu tür katliamların cezasız kalmasına imkan veremeyiz. Şerefsiz erməni ordusunun gücü yalnız çocuklara ve kadınlara yetiyor. Düşünüyorum ki, biz hepimiz bir olmalıyız. Ne kadar acılı olsa da, sabrımızı korumalıyız ve daha net addımlar atmalıyız. En azından dünya milletlerine sesimizi duyura bilmek için. Hiç bir şart altında Zehra yavrumuzun kanı yerde kalmamalıdır. Ermenilerin ve onların suç ortakları cezalarını almasına çok az kaldı. Dünden bu güne kadar ermenilerin 2 yaşında kız çocuğuna yazdığı hakaretli sözler bir daha ermenilerin nasıl cani bir millet olduğunu gösteriyor. Artıq ermenilere darbe vurmak vakti yetdi”.

4 kat dünya 7 kat Avropa şampionu ve Dünya rekortçusu Vüqar Namazov;
1.6 yaşlı Zehra Quliyevanın katl edilmesi insanlığın tarihine yazılacaq facia dramıdır .Bu hadise ermenilerin iç yüzünü açıb gösterdi.Alıhanlıda baş veren hadise Ermenistan hakimiyyeti askeri kriminal rejimdir.Ateşkesi pozarak Hocalı soyqırımı zamanı olduğu gibi sakin insanları,kadınları, çocukları katle yetiriyor.Normal asker kadına ,çocuğa gülle atarmı? Onlar asker kriminaldirler. Sözsüz ki, bunun cevabnı Azərbaycan Cumhurbaşkanı, Ali Baş Komandan İlham Aliyevin rehberliyi ile layıklı cevabı verilecek,pişman veziyyete düşecekler.Ne kadar güclü himayadarları olsa bile .Onlar biliyor ki,cevapları artıklaması ile verilecek

Azerbaycanın haber spikeri Samed Canbaxşiyev ;
Bazen kendimizden asılı olmayarak herhangi hoşa gelmez bir davranışın, hareketin adını desek de onu tasavvur edemiyoruz. Amma bu gün hepimiz ermeni adlanan bir vahşinin, insan kanına susamış bir katilin kim və ne olmasını aydın gördük. Bunu biz 30 yıla yakındır ki, bizim sözlerimize ve hakiketlerimize “ kör ve kar olmuş” dünya adlanan nainsaf karıya demeye çalışıyoruz. Amma bu gün öz evinde kendi sokağında yeni atdığı addımları güclendirmek için, tanrının ona verdiyi çocuk ömründen zevk almak için kendi toprağının üzerinde oynarken ermeni mermisine tuş gelen , masum , 1 yaş 8 aylık olan Zehra da söyledi. O, biz büyükler gibi yazı, resim , makale, mektub , video materialla söylemedi. Sadece ermeni mermisinden parçalanmış cansız bedeni, qanla boyanmış üz-gözü ilə söyledi. Söyledi ki, bakın , 1988 -ci yıldan üzü bu yana bizi bir-bir, iki-iki, toplu şəkildə , yurdla, silahlarla, mermilerle, toplarla şerefsizce katle yetiren sizin koruduğunuz, sevdiyiniz ermenilər kimdir, nedir… Çocuk katili, bu katillerin kurbanları üzerinde acımasızca eylenen, cansız bedenlerden böyle kısas almakdan çekinmeyen kansızlardır. Tabiatda en vahşi hayvan sayılan canavarlar bilə, hiç bir zaman insan yavrusuna hücum etmiyor. Amma sengerde silahla oturan ermeni asgeri, ona rahat odasından adamları öldürmekden ötrü emrler veren “çocuk katili” gibi tanınan Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan için çocukları öldürmek bir eylencedir . Zehranın suskun dudakları ise sanki bu soruyu veriyordu : – Ama, bu ermeni asgerleri ve onların havadarları niyə biz azerbaycanlı çocuklardan bu kadar korkuyorlar? Niye Hocalı faciasından bu güne kadar bu milletin silahsız yaşlıları, yardımsız kadınları və günahsız çocukları katle yetiriyorlar? Bu acizlik , gücsüzlük , alçaklık nümayişi diğilmi? Orduyla , Azerbaycan asgeriyle yüz-yüzə gelmekden korkarak haincesine çocuk ve kadınları hedefe almak ermeni asgerinin acizliği ve kendine inamsızlığı değilmi? Hağla ki, ermeni asgeri azerbaycanlı çocukları hedefe alıyor, katle yetiriyor. Amma bir gün kana susayan bu vahşiler sizin de çocuklarınızı katle yetirmeyecklermi? Peki çocuk öldürmek ve onunla qurur duymak ermeni için sadece bir eylencedir. Bu vahşi eylencenin ne zamansa kurbanı olmakdan sizin, sizin yakınlarınızın, dolayı yolla sizinle bağı olan çocukların zemaneti varmı?
Bu ise , benim sözmdür : – Ermenini ve onun azerbaycanlılara karşı töretdiyi vahşiliyi göz ardına alan ve himaye eden dünya, unutma çocukların ahı yerde kalmaz? Bu çocukları büyüden ,onların gelecyini temin edən, koruma altına alan büyükler bu kısası günahkarlardan alacaklar? Tabii ki, onlar gibi ermeni çocuklarından değil, azerbaycanlı çocukları insafsızca hedefe alan ermeni asgerinden !!!

Könül Zayıdzade; Avropa Kazeteciler Birliyinin Müşaviri Turk.az TV-nin icracı direktoru
Bir baba ve anne için evlat itgisi çok büyük acı, sağalmaz yaradır. Her gün ananın isti kucağında mışıl-mışıl yatan Zehra, şimdi soyuk mezarda tek yatıyor. Her gün yavrusunu koklayıp, yatan annenin şimdi kucağı boş kaldı. Bir baba için en zor andır kendi yavrusunu mezara koymak.
Sen Azerbaycanın sağalmaz yarasısın masum, küçük şehidim, süd kokan Zehram. Ya Zehra, sen hilaskar melek olacaqsın !Sen daş kalpleri erideceksin !.Sen hakksız akan kanlara yeter diyeceksin!Sen sülh göyerçini olacaksın.. Sen milletin yavrususun.Göylerden zühur eden meleksin

Azerbaycanın populer sanatcıları;
Aybeniz Haşımova; Azerbaycanın emekdar artisti
Azerbaycanın emekdar artisti Aybeniz Haşımova öğrencileri ile tüm dünyaya Zehrayı duyurmak için Azerbaycan milli şarkısı Karabağ şikestesini okuyaraq “Ey ermeni küçük çocukları öldürmezler” diye dünya ülkelerine adaletli karar vermesi için söyledi.
https://www.youtube.com/watch?v=W5exJ3AShYc

Tural Ahmed; sinema-dizi oyuncusu
Sivil insanların düşman tarafdan vurulması kabul edilemezdir üstelikde küçük çocuğu katl etmek büyük tecavüzden başqa bir şey değildir. Ermeniler Hocalı katliamını Zehra yavrumuzu öldürmekle bir daha bize hatırlatdı. Dünya birliyse tüm bunları görerek susuyor. Bunun aynısını Hocalıdada yaptılar susdular şimdide susmaya devam ediyorlar. Susmayın artık!!!
Allah bize sabr vermesin…

Kamran Ağabalayev; sinema-dizi oyuncusu
İslam dünyasının artıq 2 Zehrası var Fatimeyi Zehra ve bizleri büyük üzüntüye boğan küçük Zehramız ne söyleye bilirim ki, biz tüm Azerbaycan cumhurbaşkanımız baş komandan İlham Aliyevin asgerleriyiz bir emir bekliyoruz ki, Karabağı ermenilerden güc ve kuvvetimizle alalım.

Cemile Tağızade; sinema-dizi oyuncusu
Silaha el atmak bir adamın acizliyini, savaşı durduk yere başlatmaksa bir milletin güsüzlüyünü gösteriyor. Ermenisatanda yıllara dayanan ve haksız yere Azerbaycana haksız saldırı düzenliyor ve bu saldırıları onlar kadınlara, çocuklara yapıyor. Zehranın ölümü tüm Azerbaycanı yasa boğdu hepimiz adeta onunla kahr olduk. Bize çocuklukdan silahın, öldürmenin kötü olduğunu söylediler korktuk birin vebalin taşımakdan peki ermenistan ordusu ve Sarkisyan rejimi onca katl eden çocukların,kadınların, yaşlıların vebalini nasıl taşıyacak. Avrupa onca hakları savunmana ragmen neden ermeni yalanına, yaptığı işgencelere göz yumuyorsun. Yeter artık!!!!!

Cövdət Şükürov; sinema-dizi oyuncusu
Bu faciya tekce Zehra balamızın ailesinin değil tüm Azerbaycanın, tümTürklerin faciyasıdır. Savaş ederken adam gibi savaşmalısın ermeniler şerefsizdirler ve her zaman çirkin oyunlarıyla bunu bir daha dünyaya gösteriyor. Ben sakin insanların özelliklede çocukların ölümüne şiddetle karşıyım ve düşünüyorum ki, bu şerefsizliyin cavabı bir gün verilecek! Zehra yavrumuzun ailesine sabr diliyorum ve acılarını bölüşüyorum.

Celal Kengerli; organizatör
Baş verən olaydan etkilenmemek mümkün değil. 18 aylık masum və günahsız bir çocuğu katle yetrilmesi, her şeydən habersiz insanları kasden ateşe tutulması erməninin Azerbaycana karşı terror siyaseti yürütmesine numunedir. Ermeni daşnaklarının askeri hadeflerle sivil ahali arasında hiç bir fark koymaması onların halkımıza karşı etnik temizleme siyaseti apardığının eyani subutudur. Dünya birliyi bizim hak sesimize cevab vermeli, ermeni barbarlarının bu çirkin hareketini kınamalı, bu harekete göre ermeni vandalları mesuliyete celb olunmalıdır. Menfur konşularımız cephe bölgesinde töredilmiş vahşiliklere son koymalıdırlar. Ermeniler bu kimi vahşiliklere son koymalı, işqal etdikleri torpaklarımızı terk etmelidirler.

Lala Ağayeva; dizayner
Çocuk bizim geleceyimizdir! Her anne ve babanın arzusu ülkesine, milletine yardımsever, akıllı çocuk büyütmekdir. Evladının başarılarına qurur duymak ister. Dünyadaki tüm çocuklar mutlu ve sağlam büyümelidir bizde elimizden geldiyince yardım etmeliyiz. Onların hiç bir günahı yokdur. Onlar bir melekdir bizi küçük Zehramızın kanı yerde kalmayacak buna eminim. Ermeniler yine kendi insanlıq dışı hareketini dünyaya göstərdiler!
Kudretli Azerbaycan Namine İçtimai Birliyinin İcraçı direktörü”:
Elman Aslanov
Son günler Ermenistanın işqalçi kuvveleri tarafındın ateşkesin yeniden pozulması sebebi ile sivil insanlara, iki yaşlı çocuğun ve onun 50 yaşlı anannesinin şehid olması, 1948-ci yılda BMT tarafından kabul edilmiş “İnsan hakları beyanamesi”nin esas şartları kaba şekildə pozmuşdur. 2017-ci yıl iyul ayının 4-ü saat 20:40 civarlarında Azerbaycan Respublikasının Fuzuli bölgesinin Alıhanlı köyüne Ermənistan silahlı kuvveleri tarafından büyükçaplı kurquları ve diğer ağır silahlardan istifade edilmekle yoğun şekilde ateşe tutulması dolayısıyla köy sakini Salman Quliyevin evinin avlusuna düşmüş füzenin patlaması sonucu 1967 doğumlu Quliyeva Sahibe İdris kızı ve torunu, iki yaşındaki Zehra Quliyeva feci şekilde hayatını kayb etmişdir. Diğer sivil şahıs 1965 doğumlu Servinaz Quliyeva ise ağır yaralandı. Ateş sonucunda ayrıca sakinlerin evlerine ve diğer nesnelere ciddi zarar deymişdir. Ermenistan devletinin bu tür çirkin hareketleri birçok uluslararası yasal düzenlemeler – Ermenistan’ın da 1992 yılında onay aldığı BMT’nin “Çocuk Hakları Sözleşmesi” sını, “Savaş sırasında sivil kişilerin korunmasına ilişkin IV Cenevre Sözleşmesi” ni, Birleşmiş Milletler “İnsan hakları Beyannamesi ,” Sivil ve siyasi haklar Uluslararası Sözleşmesi ,” Soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması Sözleşmesi ,” Olağanüstü durumlarda ve askeri çatışmalarda kadınların ve çocukların korunması Beyannamesi” kaba şekilde ihlal ediyor. Halkımız bu sorunun uluslararası hukuk kural ve ilkelerine uygun olarak, siyasi yolla çözümüne taraftar olmakla beraber aynı zamanda sivil halka karşı işlenen bu tür cinayetlere son verilmesini ısrarla talep ediyoruz. Tüm uluslararası kurumlardan meydana gelen bu vandalizme, teröre tavır bildirmelerini ve Ermenistan’ı uluslararası hukuk kurallarına uymaya ve işlediği tahribata cevap vermeye çağırmalarını lütfen.

Arzu Bayramova kafkassam bakü

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir