KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ayten Rahimli: Mezar-i Şerif düştü

Ayten Rahimli: Mezar-i Şerif düştü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
422 0

Tarih 2 nci Afganistan İslam Emirliği’ne bir adım mesafede. Taliban bu kez ABD’in “yanlışlıkla hediye ettiyi” hava üssü de olmakla daha donanımlı, yapılandırılmış, müteşekkil bir ordu halinde Afganistan işgal ediliyor.

Afganistan, bundan sonra Uyuşturucu trafiğinden, her türlü karışık işlere ana vatanlık yapan şeriat adı altında ırkçı – dinci militanlar tarafından yönetilecek.

ABD başkanı Biden yaptığı açıklamada, Binlerce askerin öldüğünü ve Afganistan için milyar dolarlar harcadıklarını çok dokunaklı bildirisinde bu savaşı kendinden sonraki başkana miras bırakmayacağını dile getirerek , Afgan Ordusu kendi topraklarını koruyamıyorsa orda ne kadar uzun kalmamızın bir anlamı yok” şeklinde ifade etmişti.

Aslında haklı da çıktı. 20 yılda 80 milyar’ı gözden çıkararak eğitmeye çalıştıkları ordu tek hamlede paramparça edildi veya ettirildi. İyi biliyorlardı ki, eğer orduya savaşacak silahla beraber, ideoloji, kararlılık aşılanmazsa, bir yere varılmayacak. Yani, Afgan ordusunun başarısız olacağı apaçık ortada idi.

Tabii ki, bekledikleri de oldu. 300 bin kişilik ordu yaklaşık 70 bin kişilik Taliban karşısında savaşta hem dağıldı, hem de kaçtı.

Hiç şübhesiz gözler en çok iki isme çevrildi, Ata Muhammed Noor və AbdürRaşit Dostum.

Maalesef, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani her türlü çalışma ile her ikisini etkisiz hale getirmek için çabaladı.

Mareşal Dostum’un kendisine açılan davaların sonucunda kişiliğine ve itibarına karşı çalışmalarla oldukça yıpratıldı.

Ata Muhammet Noor’un Belh Valiliğinden uzaklaştırılması ise Kuzey bölgesini daha tehlikeli hale getirdi.

Hiç tesadüfü değil ki, Ata M. Noor Mezar-ı Şerif’in düşmesinden saatler sonra yayınladığı twitinde “güçlü direnişimize rağmen, ne yazık ki, tüm hükumet ve techizatı, büyük bir komplo sonucunda Taliban’a teslim edildi. ‘’ demiştir.

Mareşal Dostum ‘’ beni tuzağa düşürmek için komplo düzünlendi, fakat başaramadılar. Zamanı gelince anlatacağım pek çok saklı hikayem var, yolumuz burada bitmedi.. ” diyerek tarihe not düştü.

Peştun asıllı devlet başkanı Eşref Gani’nin Kabil için savaşacağımı yoksa teslim olacağı seçeneklerinden hangisini tercih etmesi zamanla daha çok meseleyi aydınlatacaktır.
Şimdi ise 1989’da Sovyet ordusunun çekilirken kullandığı Dostluk Köprüsü’nü Afgan Ordusu, Taliban’dan kaçıp Özbekistan’a sığınmak için kullanmakta. Sovyet ordusu Afganistan’dan çekilirken dünya güçleri- Amerika ve Batı’nın alay konusu olmuştu. Bugün bir çokları Amerika’ nın buradan çekilmesini kendi yarattığı örgüte yenilgi diyerek alay etse de, zaman aslında Orta Asya’da örgüt barınağı haline getirdi bölgenin vekaletini Taliban’a vererek gittiğini gösterecek. Amerika’nın değişmeyen senaryoları.

Tüm bu teorileri yazarken Afganistan’da yaşam savaşı veren onlarla çocuk, kadın, yaşlılar var.. Erkekleri demiyorum çünkü onların bir çoğu ya ordu ile Dostluk Köprüsü’nü dayanmış, yada İran’ın eli ile Türkiye’ye geçme yolunda. Gerçi bu da Amerika’nın 20 yıl sonraki hazırlığının ana notları ola bilir..

Şimdi sadece hayatları siyah örtülerle karartılacak, evlere tıkılacak ve pazarlarda satılığa çıkartılacak kadınlar ve kız çocukları için içten keder duyuyoruz..

Not: Taliban tarafından tamamı ile işgal edilen Kuzey Afganistan’da 15 milyon Türk nüfusu var. Olası iç savaşta bayrağını göklere çekecek yapılandırılmayı bekleyen 15 milyonluk nüfus mesela..

Ayten Rahimli

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir