KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Aydın Tağıyev: Haydar Aliyev kimdir

Aydın Tağıyev: Haydar Aliyev kimdir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
211 0

Haydar AliyevEşsiz bir kişilik ve Azerbaycangençliğinin ebedi bir örneği

Bugün hem politik alanda hem de toplumsal hayattaAzerbaycan’ı ruhen anlayan, nabzı bu milletle atanherkes, büyük önderi sonsuz saygı ve hürmetleanıyor. Büyük bir zevkle kaleme aldığım ulu önderHaydar Aliyev ile ilgili bu küçük yazıda, onunhakkında yazdıklarımın yeterli olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bütün bunlar, HaydarAliyev’in mücadelesinin karakteri, nesnel ilkelerive sarsılmaz adanmışlığı ile karakterize edilir.

1993’te Azerbaycan ayağa kalktı, o zamanlar öyle biriktidar mücadelesi ve kibir vardı ki, topraklarımızınişgali iktidardakileri rahatsız bile etmedi. Milletimizin tarihinin kader olaylarla ve açmazlarladolu dönemi, Ulusal lider Haydar Aliyev’in adıyladoğrudan bağlantılıdır. Bu dönemde Sayın HaydarAliyev, Azerbaycan devletini ve milletini zamanınağır imtihanlarından başarıyla çıkaran, ülkenin sosyo-politik, ekonomik, kültürel ve manevi kalkınmasınısağlayan güçlü bir şahsiyettir. Halkın ısrarı ile ikincikez siyasi iktidara geri dönen Haydar Aliyev, Azerbaycan’ı parçalanma, parçalanma ve yok olmatehlikesinden, tarih sahnesinden silinmetehlikesinden kurtardı. O 1969’da iktidara geldiğiandan itibaren cumhuriyetimizin hayatında büyükçaplı değişikliklere imza atmış, kısa sürede her alanda başarılar elde etmiş, milli ve manevideğerlerin ihyası yolunda önemli adımlar atmıştır. Haydar Aliyev’in Sovyet döneminden başlayanyönetim felsefesinin ana yönü, ulusal özbilincingüçlendirilmesi için koşullar yaratan hızlı gelişmestratejisiydi.

Haydar Aliyev’in oluşturduğu devletliğimizin ahlaki-ideolojik temeli, Azerbaycan ideolojisinin hakim olması, milli-manevi değerlerimizin devletçilikgeleneklerine ve stratejik hedeflere yönelmesisonucunu doğurmuştur. Azerbaycan devletinin vehalkının kaderinde yeni yarınlara açılan tarihi yoluntemel dönüm aşamasının belirleyici anları, demiriradeden, nesnel ilkelerden, samimiyetten, duyarlılıktan ve bilgelikten kaynaklanan bu büyükşahsiyetle ilgilidir. Bu taahhüt geleneksel olarakbugün başarıyla sürdürülmektedir.

Uluslararası normlara dayalı demokratik, yasal devletinşası, bağımsız Azerbaycan CumhuriyetiAnayasasının kabulü, sivil toplumun oluşumu, yenibir ekonomik rotanın belirlenmesi gibi önemlikonuların çözülmesi Milli lider Haydar Aliyev’inhizmetleridir. Yönetsel yeteneği, tükenmez enerjisi, zekası ve yüksek profesyonelliği ile karakterizeedilen Haydar Aliyev olgusu, düşünce ve kanaatcesareti sayesinde dünyanın en etkili siyasifigürlerinden biri olarak tanınmakta, sevilmekte, incelenmekte ve sürekli incelenmektedir. HaydarAliyev’in fikirlerinin gerçekleşmesinin parlak örneğibağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’dir.

Bir genç olarak anlıyorum ki Allah’ın eksiksiz ve bütün olarak yarattığı varlıklar hakkında konuşmanın, insan iradesinin ihtişamı kadar mutlak olanı ifade eden bir fikri ifade etme gücüne dayanan, zor, sorumlu ve aynı derecede onurlu bir görev vegerçeğin kendisidir. Ulu önder Sayın Haydar Aliyev ile gurur duyduğumuzu, sonsuz saygı ve onurla andığımızı söyleyebilirim!

“Herhangi bir ülkenin insanları haklarını anlar ve onları koruyabilirse, o zaman en küçük devlet bile en büyük ülke kadar güçlü olacaktır.”

Haydar Alirza oğlu Aliyev

Azerbaycan halkı sizi ve yaptığınız paha biçilmez hizmetleri hiçbir zaman unutmayacak! Ruhunuz şad olsun Büyük Önder!

Bağımsız araştırmacı gazeteci

Aydın Tağıyev

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir