Kadim Alban kilseleri Azerbaycan devletinin bir mirası.

ABD Savunma Sekreteri Askeri İlişkileri Güçlendirmek İçin Moğolistan’ı Ziyaret Etti

Trump İran’da muhafazakarları nasıl güçlendirdi?

Irak ve Suriye İran Türklüğüne model olabilir mi?

Atatürke hayran olan Rus kim

Rusya, Türkiye 30 Ağustos 2016
997
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Sovyet istihbarat kurumu KGB’in efsanefi şefi, SSCB lideri Yuri Andropov’un (1914-1984) Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hayranı olduğu ortaya çıktı.

KGB emekli generali Vyaçeslav Kevorkov’a göre Atatürk Andropov’a ilham kaynağı olmuş.
21 Temmuz’da 90 yaşını kutlayan Kevorkov 1997 yılında kaleme aldığı “Gizli Kanal” kitabında Andropov’la ilgili anılarını da paylaştı. Andropov’un salefi Leonid Brejnev’den (Sovyet lideri) farklı olarak daha sert rejimi savunduğunu ifade eden KGB emekli generali, “Andropov genelde demokrasi kelimesi kullanmazdı. Bunun yerine gerektiği zaman uygarlık kelimesini kullanırdı. O şundan emin idi: Sovyetler Birliği’nde daha uygar toplumu Brejnev döneminden farklı olacak daha sert rejim yoluyla sağlamak gerekir.” diye değerlendirmede bulundu. Bu konuda Andropov’un Atatürk’ü örnek aldığını hatırlayan Kevorkov, “Andropov özel konuşmalarında defalarca sesli olarak Atatürk’ün tecrübesi hakkında düşünüyordu. Ateş ve kılıçla Türkiye’yi Avrupalaştıran, Latin alfabesi kullanılması ve fes takmaya cesaret edenlerin kafasın kopartılması uygulatmasını başlatan Atatürk’ün deneyimi hakkında düşünüyordu. Andropov sık sık Türkiye’nin siyasi deneyimine atıfta bulunuyordu.” diye anılarını paylaştı.
Kevorkov 1970’lı yıllarda dönemin KGB şefi Andropov’a gizli danışmanlık yapmıştı. Andropov’un bizzat talimatıyla Kevorkov SSCB ve Batı Almanya yöneticileri arasında gizli kanal kurmayı başarmıştı.
Fuad Seferov

Yorumlar