KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Atatürke hayran olan Rus kim

Atatürke hayran olan Rus kim

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
447 0

Sovyet istihbarat kurumu KGB’in efsanefi şefi, SSCB lideri Yuri Andropov’un (1914-1984) Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hayranı olduğu ortaya çıktı.

KGB emekli generali Vyaçeslav Kevorkov’a göre Atatürk Andropov’a ilham kaynağı olmuş.
21 Temmuz’da 90 yaşını kutlayan Kevorkov 1997 yılında kaleme aldığı “Gizli Kanal” kitabında Andropov’la ilgili anılarını da paylaştı. Andropov’un salefi Leonid Brejnev’den (Sovyet lideri) farklı olarak daha sert rejimi savunduğunu ifade eden KGB emekli generali, “Andropov genelde demokrasi kelimesi kullanmazdı. Bunun yerine gerektiği zaman uygarlık kelimesini kullanırdı. O şundan emin idi: Sovyetler Birliği’nde daha uygar toplumu Brejnev döneminden farklı olacak daha sert rejim yoluyla sağlamak gerekir.” diye değerlendirmede bulundu. Bu konuda Andropov’un Atatürk’ü örnek aldığını hatırlayan Kevorkov, “Andropov özel konuşmalarında defalarca sesli olarak Atatürk’ün tecrübesi hakkında düşünüyordu. Ateş ve kılıçla Türkiye’yi Avrupalaştıran, Latin alfabesi kullanılması ve fes takmaya cesaret edenlerin kafasın kopartılması uygulatmasını başlatan Atatürk’ün deneyimi hakkında düşünüyordu. Andropov sık sık Türkiye’nin siyasi deneyimine atıfta bulunuyordu.” diye anılarını paylaştı.
Kevorkov 1970’lı yıllarda dönemin KGB şefi Andropov’a gizli danışmanlık yapmıştı. Andropov’un bizzat talimatıyla Kevorkov SSCB ve Batı Almanya yöneticileri arasında gizli kanal kurmayı başarmıştı.
Fuad Seferov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir