KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Astana sonuç bildirgesine göre Türkiye PYD’yi muhatap alacak mı?

Astana sonuç bildirgesine göre Türkiye PYD’yi muhatap alacak mı?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
315 0

Ruslar Suriye Kürtlerini tamamen karşılarına almak istemediklerinden Türkiye, İran ve Suriye’yi de ikna ederek bu süreci başlatmıştı. Bu plan çerçevesinde Afrin’deki YPG kuvvetlerine yumuşak güç (soft power) uygulanması aşamasına geçilmişti. Yazdıklarımı hatırlayın ne demiştim bir ay evvelinde; Savaş çığırtkanlarının hoşuna gitmeyecek ama ben yine de sizlerle paylaşayım, Türkiye Kuzey Irak’a, Erbil yönetimine karşı askeri müdahalede bulunmayacak, Bağdat Erbil’e saldırmayacak, Tahran Erbil’i bombalamayacak ve Türkiye, eğer YPG anlaşma şartlarına uyarsa Afrin’e dokunmayacak. PYD/YPG; Türkiye’nin atayacağı kayyumun kontrolünde Afrin’i Astana kriterlerine göre idare edecek. Bu ne demek biliyor musunuz? ABD’nin öncülüğünde burnumuzun dibine çöreklenen küresel sermayenin iki yüzyıllık planını Suriyeli Kürtler bozacak! Birde yanisi var; kaşla göz arasında PYD/YPG muhatap mı oldu ne? Bu değerlendirmem 13 Ekim 2017 tarihli.(1)
O günden bu güne ne değişti? Her şeyden önce Suriye’de 4000 ABD askeri bulunduğu ortaya çıktı. ABD Savunma Bakanlığı’nda açıklama yapan ABD’li Tümgeneral James Jerard, Suriye’de ne kadar ABD askerinin olduğunu yanlışlıkla ağzından kaçırdı, “Suriye’de 4000 askerimiz var” cevabını verdi. Gazetecilerin, Suriye’deki asker sayısını 1000 civarında olduğunu bildiklerini söylemesinin ardından Jerard, özür dileyerek, asker sayısının bin olduğunu söyledi. Bir diğer gelişme Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri yığınağını artırması üzerine YPGnin, Minnığ Askerî Havaalanı’nı Rus askerlerine bırakması. Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri yığınağını artırması üzerine Minnığ Askerî Havaalanı’nı Rusya’nın bölgedeki güçlerine teslim etti. Kefer Cenne Üssü’nden gelen Rus piyade birlikleri oraya girdi. YPG yöneticileri, bölgedeki 3 kritik noktada daha çekilmek için Rus yetkililerle görüşmeler yapıyor. (2)
Bence asıl önemli gelişme Türkiye’nin; Astana sonuç bildirgesinde yer alan, 18 Kasım’da Soçi kentinde düzenlenecek “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”ne aralarında Kürtlerin de bulunduğu 33 Suriyeli grubun davet edilmesine karşı çıkmaması. Alman medyası, Rusya’nın kongre önerisini ve davetli listesinin, Astana’da yapılan görüşmelerde de gündeme geldiğini, sonuç bildirisinde, Türkiye ve İran’ın kongre önerisini değerlendirmeyi kabul ettiği bilgisine yer verdi.(3) Ancak PYD/YPG’nin 33 Suriyeli gruba dahil edilerek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”ne çağrılması haberlerine Türkiye tepki gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Rusya’nın Astana sürecine PYD’yi davet etmesine ilişkin, “Bununla ilgili bir emrivaki gibi bir şeyin olduğunu arkadaşlarımız bize dün ilettiler, tabii ki bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir.” dedi.(4)
Bununla birlikte Anadolu Ajansı; “Tarafların, ortak bir bildiri metni üzerinde anlaştığı, Rusya’nın teklifi üzerine, garantör ülkelerin Suriyeliler arasında ulusal diyalog kongresi düzenleme konusunu değerlendirmesinin kararlaştırıldığı, Aralık ayının ikinci haftasında, Astana 8 toplantısının düzenleneceğini, tarafların Rusya’nın teklifi üzerine, Birleşmiş Milletler gözetimindeki Cenevre süreciyle uyumlu olarak, Suriyeliler arasında ulusal diyalog kongresi düzenleme konusunu değerlendirmeye karar verdiklerini, Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal başkanlık ettiğini, . Astana görüşmelerinde üç garantör ülke, askeri muhalefet ve Esed rejimi heyetlerinin yanı sıra BM, ABD ile Ürdün temsilcileri gözlemci olarak yer aldı.(5) ” duyurdu.
Rus kaynakları da Alman medyası ve Anadolu Ajansı gibi sonuç bildirisinde, Türkiye ve İran’ın kongre önerisini değerlendirmeyi kabul ettiğini belirtti. Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin öncülüğünde kurulan kantonlardan oluşan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu danışmanlarından Badran Jia Kurd da Rusya’dan kongre için davet aldıklarını açıkladı. Konuyu gözden geçirdiklerini söyleyen Kurd, yaklaşımlarının olumlu olduğunu belirtti. Rusya’nın girişimiyle toplanması planlanan kongre teklifini ilk kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 19 Ekim’de açıklamıştı.(6)
Türkiye, Rusya ve İran’ın arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin en zorlu konularından biri, Suriyeli taraflar arasında tutuklu ve esirlerin değişiminin gerçekleştirilmesine dair plan oldu. 250 bin ile 300 bin Suriyelinin 2011’den beri devam eden iç savaşta esir düştüğü tahmin ediliyor. 18 Kasım’da Soçi kentinde düzenlenecek “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”nde Suriye’deki siyasi reformlar ve yeni anayasa görüşülecek. Astana’daki PYD/YPG’davet özellikle son günlerde ABD ve müttefiklerinin Rakka’da Şam’a alternatif bir güç merkezi kuracağı iddialarından sonra yapıldı. Rus delegasyonu başkanı Aleksandır Lavrentyev’ın konferansa katılmayanların anayasal reform sürecinin dışında kalacağını belirtmesinin, Türkiye destekli bazı gruplara mesaj olduğu söyleniyor.(7)
Bakınız:
1- http://www.kafkassam.com/suriye-kurtleri-ve-ypg-abd-ile-catisiyor-mu.html
2- http://www.turkiyegazetesi.com.tr/dunya/515701.aspx
3- http://www.dw.com/tr/astana-g%C3%B6r%C3%BC%C5%9Fmelerinin-yedinci-turu-sona-erdi/a-41190523
4- http://aa.com.tr/tr/turkiye/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-pydnin-astanaya-cagrilmasi-kabul-etmemiz-asla-mumkun-degildir/953294
5- http://aa.com.tr/tr/dunya/astanadaki-suriye-gorusmeleri-sona-erdi/952832
6-https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710311030820207-rusya-rojava-suriye-kongre-davet-etti/
7- http://tr.euronews.com/2017/10/31/astanadan-suriye-konferansi-karari-cikti
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir