KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Astana görüşmeleri, Suriye krizinin çözümünde tarihi bir misyon

Astana görüşmeleri, Suriye krizinin çözümünde tarihi bir misyon

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
300 0

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomasi Akademisi’nde görevli Türkolog Dr. Nina Belyakova, Astana görüşmelerinin Suriye krizinin çözümünde tarihi bir misyon olduğunu belirtti.

Astana’ya gidecek Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Önal başkanlık edecek
Rus akademisyen konuyla ilgili Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Suriye krizinin çözümü bağlamında Astana görüşmeleri ilgili tarafları masa arkasında buluşturuyor. Böylece Astana görüşmeleri tarihi bir misyon görevi yapıyor. Gelecek perspektif açısından da krizin çözümünde tarihi bir misyon görevini yapabilir. Kazakistan’ın başkentinde böyle bir görüşmenin yapılmasının da başka bir önem ve anlamı var. Böylece bölge çok kutuplu dünyanın etkili siyasi merkezlerinden birine dönüşebilir. Bu süreçte Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev görüşmeler için böyle bir platformu sunarak önemli rol oynadı. Kazakistan’ın hem Rusya hem de Türkiye ile çok sıkı ilişkileri var. Dolayısıyla Kazakistan görüşmelerin yapıcı geçmesi için gereken atmosferi oluşturma kapasitesine sahip” diye konuştu.
‘RUS-TÜRK TERÖRLE MÜCADELE İŞBİRLİĞİ ÖRNEK OLABİLİR’

Belyakova sözlerine şöyle devam etti: “Astana zirvesi öncesi şu önemli gelişmeleri de unutmamak lazım: Rusya ve Türkiye, Suriye’de IŞİD terör örgütü mevzilerine yönelik ortak hava operasyonu düzenledi. Bu iki ülkenin terörle mücadele işbirliği diğerleri için de örnek olabilir. Gelecekte de terör belasına karşı mücadele için tek bir strateji hazırlanabilir, Rusya ve Türkiye olarak siyasi bir çekim merkezi oluşturulabilir. Tabii ki iki ülke arasında Suriye konusunda bazı görüş farklılıkları halen devam ediyor. Fakat önemli olan ortak adım ve çalışmalar.”
Fuad Safarov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir