KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Arutyunyan ve Şoygu Dağlık Karabağ’ı konuştu, İran sahaya geliyor

Arutyunyan ve Şoygu Dağlık Karabağ’ı konuştu, İran sahaya geliyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
277 0

Dağlık karabağ sorunu devam ediyor. Rus askerinin en az 5 yıl kalacağı anlaşma metni ile karara bağlandıktan sonra Karabağ’da nasıl bir süreç işleyecek gerçekten merak konusu. Ateşkes izleme noktaları Dağlık Karabağ olarak ifade edilen ve Ermenilerin kontrolündeki bölgeye Azerbaycan vatandaşları girebilecek mi. Her ne kadar Aliyev Dağlık KArabağa statü verilmeyeceğini ifade etse de gelişmeleri beklemek gerekiyor. Zira Fransa ve Frankofil ülkeler bir bir Dağlık Karabağı tanıma baskısı ile harekete geçme ihtimalleri yavaş yavaş gündeme geliyor. Laçin koridoru da bu uygulama için Frankofillerin iştahını kabartıyor. Aliyev Parat ile 44 gün süren savaşa noktayı koydu ama anlaşılan o ki esas savaş yeni başlıyor ve Aliyev buna hazır değil.
Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan Savunma Bakanı Vagarşak Arutyunyan ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Moskova’da Dağlık Karabağ’ı konuştuğu ifade edildi.

Erivan’dan yapılan açıklamada Moskova’ya iş ziyaretinde bulunan Arutyunyan ile Şoygu’nun Dağlık Karabağ’daki durumu konuştuğu belirtildi.

Ermeni tarafının iddiasına göre, Azerbaycan ordusu 12 Aralık’ta Dağlık Karabağ’ın Hadrut bölgesindeki Khin Taher ve Khtsaberd köylerine saldırıda bulundu. Ermenistan tarafından 6 kişi yaralandı. Azerbaycan tarafında ise ölü ve yaralılar var.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı dün Karabağ’da ateşkes rejimine uyulduğunu açıklamıştı.
Rus barış gücünden bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ’ın Hadrut bölgesinde otomatik silahlardan ateş açılması olayının ardından, çatışmanın taraflarına ateşkes rejimine tam uyulması çağrısı yaptıklarını söylemişti.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 9 Kasım’da Dağlık Karabağ’daki çatışmaların durması için imzalanan üçlü anlaşmanın ardından, bölgeye Rus barış gücü birlikleri konuşlandırılmıştı.

Rus barış güçleri, temas hattında kurulan toplam 23 gözlem noktasından ateşkese uyulup uyulmadığını 24 saat izliyor.
Özellikle Baküdeki parat gösterisinde Erdoğanın okuduğu şiir İranı da bölgeye çekmiştir ve ateş kes bozulmak için vardır ve Karabağda savaş yeni başlıyor.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir