KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Arpine Hovhannisyan’ın düzenlediği Paşinyan karşıtı miting kalabalık geçti

Arpine Hovhannisyan’ın düzenlediği Paşinyan karşıtı miting kalabalık geçti

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
309 0

Ermenistan 9 Kasımdan beri bir türlü durulmuyor. Başta Cumhurbaşkanı Arman Sarkisyan olmak üzere sistemli bir şekilde Paşinyana karşı eylemler, mitingler, açıklamalar peşi sıra devam ediyor. Eski adalet bakanı Arpine Hovhannisyan bu gün Paşinyana karşı bir çağrıda bulunmuş ve halkı sokağa davet etmişti.

Ermenistan saati ile 15.00 da gerçekleşen mitingde ortak tema Paşinyanın istifası ve erken seçime kadar teknokrat bir hükümetin iş başına gelmesi. Ermenistandaki muhalefet direk olarak bir erken seçimi istemiyor. Zira Paşinyanın başında bulunduğu bir hükümet ile seçime girilmesi halinde seçimi kaybedeceğinden korkan eski yönetimler postmodern bir darbe ile Paşinyanı gönderip oluşacak yeni hükümetin nezaretinde gidecekleri seçimleri kazanmak. Bugün Ermenistanın hatırı sayılır ve ciddiye alınan diplomatları da bir beyanname yayınlayarak Nikol Paşinyan ve Hükümetin İstifasını Talep Ettiler. Ermenistan Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Hrayr Garabedian, Ara Hagopian, Rubik Hagopian, Vardan Hagopian, Edgar Ghazarian, Hovhannes Manoogyan, Arman Navasardian ve Ara Sahakyan’dan oluşan diplomatların yaptığı çağrı dikkate alınır mı bilinmez. Ermenistanda Cumhurbaşkanı Aram Sarkisyan öncülüğünde başlayan eski Cumhurbaşkanları Robert Koçaryan ve Serj Sarkisyanın da desteklediği sivil itaatsizlik ve teknokrat hükümeti çağrıları Paşinyana karşı bir isyana dönüşüp dönüşmeyeceği merakla beklenirken Azerbaycanın Dağlık Karabağ sürecini çözme konusunu Paşinyan iktidardan düştükten sonra gündeme getirme ihtimali bir anlamda Rusyacıların porojesi olarak ifade edilmektedir. Rusya’nın Güney Kafkasya’da kalıcı olarak demir atması ve bunun için de Paşinyana karşı MASUM gibi gözüken Ermenistan’daki isyan girişimini desteklemesi Azerbaycan’ı tedirgin etmelidir.
Paşinyanın MUhalifi Vazgen Manukyan

Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını talep eden 17 muhalif güç Başbakanlık adayı olarak Vazgen Manukyan’ı seçerek harekete geçmesi Azerbaycan tarafından dikkatle takip edilmelidir. Vazgen Manukyan bugün eski Adalet bakanı Arpine Hovannisyanın çağrısı ile gerçekleşen mitingde yaptığı konuşmada yol haritası çizdi.

Erivan’ın Özgürlük Meydanı’nda muhalefetin kurduğu “Vatan Kurtuluş Konseyi” için muhalefetin ortak adayı Vazgen Manukyan’ın ülkeyi mevcut durumdan çıkarmak için bir eylem planı sundu.
“İlk konu 9 Kasımda varılan üçlü mutabakattır. Bu belgeyle asla uzlaşmayacağız, ancak fiilen çalışıyor ve reddedemeyiz. Reddetme, Azerbaycan ve Türkiye ile savaşın yanı sıra Rus barış güçleriyle bir isyan anlamına gelecektir. Belge Ermenistan açısından oldukça başarısız ve ihmallerden oluşuyor. Vazgen Manukyan, “Kendisinin liderliğinde kurulacak Yeni bir hükümetin bu belirsizlikleri müzakereler yoluyla Ermenistan lehine çevirecektir.” Dedi.

Güvenlik konusuna değinen Vazgen Manukyan, muharebe verimliliğini yeniden tesis etmek ve orduyu modernize etmek gerektiğini söyledi. Güvenlik meselesinin Ermenistan’ın Rusya ile özel ilişkilerini de içerdiğini söyledi.

“Bu alanda Rusya ile bağlantınız yoksa karşınıza Türkiye çıkar dedi. “Rusya ile pek çok ortak çıkarımız var, Türkiye ile ortak çıkarlarımız yok.” Diyen Vazgen Manukyan, diğer devletlerle müttefik ilişkileri ve güvenin yeniden tesis edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’ye karşı büyük bir güç toplanacağını kaydeden “dünya, Türkiye’nin küstahlığını affetmeyecek” dedi. Vazgenin konuşmasında sık sık Rusya vurgusu yapılması 17 muhalif parti ve kuruluşun Rusyanın desteğini arkasına alarak Paşinyana karşı bir galebe çalma girişimini ortaya çıkarıyor. Bu girişim Rusyanın da işine gelecek gibi gözükmektedir. Zira Rusya Paşinyanı iktidardan indirmek ve ya en azından iyi bir cezalandırmak istediği ortadadır.

“Türkiye’ye karşı bir ittifak kurulursa biz o ittifak içindeyiz” dedi.
Vazgen Manukyan’a göre çok önemli olan Artsakh ile ilgili müzakere sürecine yeniden girmek gerekiyor.
Geçiş Hükümeti Başbakanı adayı, diğer acil konuların tutsaklar ve kayıplar, yaralıların ve mağdurların ailelerinin desteği, mültecilere yardımla ilgili olduğunu söyledi. “Artsakh’ta sakinlerin elimizdeki bölgelere dönebilmesi için koşullar yaratılmalıdır. Hükümetin günlük işi olmalı, “dedi.
Ermenistan’daki atmosferin iyileştiğini vurguladı
“Dış nüfuzlu güçler Ermenistan’da çalışıyor, halkımızı kasıtlı olarak bölüyor, bizi oyuncak gibi kullanıyor, jeopolitik sorunlarını 2,5 yıldır çözüyor. Bu alan temizlenmeli. ”
Vazgen Manukyan, Ermenistan için ortaya çıkan sorunlar ne kadar büyük olursa olsun konsolidasyonun o kadar güçlü olacağını kaydetti.
“Her yenilgi yeni bir zaferi doğurur ve kısa sürede yeniden ayağa kalkmalı, özgüven kazanmalı, gücümüze inanmalı ve ilerlemeliyiz, muzaffer ulusların saflarına yeniden girmeliyiz” dedi.
Hasan Oktay Diana Gevorkyan
Kafkassam Erivan Ankara

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir