Bugün 16 Ağustos 2017

Yükselişten Düşüşe Saakaşvili

Varna’da AB-Türkiye Görüşmeleri

Yaxın Şərqdə Kürd kartı parçalanmaya xidmət edir

Arnavutluk Savunma Bakanı Olta XHAÇKA Türkiye’yi ABD’ye hedef mi gösterdi?

Gündem 4 Mayıs 2018
404


Günümüz Balkan coğrafyasında 1. Dünya Savaşında Slavların üstlendiği rolün Arnavutlara verilmek istendiği anlaşılıyor. Arnavutlar bu rolü çoktan benimsemiş gibi. Ancak Balkanların diğer etnik unsurları Arnavutlara bu fırsatı verme eğiliminde olmadıklarını eski düşmanlıklarını işlevsizleştirerek gösteriyor. Ankara’nın öncülüğünde Belgrad /Saraybosna yakınlaşması ve 23 Mart 2018’de Üsküp’te düzenlenen toplantıda 99 delegenin katılımıyla kurulan Boşnak Demokrat Birliği (BDS) Makedonya siyasi sahnesine dahil olması ve Parti genel başkanlığına oy birliğiyle işadamı Münir Kolaşinac’ın seçilmesi bu hazırlığın işareti yorumlanabilir.(1)

Türkiye Sırbistan’ı kaybetmek istemiyor. İlişkilerini sıcak tutmaya çalışıyor. Türkiye’nin inisiyatifi ile gerçekleştirilen Türkiye-Hırvatistan-Bosna-Hersek ve Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek üçlü danışma mekanizmaları, Arnavutluk üzerinden Balkanların kaosa sürüklenmesini engellemek amacıyla oluşturuldu. Bölgede kısa sürede kayda değer güven artırıcı önlem olarak kabul gören bu işbirliği mekanizmaları ile Bosna-Hersek’in nefes alması, barış, istikrar ve refah ortamının gelişmesi sağlanıyor. Türkiye Sırbistan’ı bölgenin istikrarı açısından önemli gördüğünden 14 Aralık 2015’te AB’yle tam üyelik müzakerelerine başlayan Sırbistan’ın AB’yle bütünleşmesini destekliyor.(2) Ankara’nın öncülüğünde gerçekleştirilen bu işbirlikleri Avrupa Birliği ve ABD’nin Arnavut nüfus üzerinden Balkan coğrafyasına yönelik atraksiyonların önünü kesmek amaçlı.

Zaman zaman Arnavutlara yönelik ABD projelerinden söz ettiğimde Arnavut kökenli dostlarım doğal olarak tepki gösteriyor. Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka’nın, Türkiye’yi hedef tahtasına oturtan açıklamaları maalesef beni yine haklı çıkardı. Tiran; NATO’ya Adriyatik Denizi’nin ülkeye bağlı kısmında deniz üssü kurma önerisi götürdü. Savunma Bakanı OLTA Hanımın soyadı Xhaçka; keskin demek. Açıklaması da soyadı gibi oldukça keskin. Xhaçka; Türkiye, Rusya, İran ve Çin’e karşı ABD’nin ülkede daha aktif olması gerektiğini söyledi. “ABD’nin Arnavutluk’ta varlığını gösterme zamanının geldiğinden eminiz. ABD’nin veya NATO’nun bu varlığı, müttefiklerin bölgeyi unutmadıklarının oldukça açık bir gösterisi olurdu.” dedi. Mattis’e Adriyatik Denizi’nin Arnavutluk kısmına, Washington ve Tiran’ın yönetiminde ve ‘NATO’nun kanadı altında’ olacak bir deniz üssü kurmayı önerdiğini belirten Xhaçka, Arnavutluk ordusunun son 2 yılda eskiyen Çin yapımı silahları NATO’ya ait yeni silahlarla değiştirdiğini ve askeri ihtiyaçlar bütçesini arttırdığını vurguladı. Arnavutluk 2009’dan bu yana NATO üyesi.(3)

Olta Xhaçka; 24 Ocak 2018 tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR’ı ziyaret etmişti.(4) 25.01.2018’de de Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka ile bir araya gelmiş, iki ülke arasında askeri ve savunma sanayi alanındaki iş birliği konuları ele alınmıştı.(5) Arnavutluk Savunma Bakanlığı bu ziyaretle ilgili; Xhaçka’ın Ankara seyahatini Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nın daveti üzerine gerçekleştirdiği, Bakan Canikli’nin, Xhaçka’yı askeri törenle karşıladığı, görüşmede, iki ülke arasında çok iyi ilişkilerden yanı sıra, askeri sanayi ve savunma alanında ikili işbirliği konularından söz edildiğini, Bakan Xhaçka’ın, Türkiye Milli Savunma Bakanı’na Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerine, özellikle bu kuvvetlerin modernleştirilmesi, askeri eğitim, sağlık alanında yardım ve tatbikatlar konusunda Türkiye’nin yardımı ve desteği hakkında teşekkür ettiğini, Arnavutluk Askeri personelin Türkiye’de tıbbi tedavisinin sağlamasına devam edileceği, Tiran’da sağlanamayan tüm tıbbi tedavi ve gereksinimlerin Türkiye’den temin edileceği bilgisini paylaşmıştı.(6)

39 yaşındaki Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka; 25 Aralık 1979 Tiran doğumlu. Clark University mezunu. Arnavutluk Sosyalist Partisinde Korca bölgesinin milletvekili olarak politika yapıyor. Aynı partiden milletvekili olan Artan Gaçi ile evli ve Hana isimli bir kızı var. İnsan hakları uzmanı, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında aile içi şiddetin önlenmesiyle ilgili sosyal projelere imza atmış. Sosyalist Kadın Forum Başkanlığı’nı üyesi.(7) Politikaya atılmadan önce New York Tiran Üniversitesi’nde üç yıl boyunca siyaset bilimleri okutmanı olarak çalıştı. Uluslararası İlişkiler Parlamenter Komitesi üyesi. Bayan Xhaçka, 2010’dan bu yana Sosyalist Parti Başkanlığı ve Sosyalist Parti Forumu’nun bir üyesi. Aynı zamanda Kemal Stafa Vakfı’na 2015’ten 2017’ye kadar Arnavutluk Hükümeti’nde bakan olmadan önce başkanlık etti.(8)
Kemal Stafa 20 Mart 1920 Elbasan doğumlu. 5 Mayıs 1942 Tiran’da öldürüldü. Arnavut Komünist Partisi’nin kurucu üyesi ve gençlik bölümünün lideriydi. Arnavutluk Komünist Partisi’nin 8 Kasım 1941’de Tiran’da kurucu üyelerinden biri olan Stafa, Arnavutluk’u işgal eden İtalyan faşist güçleri tarafından Tiran’ın dışındaki bir evde öldürüldü. Söylentilere göre, yoldaşlarından biri veya birkaçı tarafından ihanete uğradı. Bunlardan birisinin Arnavut komünist partisi ve Arnavutluk lideri birinci sekreteri Enver Hoca olabileceği belirtilir. Onun ölüm günü Arnavutluk Şehitleri Günü olarak savaşın bitiminden sonra kutlandı. Farklı şehirlerdeki birçok cadde, meydan, okul, stadyum ve askeri üsse adı verilmiştir. Arnavutluk’ta Komünist Rejim tarafından yüceltilmesine rağmen, nişanlısı ve erkek kardeşleri, aile fertlerinin çoğu Enver Hoca tarafından hapsedildi ve zulüm gördü. Olta Xhaçka Ortodoks kökenli. ABD yaşayan aile fertleri, St. Thomas Orthodox Church/ Aziz Thomas Kilisesi cemaatinden.(9)
Arnavutluk’ta Ortodoks olanlara VLAH deniliyor. Kocası Artan Gaçi; Arnavutluk Parlamentosunda Sosyalist Parti’den milletvekili. İş dünyasından parlamentoya gelen Artan Gaçi’nin seçim bölgesi Tiran. Artan Gaçi; Edi Rama’ya yakın bir isim. Meclise girmeden önce kara para kalmakla suçlanıyordu.(10) AGİT raporunda, birkaç yıl önce, kirli paraları temizleyen işadamları listesinde yer alıyor.(11) Artan Gaçi ve Olta Xhacka’ın evliliği bir Edi Rama projesi. Bu evlilik sayesinde Arnavutluk mafyasının önde gelenlerinden Artam Gaçi, adını temizledi ve itibar kazandı.
Olta Xhaçka’da çok masum sayılmaz. Tiran doğumlu olmasına rağmen ABD vatandaşlığı var. Amerika’ya göçmen statüsünde giden Olta Xhaçka’ıyı Edi Rama; Erion Veliaj’ın “Mjaft” Hareketi aracılığıyla Arnavutluk’a geri getirdi. Edi Rama’nın, Olta’nın annesi Natasha ile olan bağlantısı dikkat çekici. Natasha Xhacka; Arnavut çocukların yasadışı yollardan Avrupalı ve Amerikalı ailelere evlatlık verilmesini organize eden suç örgütünden olmakla itham ediliyor. Olta Xhaçka, Bella Mafia grubundan. Bella Mafya suç örgütü Arnavutluk’taki uyuşturucu kartellerinin en güçlüsü. Arnavutluk ordusuna ait gizli sığınaklara uyuşturucu depolayan bu mafya grubu, uyuşturucuları Arnavutluk dışına hava yolu ile çıkarıyor.(12) Arnavutluk’ta Olta Xhaçka’ın savunma bakanı olması, Bekri Mustafa’nın Ayasofya’ya başimam olması gibi yorumlanıyor. Anladığınız siz onu! Şimdi bu kadın kalkmış Türkiye’ye karşı Amerikalıları yardıma çağırıyor. Allah akıl fikir versin!
Not: Adem Sipahi, İlkaj Limani ve Noli Zhita ve Dr. Ufuk Cerrah’a katkıları için teşekkür.

Bakınız:
1- http://kafkassam.com/balkanlarda-dengelerin-gucu-adina-savas-suclari-surecinin-sirp-bosnak-yakinlasmasina-katkisi.html
2- http://kafkassam.com/abdnin-buyuk-arnavutluk-projesine-sirbistan-freni.html
3- https://tr.sputniknews.com/dunya/201805031033296478-arnavutluk-nato-us/
4- http://www.tsk.tr/Faaliyetler
5- http://www.milliyet.com.tr/bakan-canikli-arnavut-mevkidasi-siyaset-2597660/
6- http://rti.rtsh.al/2018/01/26/arnavutluk-savunma-bakani-xhacka-turkiyede-iki-gunluk-resmi-bir-ziyareti-gerceklestirdi/
7- https://www.nato.int/cps/ic/natohq/who_is_who_146882.htm
8- http://www.mod.gov.al/eng/index.php/ministry/the-minister
9- https://www.legacy.com/obituaries/name/gjergji-xhacka-obituary?pid=185837439&view=guestbook
10- http://opinion.al/pse-po-hetohet-artan-gaci-deputeti-i-majte-i-ardhur-nga-biznesi/
11- https://www.voal.ch/nga-kastriot-myftaraj-sekretet-e-lidhjes-mafioze-edi-rama-olta-xhacka-artan-gaci/
12- https://www.cna.al/2017/09/16/nga-kastriot-myftarajsekretet-e-lidhjes-mafioze-edi-rama-olta-xhacka-artan-gaci/

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

Yorumlar