KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Araz Aslanlı: ülkemde herhangi bir yabancı askeri güç istemiyorum

Araz Aslanlı: ülkemde herhangi bir yabancı askeri güç istemiyorum

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
264 0

1. Daha önce de defalarca yazdığım gibi, ülkemde herhangi bir yabancı askeri güç istemiyorum, ülkemin geleceğinde egemenliğimizi sınırlayacak hiçbir barış gücü görevlisi görmüyorum. Ama dünyanın kurallarını ve koşullarını, uluslararası ilişkileri, devletlerin güçleri arasındaki farkı ben belirlemiyorum. Özel yaşamda olduğu kadar milletlerin ve devletlerin yaşamında da sorumlu kişiler, koşulları olabildiğince kendi lehlerine değiştirmeye çalışırlar, ancak aynı zamanda koşullar içinde ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Hatta bir kişinin özel hayatta değerlerini (idealizmi) korumak için hedeflerinden vazgeçebileceğini bile düşünüyorum (bunu yaptım) ama milletlerin ve devletlerin hayatında mümkün olduğunca çok şey elde etmek için idealizmden vazgeçmek gerekiyor.
2. Abulfaz Elçibey döneminde eski Sovyet (Rus) ordusunun Azerbaycan’dan çekilme sürecinin tamamlanması ciddi bir başarıydı. Bu adım, Azerbaycan’ın daha sonraki bir aşamada (Haydar Aliyev ve İlham Aliyev döneminde) başarılı bir dış politika izlemesine ve son askeri operasyonları güçlendirmesine ve yürütmesine izin verdi. Ancak en bağımsızlık yanlısı ve Rus karşıtı Elçibey’in başkanlığı sırasında bile Gabala radar istasyonunun Rusya tarafından Azerbaycan’da kullanılan askeri bir tesis olarak kaldığını dikkate alalım. Gabala radar istasyonu İlham Aliyev’in cumhurbaşkanlığı döneminde, hükümeti için yarattığı ciddi risklere rağmen Azerbaycan’dan çekildi. Elchibey, Rahim Gaziyev’i çeşitli nedenlerle (Haziran 1992 – Şubat 1993) Savunma Bakanı görevinden alamadı ve Rusya’nın çıkarlarına hizmet ettiğinden şüphe etmedi. Rus gazetecilerle yaptığı bir röportajda, İran sınırını Rusya ile birlikte koruyabileceğimizi söyledi (röportajın bir videosu internette mevcuttur). Çünkü gerçekleri görmezden gelmenin yanlış olduğunu da biliyordu.
3. Devletler için özel bir ilke önemi, (1) resmi (de jure), (2) fiili (fiili) toprak kaybetmemeye çalışmaktır. (3) Yabancı bir askeri üs de ciddi bir risk kaynağıdır. (4) Yabancı barışı koruma görevlileri daha az sorunludur. Özellikle bu barış güçleri genellikle bir güç ve bizim için sorun olan bir ülkeden oluşuyorsa (Rus barış güçlerinin gelişi sorunu diğer alanlarda ayrı bir not olacaktır).
Ancak doğru analiz için neyin ne için alındığını, neye hangi risklerin verildiğini bilmeniz gerekir.
Araz Aslanlı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir