KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Arastun Orujlu: Ukrayna’yı görmezden gelin esas darbe Kazakistan’a gelecek

Arastun Orujlu: Ukrayna’yı görmezden gelin esas darbe Kazakistan’a gelecek

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
219 0

Bir süre önce röportajımda demiştim ki Ukrayna’yı görmezden gelin esas darbe Kazakistan’a gelecek ve bu sebepsiz olmaz. Çünkü insanlarımızın çoğu ciddi bir sebep yokken Kazakları çok arkamızda görüyor.

Kazakistan’da son yıllarda devlet ve devlet adamlığını güçlendirmek için benzeri görülmemiş çalışmalar yapıldı. Ülke tarihinden bu yana ekonomi gelişene kadar hızla gelişti. Ve bu elbette öngörülü güçler için iyi bir şey vaat edemezdi.

Şimdilik Kazakistan Cumhurbaşkanı bakanlar kabinesinin serbest bırakılmasıyla doğru bir adım atmıştır ancak bu tehlikenin tamamlandığı anlamına gelmez. Sovyet sonrası ülkeler yeterince etki imkanına sahip, bu yüzden başka sürprizler bekleniyor.

Defalarca söyledim, Sovyet sonrası ülkelerin en yıkıcı kurumları bakanlar kabinesidir, bu yüzden ya bırakıp yeniden şekillendirmek yada bir kere iptal etmek lazım.

Cumhurbaşkanının yöntemi olan bir ülkede bu örgütün etkinliği, sadece yıkıcı kararlar alarak ülkenin kalkınmasına engeller oluşturmaktır. Genelde tek seferlik meclis usulüne geçmek gerekir.

Gürcistan ve Ermenistan’ın tecrübesi gösteriyor ki, bu durumda ülke üzerindeki dış etkileri en aza indirmek mümkün, çünkü başbakan sadece hükümetin değil, meclisin çoğunluğunun da başkanıdır.
Arastun Orujlu Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir