KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ARADA KALAN TÜRKİYE: AFRİN-RUSYA/ MENBİÇ-ABD

ARADA KALAN TÜRKİYE: AFRİN-RUSYA/ MENBİÇ-ABD

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
297 0

Son bir haftadır, Türkiye savaşla yatıp savaşla kalkmaktadır. Oysaki birkaç aydır, herkeste Suriye barışı olacakmış gibi iyimser bir zaman dilimine girildiği intibaı ve barış umudu oluşmuştu. Olaylar maalesef yeniden savaş aşamasına geldi. AKP iktidarı Suriye de ektiğini biçiyor. 2010 yılında “Arap Baharı” ve 2011 yılında başlayan Suriye savaşın da yapılan ciddi hataların sonucu oluşan tehlikeli durumun geldiği son noktadır. Zamanın dışişleri bakanı Şam da Cuma namazı kılma arzusunu dünya kamuoyuyla paylaştığın da, AKP iktidarının dünya ve bölge gerçeğinden ne kadar habersiz, ideolojik ve uçuk kaçık işlerle meşgul olduğu artık açıktır. Biz dahil olmak üzere birçok kişi o tarihlerde, defalarca yanlış işler yapıldığını yazdık, hele Ekim 2014 tarihin de, bugün savaşa hazırlandığımız YPG militanlarına yardıma giden Kuzey Irak Kürt askerleri Peşmergelerin Türkiye üzerinden Kobani ye geçişin de, izin verilmemesini ısrarla yazdık, hatta Urfa ve Hatay dan geçişlerin de Lahmacun ve kebaplar ikramını kınadık ve aynen şunu yazdık “yarın savaşma ihtimali yüksek olan PYD’ye bu iyiliğin yapılmaması” gerektiğini yazdık. O gün, basın da ve üniversiteler de görevli AKP militanları, bizi milliyetçilikle ve olayları okuyamamakla suçladılar. Bunu yazmamızın nedeni kişisel bilmişlik değil, başımıza gelenlerin kader değil yanlış politikalardan dolayı geldiğini göstermektir.

Bu gün yukarıda ki haritadan açıkça görüleceği gibi, Amerikalılar İsrail’in isteği üzerine Suriye’yi federe devletlere bölmek istiyor. ABD-Rusya arasın da, YPG ve Kürtlerle ilgili gizli bir anlaşmanın olduğunu biz bugün görebiliyoruz. Menbiç te ki Kürtleri Amerikalılar, Afrin de ki Kürtleri de Ruslar destekliyor. Hükümet bu gerçeği nasıl görmüyor anlamıyoruz. Türkiye, 2016 yılın da Suriye Kürt federe devletinin Akdeniz’e açılımını sağlamak için Kobani, Menbiç, Azez, Mare, El Bab, Afrin ve İdlib hattından Akdeniz’e inmeye çalıştığını görmüştür. Azez, Mare ve El bab bölgesini kendi kontrolün de olan ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) ile işgal ederek Menbiç ve Afrin Kürtlerinin karasal bağını kesmiş oldu, bu önemli, yerin de ve haklı bir davranıştır. Bugün, Türkiye’nin AFRİN ve Menbiç için silahlı kuvvetlerini doğrudan kullanmaması gerekir. Kontrolü altın da tuttuğu ÖSO militanlarına her türlü desteği vererek onları savaştırması daha akıllıcadır. Zaten ÖSO’nun önemli bir kısmı Suriye Türkleridir. Türkiye’nin Ruslar ile anlaşmadan Afrin’e ve ABD ile konuşmadan Menbiç-Kobani Kürtlerine karşı Türk silahlı kuvvetlerini kullanmaması gerekir. Etrafta ve uzakta dost bir ülke dahi bırakmayan AKP iktidarı aklını başına toplaması gerekir. Etraftaki ve uzaktaki dost olmayan ülkeler Türkiye’ye hesap ödetmek için fırsat kollamaktadırlar. Yeni ve tehlikeli bir maceraya yirmi yaşında ki canları orta doğu bataklığına atmaması gerekir.

Kürtlerin bölgede ki tarihi aslın da “Emperyalistlerle iş birliği tarihidir.” Hem de vatandaşı oldukları devlete ve kendi yurttaşlarına karşı işbirliğidir. Bu davranış genel olarak Kürt halkının istediği ve arzu ettiği bir davranış değildir. Bu bir avuç Kürt aydını ve militanının tavrı ve politikasıdır. Emperyalistlerle işbirliğinin Kürt halkına hiçbir faydası olmamıştır. Bilakis yaşadıkları ülkeler de devlet ve diğer milletlerin çektiği acıları birlikte çekmişlerdir. Emperyalistlerle işbirliğinin bir faydasının olmadığının ispatı, son olarak Kuzey Irak Kürt yönetiminin bağımsızlık referandumuna karşı ABD ve diğer batılı ülkelerin nasıl tornistan yaptıklarının açıkça görülmesidir. YPG’nin de başına PKK ve Barzani’nin başına gelenler gelecektir. Bu bir zaman meselesidir. Ama olan orta doğu halklarına ve devletlerine olacaktır. Kürtler tarihlerine yeni bir sayfa daha açtılar. Yeniden eğitici Amerikan askerleri ve yeni Amerikan silahları ve yeni gençlerin ölümü yaşlı ve çocukların sefaleti masum insanların ölümü ve kentlerinin harabı bütün hikaye ortadadır. Ortadoğu bataklığın da bir Türkiye yoktu son 7 yaldır var. Hem de çok kötü var. Bizim olmayan sorunları elimizle kendi sorunumuz yaptık. Kaşındık açıkçası, kaşımak için sıraya girdiler.

Haydar Çakmak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir