KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Anton Mardasov: “ABD, PYD’yi zaptedemez”

Anton Mardasov: “ABD, PYD’yi zaptedemez”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
277 0

Anton Mardasov: “ABD, PYD’yi zaptedemez”

Tabii burda çeşitli versiyonları değerlendirmek mümkün…

“ABD, Türkiye’nin operasyon için kullanmak istediği güçleri yeterli bulmuyor. Gelecekte Suriye’nin kuzeyinde ve kuzeydoğusundaki PYD güçlerini etkisiz hale getirmek ABD için çok zor olacak” diyen Rus uzman Mardasov, “Suudi Arabistan ve onun müttefikleri silahlı Kürt örgütlerini daha fazla desteklerse, bu güçlenme kaçınılmaz olacaktır” uyarısında bulundu.

Rusya`da bulunan İnnovasyon Gelişim Enstitüsü`nün Ortadoğu savaşları ve bölgedeki silahlı örgütlerinin araştırılması bölümünün başkanı Anton Mardasovla Ortadoğu`daki son durumu değerlendirdik.

-Ortadoğu`da şuan DEAŞ`tan sonra en büyük en büyük sorun PYD olarak karşımıza çıkıyor. ABD bu örgüte açıkça destek veriyor, Rusya görünürde PYD`yi desteklemiyor, ama bizim ilişkilerimiz sürecek diyor. Türkiyeyse bu silahli örgütü kendisi için gerçek bir tehlike olarak görüyor. Sayın Mardasov, siz ne dersiniz, neden ABD ve Rusya PYD`yi destekliyor acaba?

-ABD kırk yıllık bu savaşa katılmakla hata ettiğini ve Arapların “Suriye Demokratik Güçleri” içinde bulunan Kürtlere pek te güvenmediklerini anlıyor. Ama ABD Kürtleri sadece kendisinin Suriye`de bulunmasına ve devamlı bu bölgede kalmasına olanak tanıması için desteklemiyor. Onlar için önemli olan Rakka`nın biran önce temizlenme operasyonuna başlamaktır, ama Ankara`nın bu konudaki planları ABD için yeterli değil. Bana kalırsa, ABD Türkiye`nin operasyon için kullanmak istediği güçleri yeterli bulmuyor. Gelecekte Suriye`nin kuzeyinde ve kuzeydoğusundaki PYD güçlerini nötrelize etmek ABD için çok zor olacak, eğer Suudi Arabiistanı ve onun müttefikleri silahlı kürt örgütlerini daha fazla desteklerse, bu güçlenme kaçılmaz olacaktır. Suriye`nin toprak bütünlüğünün korunması adına ülke sınırları içinde bulunan Kürtlerin yeniden yapılanması ve PKK simgelerinden vazgeçmeleri en önemli şartlardan bir tanesidir. Rusyaysa bölgede en önemli aktörlerden birisi olarak sık sık Suriye`ye ülke sınırları içinde bulunan Kürtlerle iyi geçinmeleri için kimi önerilerde bulunuyor. Burda hiçbir destek sözkonusu değildir.

– Bir süre önce NATO terör karşıtı harekete ve DAEŞ`le mücadeleye aktif biçimde katılacağını söyledi. Sizce, bundan sonra Ortadoğu`da neler olacak?

-NATO`nun bu demeci birlik gösteri için bir bürokratik demeçten öteye gitmiyor. Gerçekte NATO ülkelerinin büyük çoğunluğu zaten bu mücadeleye kendi özel kuvvetlerini göndermişlerdir. Havadan Uyarı ve Kontrol Sistemi olarak bilinen AWACS uçakları da Irak ve Suriye sınırları içinde bulunmaktadır.

-Rusya ve Katar şuan Suriye`de farklı farklı cephelerde bulunuyorlar…Ama her iki ülkenin de Türkiyeyle ilişkileri gayet iyidir. Ne dersiniz, Türkiye Rusya ve Katar arasında ilişkilerin iyileşmesinde arabuluculuk faaliyetlerinde bulunabilir mi?

-Bana göre, Körfez bölgesindeki kriz aktörlerin politik çıkarları bulunmaktadır ve bu da çok doğaldır. Düşünüyorum ki, krizin önümüzdeki devrelerinde ilişkilerin siyasal yapısında ciddi bir değişiklik yaşanmayacaktır. Eğer Katar Emiri iktidarını sürdürecekse, ki, sürdüreceğini düşünüyorum, 2014 yılında gerçekleştiği gibi kriz at gözlüklerinden çıkacak ve tansiyon birhayli düşecektir..

-Bu krizden sonra Katar kendi bağımsız politikasını sürdürebilecek mi acaba?

-Eğer sözkonusu Rusya, Katar ve Türkiye ilişkileriyse Rusya yine de bölgede barışın ve istikrarın korunmasını, tarafların birbiriyle saygı ortamında görüş alışverişinde bulunmasını sağlayacak kemikleşmiş politikasını sürdürecektir. Bunu Şam ve Tahran da çok istiyor ki, Doha bu ilişkileri geliştirsin. Ama Katar`ın da Tahrir eş Şam örgütünün zayıflamasına ve Suriyelilerin o örgütten uzaklaşmasına yardımcı olması gerekmektedir. Tabii burda çeşitli versiyonları değerlendirmek mümkün, ama en önemlisi taraflar arasında karşılıklı güvenin mevcut olması ve politik güçler arasında ilişkilerin normalleşmesidir. Ama zaten Rusya ve Katar ekonomik projelerde beraberler.

Anton Mardasov: “ABD, PYD’yi zaptedemez”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir