KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Anıl Avcu: Haçlılar ve Türkler Eskişehir’de buluştu

Anıl Avcu: Haçlılar ve Türkler Eskişehir’de buluştu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
276 0

Pandemi salgını nedeni ile yapılamayan yüzyüze toplantılara yeniden başlandı. 21 Ekim 2022’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Tarih Bölümü’nün gayretleriyle ülkemizde ilk defa olarak Haçlı Seferleri’nin en az çalışılan dönemi olan 14. Yüzyıl’da Balkanlar, Adalar, Anadolu ve Doğu Akdeniz’deki Türk Hakimiyeti’ne karşı girişilenlerin konuşulduğu bir sempozyum yapıldı. Türkiye’de Haçlı seferleri denilince ilk akla gelenlerden Prof Dr Işın Demirkentin İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi senato salonunda düzenlediği 2 seminer toplantıdan sonra Anadolu Üniversitesi Tarih bölümünün düzenlediği bu toplantı Haçlılar alanında çalışan akademisyenlerin önemli bir bölümünün katılımı ile gerçekleşti. Bu toplantıların farklı temalar ile devam etmesi bilim dünyasına katkı sağlayacaktır.

Tüm gün süren “14. Yüzyılda Haçlılar ve Türkler” adlı sempozyumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Aydın Usta yaparken;

1. Oturum da Prof. Dr. Hatice Oruç, Doç. Dr. Bilal Koç ve Doç. Dr. Özlem Genç sırayla 14. Yüzyıl Balkanları, Türk-İslam Dünyası ve Avrupa’nın Siyasi durumu hakkında giriş mahiyetinde bilgiler verdiler.

2. Oturum da Dr. Murat Çaylı, Dr. Hakan Kılınç ve Dr. Öğr. Gör. Muhittin Çeken sırayla Avrupa’da Seferler ile İlgili yapılan Projeler hakkında bilgiler verdiler.

3. Oturum da Prof. Dr. Mehmet Topal, Dr. Galip Çağ ve Prof. Dr. Murat Keçiş sırayla Balkanlar ve Adalar Denizi’ne yapılan seferler/saldırılar hakkında bilgiler verdiler.

4. ve Son Oturum da ise Prof. Dr. Altan Çetin, Prof. Dr. Hasan Oktay, Anıl Avcu ve Arş. Gör. Yunus Emre Aydın ise Haçlı-Moğol İttifakı ile Doğu Akdeniz’e özellikle 1365 yılında İskenderiye’ye yapılan sefer/saldırı hakkında bilgiler verdiler.

Tematik ve öznel konu yapısıyla ülkemizde yapılan belki de en farklı ve konu odaklı sempozyumlardan biri olan “14. Yüzyılda Haçlılar ve Türkler Sempozyumu”nun Türk Tarih Akademisi Alemine faydalı olmasını temenni eder, yakın zamanda çıkacak olan bildiri kitabının ise ülkemizde eksik olan bu çalışmalarda bir yolbaşı olmasını temenni ederiz.
Anıl Avcu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir