KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Anahit Şhahnazaryan: Ermenistan’ın ekonomik büyümesi 2024’te yavaşlayacak

Anahit Şhahnazaryan: Ermenistan’ın ekonomik büyümesi 2024’te yavaşlayacak

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
36 0

Uluslararası Para Fonu: Ermenistan’ın ekonomik büyümesi 2024’te yavaşlayacak

Ermenistan’ın güçlü ekonomik büyüme ivmesi 2023’te de devam etti; ekonomi, güçlü özel tüketim, ticaret ve yatırım seviyelerinin desteğiyle %8,7 oranında büyüdü. Enflasyon önemli ölçüde düşerek Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla -%0,7’ye ulaştı; bunun temel nedeni temel gıda maddelerinin küresel ve yurt içi fiyatlarındaki düşüş ve dramdaki değerlenme oldu.

Uluslararası Para Fonu’nun bir raporunda, büyümenin yavaşlaması ancak tüketim ve hükümet sermaye harcamalarının etkisiyle 2024’te yüzde 6’da sabit kalması bekleniyor. Enflasyonun yılın ikinci yarısında hızlanması bekleniyor. Jeopolitik ve bölgesel gerilimler, büyük ticaret ortaklarındaki olası ekonomik yavaşlamalar, azalan ticaret ve sermaye çıkışları nedeniyle riskler artıyor.
Belirsiz görünüm, sağlam politikaların sürdürülmesini ve yapısal reformların sürdürülmesini gerektiriyor.
Maliye politikası, makro-mali istikrarın sürdürülmesi ile artan harcama baskılarının karşılanması arasında bir denge kurmalıdır. Sosyal içerme, güvenlik harcamaları, daha fazla altyapı geliştirme ve sağlık hizmetlerinin revizyonu da dahil olmak üzere mali alan yaratmak için harcamaların dikkatli bir şekilde önceliklendirilmesi ve kararlı mali politika ve gelir yönetimi çabaları gerekecektir.

Yapısal reformlar gelir seferberliğinin güçlendirilmesine, mali risklerin ve kamu yatırımlarının yönetilmesine, istihdam ve sosyal yardım programlarına, ihracatın çeşitlendirilmesine, yönetişimin iyileştirilmesine ve yolsuzluğa karşı hassasiyetin azaltılmasına odaklanmalıdır.

Anahit Şhahnazaryan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir