KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Amr Musa; “Türkiye, Rusya ile ABD’ye karşı zekice çalışıyor”

Amr Musa; “Türkiye, Rusya ile ABD’ye karşı zekice çalışıyor”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
340 0

Eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Türkiye’nin Rusya ve ABD’ye karşı zekice hareket ettiğini belirterek, Türkiye’nin dünyanın en güçlü iki ülkesine karşı “hayır” diyebilen zeki bir ülke olduğunu söyledi.

Amr Musa, Türkiye’nin bölgedeki politikaları ve özellikle Rusya ve ABD ile ilgili ilişkilerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Mısır’ın MBC kanalında Amr Edib’in El-Hikaye adlı programına konuk olan Musa, Türkiye’nin attığı adımların çok önemli stratejiler içerdiğini söyledi.

Türkiye’nin Rusya ve ABD ile olan ilişkilerine de dikkati çeken Musa, “Türkiye, dünyanın en güçlü iki ülkesi olan ABD ve Rusya ile zekice çalışıyor. Rusya’ya hayır diyebildiği gibi ABD’ye de hayır diyebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin ekonomik gücüne de değinen Musa, “Türkiye, ekonomik açıdan bölgenin en zengini benim diyen bir ülkedir. Belli bir maden kaynağına sahip olduğundan değil, şüphesiz dünyanın en temel ekonomilerinden birine sahip. Dolayısıyla kendisi büyük bir ekonomik altyapıya sahip olmasının yanı sıra Rusya ve bütün Batı ülkeleri arasındaki çok önemli coğrafi bir merkezde yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ilişkiye dair ise Musa, üye olmamasına rağmen Türkiye’nin AB ile iyi ilişkilere sahip olduğunu vurguladı.

“Türkiye, AB ile olan ilişkisi sayesinde ekonomi ve yönetim açısından bu denli ilerleme kaydetti.” diyen Musa, “Türkiye’nin tüm devlet kurumları tıpkı bir AB ülkesindeki gibi işliyor. Türkiye bu şekilde kalkındı, ilerledi.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin varlık gösterdiği bölgelere de konuşması sırasında değinen Musa, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Körfez ve Kızıldeniz’in yanı sıra Akdeniz’in güneyinde de mevcut olduğunu ifade etti.

Musa, Türkiye’nin “İran’dan çok daha tehlikeli bir ülke” olduğunu iddia ederek, Türkiye’nin İsrail kartını da kullanabilen bir ülke olduğu ve bazı Arap ülkelerinin hiç farkına varmadan kendisine bu konuda avantajlar sağladığını öne sürdü.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir