KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Amerikalı papazdan vize restleşmesine Rusların darbe beklentisi!

Amerikalı papazdan vize restleşmesine Rusların darbe beklentisi!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 11 dk okuma süresi
330 0

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, büyükelçilik ve konsolosluklara giden ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklamasının ardından Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Her iki taraf da karara gerekçe olarak diplomatik misyonların güvenliğine ilişkin taahhütlerin yerine getirilmemesini gösterdi. Vizesi olmayan Türk vatandaşları ise yeni bir düzenlemeye kadar ABD’ye seyahat edemeyecek. Türk vatandaşları bugün itibariyle Türkiye’de ABD vizesi başvurusu da yapamayacak. Karar, bütün pasaport sahipleri için geçerli olacak. Buna, diplomatik pasaportlar da dâhil. Bu, vatandaşların, diplomatik, turistik, iş, öğrenci, işçi ve gazeteci dâhil hiçbir vize başvurusunda bulunmayacağı anlamına geliyor.(1) ABD’nin Türkiye ile vizeleri askıya alması, İstanbul Başsavcılığının, Metin Topuz’dan sonra ABD’nin İstanbul Konsolosluğu’nda çalışan ikinci bir isim için gözaltı kararı vermesine bağlanıyor. ABD o ismi konsolosluğa kapatıp, vizeleri askıya aldı. FETÖ’den tutuklanan Amerikan Konsolosluğu’nda çalışan Metin Topuz, savunmasında emri müdürü Jason Sandoval’dan aldığını açıklayınca gözler Jason Sandoval’a çevrildi. Ajan Sandoval; “ABD Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA)” kimliği altında Türkiye’de görev yapan bir isim. (2)

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’nin, diplomatik teamüller itibariyle böylesi bir kararı Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi olmaksızın kendi bünyesinde almış olması beklenmiyor. Amerika’nın Türkiye’de, Ankara’da Büyükelçiliği yanı sıra İstanbul’da ve Adana’da konsoloslukları bulunuyor. Amerika; Libya, Yemen, Belarus, Suriye gibi ülkelerde de vize işlemlerini durdurmuş durumda.(3) New York Times gazetesinin “Türkiye’deki başarısız darbe girişiminin ardından Amerikalılar siyasi rehine olarak hapse atıldı” başlıklı haberinde, bir düzine kadar ABD vatandaşının Türkiye’de tutuklu olduğunu belirtmesi, vize restleşmesinin arka planında ne olduğunu gösteriyor. New York Times’ın haberinde “başarısız darbe girişiminin parçası oldukları gerekçesiyle tutuklanan ABD’lilerin arasında “bir NASA bilim adamı ve bir kimya profesörünü”nün de bulunduğu” bilgisi yer aldı.(4)

New York Times’ın üstü örtülü değindiği konuya, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı görevlerinde bulunmuş deneyimli diplomat Faruk Loğoğlu açıklık getiriyor. Faruk Loğoğlu’na göre, Amerika’nın vize başvurularını askıya almasıyla ciddi ve ağır bir yaptırım uyguluyor ve ikili ilişkilerde yeni dip dalgası yaşanıyor. Amerika’nın açıkça Türk yargısına güven duymadığına işaret ettiğini de söyleyen Loğoğlu, ABD vatandaşı din adamı (Andrew Craig Brunson) hakkında Türkiye’de tutuklu yargılama kararından vazgeçilmediğini hatırlatıyor. ABD’nin söz konusu papaz ve ardından konsolosluk çalışanı bakımından Türk yargısına güvensizlik yaşadığını düşündüğünü kaydeden Loğoğlu, “ABD, papaz diyor. Biz ise Fethullah Gülen ve Rıza Sarraf diyoruz. Bu konuları kendi hukuki mecrasına bırakarak, iki ülke ilişkilerini düzeltmek istediğimizi karşılıklı konuşmalıyız. Her iki hükümet açısından da daha ciddi konular, daha yaşamsal konular üzerine karşılıklı değerlendirmeler yapmaları uygun olur” kanaatinde.(5)

Faruk Loğoğlu’nun gündeme getirdiği ABD vatandaşı din adamı İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Mayıs 2017’de Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmeye de konu olmuştu. Trump Türkiye’de kasım ayından bu yana FETÖ’den tutuklu olan Papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasını istemişti. Hatta konu heyetler arası görüşmede ele alınmış, Brunson meselesini ilk önce Trump dile getirmiş, Başkan Yardımcısı Mike Pence de iade konusunu açmış. Trump Papaz Brunson’ın serbest bırakılması konusunda 3 kez talepte bulunarak acilen ABD’ye iadesini istemiş. Görüşmeden önce Trump ile bir araya gelen avukatı Jay Sekulow da Trump’ın kendisine papazı kurtarmak için söz verdiğini açıklamıştı. Protestan cemaatine ait İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson, bir tanığın ifadesi doğrultusunda FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.(6) Amerikan dış politikasında patron kim belli değil! ABD’de Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Tillerson’un özellikle son günlerdeki Kuzey Kore gerginliğiyle gündeme gelen diplomatik-askeri müdahale tartışması, ikilinin dış politikaya dair farklı ajandaları olduğu şüphesini akla getirdiği bir gerçek. ABD Başkanı Donald Trump ile Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasındaki söylem ayrışmasının medyaya “Tillerson istifa edecek” şeklinde yansımasının ardından ikili, yola birlikte devam edeceklerini açıkladı ancak Trump-Tillerson ilişkisinin uzun süre devam edemeyeceği ihtimali gündemdeki yerini koruyor. Muhtemelen ABD Dışişleri Bakanlığının Türkiye’ye yönelik vize kararının arkasında bu çekişmenin izlerini görülebilir.(7)

Tüm bu sorunlara rağmen ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon’ın, Türkiyenin; Rusya ve İran’la vardığı anlaşma çerçevesinde, İdlib’de ateşkesin korunmasına yönelik hamlesi konusunda, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin sınırlarını koruması ve terör örgütlerinin güvenli bölgeler oluşturmalarını engelleme çabalarını destekliyoruz” açıklaması yapması, Türkiye ile ABD arasındaki dyalaog kapısının aralık tutulduğunun işareti. (8) Rus diplomatları sınır dışı kararı alan ABD’nin, Türkiye’de vize hizmetlerini askıya alması, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerini kolaylaştıran bir hamle gibi geliyor. Bence asıl sorun içerde! Rusya Stratejik Konjöktür Merkezi Başkanı, askeri uzman İgor Konovalov’un, Batı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı tekrar darbe girişiminde bulunacağını iddia etmesi, boş beleş kuru bir laf değil gibi. İgor Konovalov diyor ki; “Batı Erdoğan’a karşı yine bir girişimlerde (darbe) bulunacak. Kuşkusuz. Batı’nın Türkiye ile ilgili başlıça hedeflerinden biri bu. İlk girişim başarısız oldu. Batı yine deneyecek. Erdoğan da bunun çok iyi farkında. Batı Erdoğan’dan “kurtulmak” için mutlaka bunu yapmaya çalışacak. Şuna dikkatinizi çekmek istiyorum: Erdoğan Rusya ile Suriye konusunda, İdlip gibi en zor bir konuda anlaştı. Eğer Erdoğan’ı devirirlerse, o zaman tüm İdlip bölgesi de patlar.”(9)

Rusya Stratejik Konjöktür Merkezi Başkanı, askeri uzman İgor Konovalov’un Erdoğan’a darbe iddiasını, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’le yaptığı görüşmeye ilişkin analizi ile birlikte okuyun. Melih Gökçek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Başbakanlık istediğini belirten Takan, Gökçek Milletvekili olmadığı için Anayasanın buna izin vermediğini belirtiyor ve soruyor “Peki dosyacılığı ve çok sıkı pazarlıkçılığıyla meşhur Gökçek bu teklifi neden yapıyor?” Ahmet Takan’a göre; “Bunun tercümesi ve Gökçek’in neleri kastettiğini iktidar çevreleri çok iyi biliyor. Ankara’da gazetecilerin bile kulağına gelenlerden daha fazlasını Gökçek’in bildiği herkesçe malum. Melih Gökçek, R. Erdoğan’a karşı çok hassas bir hamle yapmış. Bakalım karşılığı nasıl gelecek?..”(10)

Avrupa Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı güçlü görüyor. Türkiye’nin kendi bölgesinde komşu ülkelerle işbirliğini Erdoğan’ın başarısı olarak nitelendiriyor. Nitekim İtalya’da yayınlanan liberal çizgideki Il Sole 24 Ore gazetesinde, Orta Doğu uzmanı Alberto Negri; Türkiye’nin giderek Batı’dan kopup Doğu’ya yaklaştığını ifade ediyor: “Putin ve Ayetullah bir zamanlar Suriye cephesinde Türkiye’nin düşmanıyken şimdi Erdoğan’ın içler acısı dış politikasının koltuk değneği oldular. Erdoğan kimi Batılı ve Arap güçlerin talihsiz desteğiyle, Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaştırmayı başardı ve bir zamanlar Atatürk’ün mesafe koyduğu Orta Doğu’yla yeniden birleştirdi. Günümüzde Orta Doğu’nun gerçek baş belası Esad değil, tarihte yaşananlar ışığında ne Rusların ne de İranlıların engel olmaya cesaret edebildiği Erdoğan’dır. Türkiye cumhurbaşkanı bir sarkaç misali Doğu ile Batı arasında gidip gelerek NATO’nun tarihi müttefiklerini ve Avrupalıları sebatla kışkırtmaktan geri durmuyor.”(11)

Bakınız:
1- http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41549634
2- http://www.internethaber.com/abd-vize-olayinda-bomba-patladi-asil-fetocu-icerde-esi-de-1813493h.htm
3- https://www.amerikaninsesi.com/a/abden-sert-adim-turkiyeye-vize-ambargosu/4061590.html
4- https://tr.sputniknews.com/abd/201710081030487140-nyt-abd-vatandaslari-turkiyede-siyasi-rehine-olarak-hapse-atildi/
5-https://www.amerikaninsesi.com/a/logoglu-amerikanin-karari-cok-ciddi-ve-agir/4061632.html
6- http://www.kafkassam.com/trump-erdogan-gorusmesine-papaz-damgasini-vurdu.html
7- http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/abd-dis-politikasinda-cift-basli-soylem/928464
8- https://tr.sputniknews.com/abd/201710081030482277-pentagon-turkiye-idlib-destegi/
9- http://www.kafkassam.com/bati-erdogana-karsi-yine-bir-darbe-girisiminde-bulunacak.html
10- http://odatv.com/melih-gokcek-basbakan-yildirimin-koltugunu-istedi-0810171200.html
11- https://www.eurotopics.net/tr/187261/tuerkiye-avrasya-eksenine-mi-katiliyor

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir