İslam həmrəyliyinə” zidd

Çavuşoğlu’ndan ABD’ye: S-400 bizim için bir tercih değil, zorunluluk

​İran’da akaryakıt zammı protestolarının arkasındaki birikmiş krizler

Узнал о подписании из прессы – президент Армении

Almanya’dan TANAP için 1.2 milyar avroluk kredi talebi

Gündem 10 Mart 2018
273


Alman Deutsche welleye göre, Almanya maliye bakanlığı, Azerbaycan Güney gaz koridoru projesinin finansmanı için 1.2 avro kaynak sağlamaya karar verdi. Alman maliye bakanı JEns Spahn’(CDU) bütçe komitesi başkanı Peter Boehriger’e bir mektup yazdığı duyuruldu.
Cjsc, 2014 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından imzalanan bir kararname ile kurulmuştu. Amacı Hazar denizindeki “Şah Deniz “doğal gaz sahasının geliştirilmesi, güney Kafkasya boru hattının iyileştirilmesi, Trans Anadolu boru hattını(TANAP) ın yapılması amaçlanmaktadır. CJSC proje finansmanını üstelenmiş, SOCAR ise operasyonel yönetimi sağlamaktadır
Yazılan Mektupta” Bu gaz projesinin, Avrupa ve Almanya’nın gaz tedariki sağlanması konusunda önemli bir katkısı olacaktı” denilmiştir. Sağlanacak kredinin devlet garantisi şeklinde olması, daha sonra Azerbaycan tarafından sağlanacak gelirden geri ödemeli şekilde verilmesini önerdiği belirtildi.
2017 yılının ekim ayında Şansölye Angela Merkel güney Gaz Koridoru yapımını memnuniyetle karşıladığını belirtmiş, Avrupa İmar ve kalkınma Bankası (EBRD) 2017 yılının kim ayında TANAP için 500 milyon avroluk kredi ve Avrupa Yatırım Bankası şubat 2018 ‘de Trans Adriyatik Boru hattı projesi için 1,5 milyar avroluk enerji projesi Kredisini onaylamıştır.

Kaynak:

Germany provides €1.2 billion loan for Southern Gas Corridor


http://k-politika.ru/germaniya-vlozhitsya-v-alternativu-tureckomu-potoku/
http://www.tanap.com/

Ömer GÖk Kafkassam

Yorumlar