ABD neden PYDye terör örgütü diyemiyor

Avropanı parçalayan, Trampı prezident edən adam – MƏXFİ SİSTEM

Ermenistan’da seçim rüzgarı: Başkan yürütme yetkisini kime devredecek?

KUZEY KAFKASYADAKİ OLAYLARSELEFİ RADİKALİZMİN HABERCİSİ Mİ?

Almanya Ordusunda Afgan Asıllı İran Casusu Yargılandı

Gündem 25 Mart 2020
65

Almanya Rainland Falts ayaleti yüksek mahkemesi yakalanan Afgan asıllı İran casusunu 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı.
Deutsche Welle haber ajansının raporuna göre mütercim olarak çalışan bir Afgan asıllı göçmen mütercim olarak çalıştığı Almanya ordusunda ordu bilgilerini eşiyle birlikte 4 yıl boyunca İran devletine sızdırmış.
Abdulhamit-S isimli casus eşiyle birlikte Almanya ordusunun gizli bilgilerini İran İslam Cumhuriyetinin isrtihbarat ve casusluk kurumlarına sattığı iddia ediliyordu fakat Almanya yüksek mahkemesinin kararıyla “ülkeye hainlik” gerekçesiyle suçlu bulunarak 6 yıl 10 ay hapis cezasına mahkum oldu.
Yayımlanan bilgilere göre söz konusu şahıs 2013 yılından 2017 yılına kadar 4 yıl boyunca en az 8 defa gizli askeri bilgileri İran devletinin istihbarat kurumuna veriyormuş. Bu şahıs bu süre zarfında Avropanın çeşitli şehirlerinde İran devlet yetkilileri ile görüştüğü söleniyor.
Almanya “NTV” ajansının yazdığı habere göre Alman ordusuna ait askeri haritalar ve Almanya savunma bakanlığının bazı ülkeler hakkında gizli analiz raporlarını toplam 34 bin Euro gibi küçük bir rakam karşılığında İran’a saran Abdulhamit-S çalıştığı Alman ordusunun şüphelenmesi sonucu eşiyle birlikte geçen yıl ocak ayında yakalanmıştı.
Kafkassam İran masası

Yorumlar