Hulisi Akar Gürcistan’da

İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

Alman Vatandaşları Abd’yi En Büyük Tehdit Ülke Olarak Görüyor

Gündem 16 Şubat 2019
53

Almanya’nın Centrum Für Strategie Und Höhere Führung (Strateji ve Yönetim Merkezi) tarafından yayımlanan “2019 Güvenlik Raporuna” göre ABD en tehlikeli ülke olarak gözükmektir. Merkez tarafından 16 yaş üstü, 1249 Alman vatandaşıyla anket yapıldı. Anket sırasında Alman vatandaşın %56 ABD’yi (Washington’u) potansiyel olarak dünya düzenini, güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiğine inanıyor.
ABD dışında Alman vatandaşlarına göre dünya barışına yönelik en büyük tehdit şu anda
Kuzey Kore’den, Türkiye’den ve Rusya’dan gelmektedir.
Araştırma sırasında Batı Almanya’dan daha çok Doğu Almanya’da yaşayan vatandaşlar ABD’yi tehdit edici ülke olarak algılamaktalar. Raporda Alman vatandaşlarına göre Rusya ve Çin daha az tehdit edici ülkeler olarak gözükmektedir. Raporda Almanya’nın Batısında yaşayan vatandaşlar Rusya’yı %45 tehlike kaynağı gördükleri halde Almanya’nın Doğusunda bu rakam %21 olarak gözükmektedir. Ayrıca raporda IŞİD örgütü dünya düzeni için tehlikeli olarak belirtilir.
Bunun dışında Alman vatandaşları tarafından; Avrupa ve dünyadaki gelişmelerden, ilkim değişikliğinden, Almanya’nın iç güvenliğinden, terörden endişe duyulmaktadır.
Güvenlik raporu Almanya’nın Centrum für strategie und höhere führung (Strateci ve yönetim merkezi) tarafından 2011’den itibaren yıllık olarak toplanmaktadır.

Hazırlayan Rufina SULİYEVA / Kafkassam/ Ankara
Kaynak: https://www.sicherheitsreport.net/sicherheitsreport-2019/

Yorumlar