KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Alman uzman: Türkiye’nin NATO’dan ayrılacağına eminim

Alman uzman: Türkiye’nin NATO’dan ayrılacağına eminim

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
323 0

Alman uzman Aleksandr Rar, Türkiye’nin gelecekte NATO’dan ayrılacağını iddia etti.

Moldova basınına konuşan Rar konuyla ilgili şunları kaydetti: “Avrupa Birliği’ne (AB) üye olamayan bazı ülkeler, Avrasya birliği gibi bir teşkilata üye olma yollarını arayacak. Benim tahminlerime göre 20-30 yıl sonra bugünkü Avrasya Birliği daha da büyük olacak. Bu dönem dilimi içinde buraya Türkiye de üye olacak ve bu büyük piyasaya katılacak. Türkiye AB’den uzaklaşacak. Ben kesin şekilde eminim ki Türkiye NATO’dan da ayrılacak.”

Alman uzman Rar, bu muazzam piyasa bağlamında Çin, Rusya, Hindistan, Pakistan ve diğer büyük devletlerin işbirliğinin artacağını da vurguladı.

Bu arada daha önce Rus basınına konuşan Rar, AB’nin Ankara’ya yönelik politikasını şöyle eleştirmişti: “Türkiye’yi 60 yıldır Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik için bekletiyorlar. Türkler bıktı artık. Özellikle de genç nesil. Şimdi Türkiye AB konusunda referandum yapmak istiyor. Belki de böylece Türkiye Avrupa ile yollarını ayıracak ve bir daha üyelik görüşmelerine katılmayacak. Stratejik planda biz kaybettik ve Türkiye’yi kaybettik. Bu çıkarlarımıza aykırı. Avrupa’nın da zararına. Avrupa, Türkiye’ye 60 yıldır havuç uzatıyor. Erdoğan da bıktı ve dedi ki bu bozuk havucunuz artık bize lazım değil. Havucunuzun tadı kalmadı.”

Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir