KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Alman uzman: Türkiye ekonomisinin çökmesi Almanya’nın da zararına olacaktır

Alman uzman: Türkiye ekonomisinin çökmesi Almanya’nın da zararına olacaktır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
346 0

Alman uzman Aleksandr Rar, ABD yaptırımları nedeniyle Türkiye ekonomisinde yaşanan olumsuzlukların Almanya’yı da etkilediğini kaydederek, “Türkiye ekonomisinin çökmesi Almanya’nın da zararına olacaktır…Almanya, Türkiye ve Rusya, ABD’e ortaklaşa bir yanıt bulmak zorunda kalacaktır. ” dedi.
Rus basınına konuşan Alman uzman Rar şu ifadeleri kullandı. “ABD bir kaç saat içinde Türk Lirası’nı “yıkmayı” başardı. Bu Türkiye’de faaliyet gösteren Alman firma ve bankalarını da hemen çok olumsuz etkiledi. Bu Almanya’nın da zararına. Dolayısıyla Almanya, Türkiye ekonomisinin çokmesini hiç istemez. Bir yandan ABD Başkanı Donald Trump ve diğer yandan da Kongre’nin yaptıkları, dünya ekonomisini zayıflatmaktan başka bir şey değildir. Bunun kimseye bir faydası yok. Almanya Başbakanı Angela Merkel de bunu iyi anlıyor ve ABD’den kaynaklanan zararların azaltılmasına yardımcı olacak konularda Rusya ve Türkiye gibi ülkelerle görüşülmesi gerektiğine inanıyor.”
Alman uzman sözlerine şöyle devam etti: “Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ABD’nin gelecekte başka neler yapacağını merak ediyor. Bence bu koşullarda Merkel, Almanya-Rusya ilişkilerinin bir an önce normalleştirilmesi gerektiğini anlıyor. Bu Almanya, Rusya ve Türkiye’nin Washington’a karşı dostluk ittifakı kuracakları anlamına gelmez. Bence, onlar (Almanya, Türkiye ve Rusya) Moskova ve Avrupa’ya yönelik acımasız (ABD’den) baskılara ortaklaşa bir cevap bulmak zorunda kalacaktır.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir