Afrin harekati iran yöneyimini korkutmuştur

Züriyə Qarayeva: Zəngəzur dəhlizi domino daşıdır

ОСТРОВ НАРГИН – ОСТРОВ СМЕРТИ ТУРЕЦКИХ ПЛЕННЫХ

TÜRK DIŞPOLİTİKASINA DAİR DEĞERLENDİRME VE “DIŞ HİZMETLER AKADEMİSİ” MEFHUMU

ALMAN İSTİHBARATINDAN CİDDİ UYARI: KUZEY KAFKASYALI TERÖRİSTLER AVRUPA YOLUNDA

Gündem 11 Aralık 2017
199

Alman istihbarat servisi başkanı Hans-Georg Maasen tüm Avrupa’yı ve özellikle Almanya’yı DAEŞ sonrası Avrupa’ya akın eden teröristler konusunda uyardı. Kafkassam’ın çeşitli haber ajanslarından aldığı bilgiye göre, Alman Federal Haber Alma Servisi başkanının açıklamasına göre dünyada radikal dincilerin sayısı artmakta ve radikal İslamcı teröristlerin varlığı 9700’den 10800’e yükselmiştir. Ve bu rakam son yıllarda görülmemiş bir artışı ifade etmektedir. Rusya’nın Russia Today haber ajansının aktardığına göre Alman İstihbarat Başkanı bu grupların özellikle internet ve sosyal medya ile koordine ve organize olduklarını, bir süre sonra harekete geçebilecek kapasiteye ulaşabileceklerini ve şimdiden özellikle Avrupa’da bu durumun gerektirdiği tedbirlerin alınmasını gerektiğini dile getirmiştir.
Bu grupların içerisinde en önemli yere sahip olan yapıların Çeçenler ve Kuzey Kafkasya kökenli militanlar olduğuna dikkat çeken Maasen, bu militanların, Çeçenistan savaşı sırasında ve daha sonra DAEŞ saflarında önemli bir savaş tecrübesi kazandıklarını ve bu tecrübelerinin bugün itibariyle Avrupa için bir tehdide dönüştüğünü söylemiştir. Aynı zamanda, DAEŞ’in eğitim sürecinden geçen çocukların da bu anlamda potansiyel tehdit kaynağı olduğunu vurgulayan Maasen, Irak ve Suriye’de çöken DAEŞ’in dünyanın tüm coğrafyalarına ve özellikle Avrupa’ya yayılma riskine dikkat çekmiştir.
FBI’ın eski başkanının aylar önce açıkladığı “DAEŞ Irak ve Suriye’de çökertildiğinde dünyanın farklı coğrafyalarında dağılacaktır” sözü bu durumun uzun bir zaman önce dile getirildiğini ortaya koymaktadır.
Alman istihbarat başkanı ve FBI eski başkanının bu açıklamalarından ve uyarılarından hareketler, bu durumun Avrupa kadar Türkiye için de büyük bir tehdit olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Karim ASGHARİ
Çağatay BALCI
Kafkassam

Yorumlar