KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Aliyev Ukrayna’yı TANAP’a davet etti

Aliyev Ukrayna’yı TANAP’a davet etti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
371 0

Bugün Ülkemizde TANAP açılış töreni vardı. Azerbaycan doğalgazının Avrupa’ya taşınması konusunda önemli bie mihenk taşı olan TANAP(Trans .Anadolu Boru Hattı9 C.B Erdoğan Ve Azerbaycan C.B Aliyev ile birlikte açıldı. Lakin bu açılışın ilginç misafirleri de vardı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko bunlardan biriydi. Sayın Poroshenko ile Sayın Aliyev ikili bir toplantı gerçekleştirdi. Sayın Aliyev’in Ukrayna’yı da Tanap’a davet ettiği görüşmeden sonra basına yansıdı. Poroshenko resmi twitter hesabından da Türkiye’deki gerçekleştirdiği resmi ziyarette açılışa davet ettiği için Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.,Ukrayna-Türkiye-Azerbaycan üçlü ilişkilerin derinleştirilmesi üzerinde anlaşıldığını duydurdu. Poroshenko’nun bir diğer görüşmesi ise Sırbistan Cumhurbaşkanı Avucic ile idi. Ticari ve ekonomik alanda işbirliği, vize rejimi serbestleşmesi konusunda toplantılar yapılacağı konusuna resmi hesaptan yapılan diğer açıklamalar arsındaydı.

Türkiye’de bu görüşmeler yapılırken Almanya’da düzenlenen Norman Quarter (Normandiya dörtlüsü) ülkeleri dış işleri bakanları toplantısında Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın Minsk anlaşmasını sabote etmekte suçladı. Ukrayna’da tutuklanan Rus gazetecinin serbest bırakılması, gri bölgelerin silahlı grupların varlığı, LDNR deki seçimlerin tanınması gibi taleplerini öne sürdü.

Normandiya dörtlüsü Ukrayna’nın doğusundaki durum kırım ve Minsk anlaşmasının uygulanması ve sorunalrın çözülmesi amaçlı Almanya, Rusya, Ukrayna ve Fransa’nın üst düzet temsilcilerinin diplomatik amaçlı toplantılarının adıdır.
Kafkassam
Kaynakça:
http://www.haber7.com/siyaset/haber/2647220-asrin-projesi-tanap-hayata-gecti/?detay=1
https://twitter.com/poroshenko?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fpolitexpert.net%2F109896-prezident-azerbaidzhana-pozval-poroshenko-primknut-k-realizacii-proekta-yuzhnogo-gazovogo-koridora
https://politexpert.net/109896-prezident-azerbaidzhana-pozval-poroshenko-primknut-k-realizacii-proekta-yuzhnogo-gazovogo-koridora

https://riafan.ru/1066381-prezident-azerbaidzhana-priglasil-kiev-k-uchastiyu-v-yuzhnom-gazovom-koridore
https://www.politnavigator.net/lavrov-razdolbal-volkera-i-ukrainu-posle-peregovorov-v-germanii.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir