KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Aliyev Türkiye’yi neden kandırıyor?

Aliyev Türkiye’yi neden kandırıyor?

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 9 dk okuma süresi
880 0

Aliyev Türkiye’yi neden kandırıyor?

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Türk medyasını ve halkını bilerek neden kandırıyor
Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Türk medyasını ve halkını bilerek neden kandırıyor

Rus askerlerinin Azerbaycan topraklarına geri döneceğini gazetemiz ortaya çıkardıktan sonra, Rusya’dan açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsü Mariya Zakharova, Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı’ın Genel Sekreter Yardımcısı Novruz Mammedov’un Türk medya temsilcilerine ”Ermenistan, 5 ilin tahliye ediliyor” açıklamalarına tepki gösterdi. Açıklamanın erken yapıldığını belirten Rus Dışişleri sözcüsü, planın deşifre olmasının ve Azerbaycan ve Anadolu Türklerinin buna tepki göstermesinden endişelendiği öğrenildi. Bütün bunlar yaşanırken, en önemli soru ise şu: Azerbaycan’daki dikta rejim, Türkiye’yi neden kandırmaya çalışıyor?
Kurultay gazetesinin Azerbaycan ve Ermenistan arsındaki Dağlık Karabağ sorununa ilişkin dün deşifre ettiği haberin yankıları Azerbaycan, Türkiye ve Rusya’da gündem yarattı. Türkiye medyasına Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından reklam ve göz boyama amaçlı verilen haberlerin eksikliğini gün yüzüne çıkarttık. vilayetin (Rayonun) geri verildiğine dair bilgiler bilinçsiz Türk medyasında manşetlere taşınırken, ayrıntıları Kurultay gazetesi yazdı. En önemli ayrıntı şuydu ki, Azerbaycan Türklerinin canlı feda ederek, tankların önüne geçerek, rahmetli Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey önderliğinde ülkeden çıkarıp attığı Rusya Ordusu, İlham Aliyev’in yeni anlaşma şartlarını kabul etmesiyle Azerbaycan topraklarına geri dönüyor.

Bu çok önemli ayrıntı ne Azerbaycan medyasında ne de Türk medyasında yer almadı. Hatta Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Novruz Mammedov, “5 vilayeti geri alıyoruz” haberini sadece Türk medyasına servis etti. Haberi okurlarımıza duyurduktan sonra Azerbaycan ve Rusya’yı telaş sardı…

RUSYA’DAN AZERBAYCAN’A NEDEN AÇIKLADIN TEPKİSİ!
Rusya Dışişler Bakanı Sözcüsü Mariya Zakharova, planın deşifre olması üzerine yaptığı basın toplantısında, Novruz Mammedov’a tepki gösterdi. Karabağ’ın çözümüne yönelik Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Cumhurbaşkanları’nın bir araya geldikleri St. Petersburg kentinde ”aşamalı çözüm” söz konusu olmadığını ve Viyana’da varılan anlaşmanın geçerli olduğunun altını çizdi.

Zakharova, Mammedov dürüst olmamakla suçlayarak yaptığı açıklamadan “bir an önce vazgeçmeli” dedi ve “Üç ülke arasında varılan anlaşmayı kimse isteği doğrultusunda sapkıncasına yorumlayamaz” sözlerini de ekledi. Zakharova bu konuda belirlenen ve imzalanan belgelerden yola çıkılarak hareket edilmesi gerektiğinin ifade etti.

TÜRKİYE BASININA VE HALKINA NEDEN YALAN HABER POMPALANIYOR?
Azerbaycan rejimi yıllardan bu yana sürekli olarak Türkiye’nin dostu gibi hareket ettiklerini ve bu yönde beyanları sürekli haberlere yansıyor. Aslında yansıtılıyor. Türkiye’de medya üzerinde çok ciddi lobi faaliyeti yürüten Aliyev rejimi, Azerbaycan’daki gerçeklerin böylece gizlenmesi başarabiliyor. Azerbaycan’da tutuklu muhalefet üyeleri, gazeteciler ve genç aktivistlerin sayısı dünya ortalamasının çok üzerinde olmasına rağmen, buna ilişkin Türk medyasında haber bulamazsınız. Mesela Eurovision, Avrupa Oyunları gibi uluslararası yarışmalarda Türk medyası Bakü’nün yeni binalarından bahsederken, ülkede olan gösterileri, protestoları göremedi, yazamadı. Türkiye’de Azerbaycana ilişkin haberler ancak Aliyev, Petrol haberleriyle geçiştiriliyor.

Türkiye’nin ve Türk milletinin ruhunu okşayan gerçekle alakası olmayan açıklamalar yıllardır veriliyor. Buna en yeni olarak da “5 vilayeti geri alıyoruz” açıklaması Azerbaycan Cumhurbaşkanlığının Genel sekreter yardımcısı tarafından eklendi. Üstelik sadece Türk medyasının Bakü’deki muhataplarına. Yerel gazetecilere böyle bir açıklama yapılmıyor. Bu açıklama durup duruken nereden çıktır? Ve neden sadece Türk medyasında gündeme geliyor, Azerbaycan medyası bundan bir haber?

Uzatmayalım söyleyelim. Çünkü Karabağ anlaşması aşamalı olarak uygulanacak. İlk aşamada Azerbaycan Karabağ etrafında yer alan 5 vilayetini geri alacak. Evet buraya kadar her şey güzel, fakat buranın siyasi kontrolü Azerbaycan’da, askeri kontrolü ise Rusya’da olacak. Yani Rus askerleri bu 5 vilayetin güvenliğini sağlayacak. İşte tam da bu noktada Türkiye-Rusya gerginliğinde ikiyüzlü politika izleyen İlham Aliyev’in foyası ortaya çıkıyor.

ALİYEV, EN ÇOK TÜRKİYE’DEN KORKUYOR
İlham Aliyev’i en çok korkutan, rüyalarına girebilecek tek toplum Anadolu Türkleri’dir. Çünkü, Anadolu uyanırsa Azerbaycan Türkleri ayağa kalkar, kendine destek bulmuş olur. Bu sebeple, Azerbaycan’dan Türkiye sürekli gerçekle alakası olmayan ama ruhumuzu okşayan, milliyetçi söylemleri bol beyanatlar verilmektedir.

Türkiye’nin ne dostu ne kardeşi olan İlham Aliyev, aslı yezidi Kürdü oludğu halde bunu gizletmektedir. Uluslaraarası arenada Ermeni iddialarına karşı, Türkiye’ye boş söylemler dışında ciddi hiç bir desteği olmadığı gibi en çok propagandayı da Türkiye’de yapmaktadır. Hem de bunu Türkiye’nin yakından tanıdığı siyasetçilerin eliyle yapmaktadır. Azerbaycanlı bir hanımefendiyi bütün Türkiye’de tanımayan kalmadı, büyük Turancı olarak gösterilen MHP Genel Başkan adaylarından bir zat-ı muhteremi de bütün milliyetçi kesim tanımaktadır, ancak aslında hangi kaynaklardan beslendiklerini ve neye hizmet ettikleri pek bilinmiyor.Aliyev’in lobi faaliyetlerinin baş aktörleri olan bu kişilerin en büyük hedefi Azerbaycan ambalajı altında İlham Aliyev’e sempati yaratmak.

KARABAĞ ANLAŞMASI, KURULTAY DEŞİFRE EDİNCE NE OLDU?
Türkiye’nin önde gelen haber ajanslarına Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’nın Genel Sekreter Yardımcısı Nozruz Mammedov tarafından verilen yalan haber Türkiye kamoyununu sevindirdi. Ancak gerçek bu değildi, hadi tam değildi de eksikti diyelim. Çünkü Rusyanın rolü ve Rus askerlerinden bahsedilmiyordu. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ sorununa Türkiye’nin ilgi ve alakasını bu kadar suistimal etmenin arkasında şüphesiz Kürt Aliyev rejiminin ikiyüzlü politikasının olduğu açıkca görülüyor.

Eğer St. Petersburg’da varılan ve belgelerde yer verilmeyen “aşamalı anlaşma” doğruysa (ki, doğru) ve bu haber gizletilmeye çalışılıyorsa, o zaman 1994 ”Bişkek Protokolü”nün kayıtlarda yer almayan perde arkası anlaşmasının resmen doğruluğunu ispat etmektedir.

Aliyev rejiminde çatlak
Zakharova’nın açıklamaları üzerine Azerbaycan’da son dönemde yaşanan sıkıntıları ve baskı altında tutulan basının yer vermediği eski Milli Güvenlik Bakanı Eldar Mahmudov’un ölümü Aliyev rejiminde derin çatlakların olduğunu da gösteriyor.

Çünkü Cumhurbaşkanlığı Sekreter Yardımcısı, Aliyev’in onayı ve yönlendirmesi olmadan böyle bir açıklama yapamaz ve yapması da mümkün değil. Sonuç olarak bu haberden şunlara varıla bilir:

“Aşamalı anlaşma” söz konusudur ve Rusya Ordusu Karabağa yerleştirilecektir, bu planlanmaktadır.

Gizli bir anlaşma söz konusudur ve Kürt Aliyev rejimi hem kendi halkını ve Türkiye’yi medya yoluyla aldatıyor

Ayrıca “Bişkek Protokolü”nde belgelerde yer almayan maddelerin olduğunu ispatlamaktadır.

Ve şunu da yazmadan geçmeyelim, velev ki, söz konusu haberin yalan olduğunu düşünülecek olursa, o zaman İlham Aliyev’i yönetimde kimse ciddiye almıyor…

www.kurultay.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir