KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Aliyev Paşinyan kayıkçı kavgası mı yaptı

Aliyev Paşinyan kayıkçı kavgası mı yaptı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
239 0

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Birleşmiş Milletler’in Ermenistan ordusunun işgale son vermesi gerektiği yönünde 4 kararı var. Bu kararlar uygulanmadı. Çözüm, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü temel alınarak elde edilmelidir.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 56. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen bir panelde Dağlık Karabağ konusunu tartıştı.

Bu panelle, tarihte ilk kez bir Azerbaycan ve Ermenistan lideri kamuoyu önünde açık tartışma gerçekleştirdi.

Aliyev konuşmasında Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün uluslararası toplum tarafından tanındığını hatırlattı. Bugün Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin Ermenistan’ın işgali altında bulunduğunu ve 1 milyondan fazla Azerbaycanlının topraklarını terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Aliyev, Azerbaycan halkına karşı etnik temizlik yapıldığını belirtti.

Aliyev, Hocalı’da 613 sivilin Ermenilerce katledildiğini anımsatarak “Uluslararası hukuk açısından bakarsak Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Birleşmiş Milletler’in Ermenistan ordusunun işgale son vermesi gerektiği yönünde 4 kararı var. Bu kararlar uygulanmadı. Çözüm, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü temel alınarak elde edilmelidir.” diye konuştu.

Çözüm sürecini yürüten AGİT Minsk Grubunun Ermenistan’a Dağlık Karabağ’ın Ermenistan toprağı olmadığını daha iyi anlatması ve uluslararası kamuoyunun bu konuda Ermenistan’a baskı yapması gerektiğini söyleyen Aliyev, “Ermenistan Başbakanı barıştan bahsediyor. Fakat bugün cephe hattında Azerbaycan askeri Ermeni keskin nişancısı tarafından katledildi.” ifadelerini kullandı.

Aliyev, Ermenistan yönetiminin mevcut durumu çeşitli yollarla korumaya çalıştığına işaret ederek “Topraklarından çıkartılan Azerbaycanlılar kendi topraklarına geri dönmelidir. İşgal altındaki bölgelerdeki ordunun yüzde 80’i Ermenistan askerlerinden oluşmaktadır. Onlar bu topraklarını daima kontrol altında tutacaklarını düşünüyorlar. Fakat asla böyle olmayacak.” şeklinde konuştu.

Dağlık Karabağ sorununun aşamalı olarak çözülmesi gerektiğini vurgulayan Aliyev, “Ermeniler her zaman ‘milletlerin kendi mukadderatını belirleme’ ilkesinden bahsediyor. Ermeni halkı kendi mukadderatını belirledi. Onların bir devleti var. Kendi mukadderatlarını ikinci kez belirlemek istiyorlarsa bunun için başka yer bulmalarını öneriyorum, Azerbaycan’ı değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Paşinyan’dan Hocalı Katliamı’nı inkar

Paşinyan ise Hocalı Katliamı’nı inkar etti. Sorunun barış yoluyla çözülmesi gerektiğinin farkında olduğunu söyleyen Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ordusunun değil, Karabağ Ermenilerinin silahlı güçlerinin bulunduğunu iddia etti fakat daha sonra kendi oğlunun da Karabağ’da, cephe hattında askerlik yaptığını söyledi.
İlk defa kapalı kapılar ardında değil de halkın medyanın bütün dünyanın önünde bir araya gelen liderlerin konuya tam olarak vakıf olmadıklarını kendi ülkelerinin iç işleyişini halkın gözünden kaçırabilmek için Karabağ konusunda oldukça üst perdeden konuştukları gözden kaçmadı. Azerbaycanda geçen hafta yapılan ve tüm gözlemciler tarafında sahtekarlıkların tesbit edildiği genel seçimlerin şaibesini ortadan kaldırabilmek adına Aliyev bu toplantıda Karabağ konusunu alabildiğine dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı. Paşinyan elin Karabağı alın deseydi Aliyev şaşkınlığından istemeyiz diyecekti.Zira Karabağ şu an Azerbaycanın yönetiminin en legal argümanıdır. Seçimlerin ilegalitesi gelir adaletsizliği yağma ve talan Karabağ bahanesi ile örtpas edilmektedir. Paşinyana gelince inanmadığı Karabağı savunma noktasında son derece aciz ve pasif kalmıştır. Paşinyan çok iyi biliyor ki Karabağ Ermenistanın sırtında bir yüktür ve bu yükü Rusyanın hatırına taşımaktadır. Hatta Paşinyan Karabağ klanının elinden Ermenistan iktidarını sokak gösterileri ile söke söke alırken halkta Karabağ konusunda bir umut doğmuştu. Zira Ermenistan bütçesinin neredeyse yarısı Karabağa gitmekte Ermeni fakir halkının çocukları Karabağda ölmektedir. 56. Münih güvenlik toplantısı Aliyev ile Paşinyan arasındaki kayıkçı kavgasına şahitlik etmiş oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir