KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Ali Asker: AZERBAYCAN’IN EGEMENLİK HAKKINA AYKIRI

Ali Asker: AZERBAYCAN’IN EGEMENLİK HAKKINA AYKIRI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
416 0

1) Üçlü Bildiri’nin imzalanmasının ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov’un da katılımıyla Dağlık Karabağ’daki insani sorunların çözümüne ilişkin bir video toplantı gerçekleştirmiştir. Toplantı sırasında Putin, Dağlık Karabağ’da “Kurumlar Arası İnsanı Müdahale Merkezi”nin kurulmasına dair 13 Kasım 2020 tarih ve 705 No’lu Devlet Başkanı Kararnamesinin imzalandığını duyurmuştur. Kararname, o günler Azerbaycan’da yaşanan sevinç gösterileri ve Ermenistan’da yaşanan hezimet sancıları ortamında pek yankı bulmamıştır. Oysa, Rusya’nın bölgeye yönelik planlarına yasal dayanak oluşturacak bu belgede, Azerbaycan’ın egemen devlet olarak haklarına açık şekilde müdahale edildiğini görebiliriz. Dört maddeden ibaret kararnamenin 1. maddesinde “Kurumlar Arası İnsani Müdahale Merkezi”nin tesis edilmesi hükmü yer almaktadır. 2. maddenin a) bendinde Merkez’in görevleri şu şekilde sıralanmıştır:
– Dağlık Karabağ bölgesini terk etmiş vatandaşların daimî ikamet yerlerine geri dönmelerine yardım etmek,
– Dağlık Karabağ bölgesinde sivil altyapının onarılması ve bölge nüfusu için normal yaşam şartlarının oluşturulması konularında Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyetinin devlet kurumlarına yardım etmek.
– Dağlık Karabağ’ın askerî harekattan zarar gören ilçelerinin sakinlerine insani yardım yardım konusunda Rusya’nın devlet organları ve sivil toplum örgütlerinin koordinasyonunu sağlamak.
– Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti’nin devlet organlarına uluslararası insani yardım kuruluşlarıyla karşılıklı iş birliğinin tesis etmelerinde yardımcı olmak.

İlgili maddenin b) bendine göre
– Kurumlar Arası İnsani Müdahale Merkezi bünyesine Rusya Federasyonu Sivil Savunma, Olağanüstü Durumlar ve Doğal Afetlerin Sonuçlarını Giderme Çalışmaları Bakanlığı, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Birimi temsilcileri, ayrıca, ilgili diğer federal yürütme organları temsilcileri dahildirler
Kararnamenin 3. maddesine göre Kurumlar Arası İnsani Müdahale Merkezi’nin tesisi ve faaliyetlerine ilişkin kurumsal ve diğer konularda Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı görevlendirilmiştir. Kararname, imzalandığı günden itibaren yürürlüğe girmiştir (md. 4).

Ali Asker

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir