KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Alexander Kharchenko: Rusya Türkiye İçin Stratejik Rakip mi?

Alexander Kharchenko: Rusya Türkiye İçin Stratejik Rakip mi?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 1 dk okuma süresi
274 0

Libya’da Berberilerden oluşan Ulusal Hareket Gücünün temsilcisi Salim Kaşut, Sirte’de Türklere karşı taarruza hazır olduklarını dile getirmiştir. Kaşut’a göre Tripoli kontrolünde olan alana, Sirte-Cufra hattının doğusunda hedefleri vurmayı planlayan Türk F-16 uçaklarının filosu konuşlandırılmıştır.
Kaşut, mesajında Mısır ve Fransa’yı örnek göstermiştir. Türkiye’nin elinde bulunan güçlü elektronik harp sistemleri sayesinde Paris ve Kahire’nin Türkiye’ye karşı savaşmaya cesaret edemeyeceğini dile getirmiştir.
Rus analistleri söz konusu açıklamaları Türkiye tarafından planlanan psikolojik operasyon olarak değerlendirmektedir. Bunun hedefi rakibin saflarında panik havası oluşturulmasıdır. Analistlere göre Karabağ zaferinden sonra Türkiye hem Suriye, hem Libya, hem Donbas’ta hem de Kıbrıs’ta daha emin adımlarla ilerleyeceğini belirtmektedir. Analistler, şu aşamada Türkiye’nin Karabağ’a benzer birkaç tane daha büyük operasyon yapabilecek kapasiteye sahip olduklarını dile getirmektedir. Rus analistleri, Türkiye’yi durdurmak ve caydırmak için onun uçak ve İHA’larının kesinlikle vurulmasını önermektedir. Rusya Türkiye için stratejik rakip mi?Sormak gerekir

Alexander Kharchenko

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir