Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’ninTürkiye ziyareti ne anlama geliyor?

Զոհվածների որոնողական աշխատանքների ժամանակ գտնվել են երկու զինծառայողների մարմիններ

Qazaxıstan əsgərləri azərbaycanlılara niyə atəş açıb? – GİZLİ MƏQAMLAR..

Ali Hamenei ABD’yi Kovid-19 virüsünü yapmakla itham etti

Alexander Kharchenko: Rusya Türkiye İçin Stratejik Rakip mi?

Gündem 11 Aralık 2020
66

Libya’da Berberilerden oluşan Ulusal Hareket Gücünün temsilcisi Salim Kaşut, Sirte’de Türklere karşı taarruza hazır olduklarını dile getirmiştir. Kaşut’a göre Tripoli kontrolünde olan alana, Sirte-Cufra hattının doğusunda hedefleri vurmayı planlayan Türk F-16 uçaklarının filosu konuşlandırılmıştır.
Kaşut, mesajında Mısır ve Fransa’yı örnek göstermiştir. Türkiye’nin elinde bulunan güçlü elektronik harp sistemleri sayesinde Paris ve Kahire’nin Türkiye’ye karşı savaşmaya cesaret edemeyeceğini dile getirmiştir.
Rus analistleri söz konusu açıklamaları Türkiye tarafından planlanan psikolojik operasyon olarak değerlendirmektedir. Bunun hedefi rakibin saflarında panik havası oluşturulmasıdır. Analistlere göre Karabağ zaferinden sonra Türkiye hem Suriye, hem Libya, hem Donbas’ta hem de Kıbrıs’ta daha emin adımlarla ilerleyeceğini belirtmektedir. Analistler, şu aşamada Türkiye’nin Karabağ’a benzer birkaç tane daha büyük operasyon yapabilecek kapasiteye sahip olduklarını dile getirmektedir. Rus analistleri, Türkiye’yi durdurmak ve caydırmak için onun uçak ve İHA’larının kesinlikle vurulmasını önermektedir. Rusya Türkiye için stratejik rakip mi?Sormak gerekir

Alexander Kharchenko

Yorumlar