KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Akar: Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok

Akar: Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 9 dk okuma süresi
297 0
şogun hulusi

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNNTürk yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suriye’deki ve Libya’daki gelişmelere dair konuşan Akar, “Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok” dedi.
Akar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Soçi Mutabakatının arkasındayız. Taraflar Soçi Mutabakatına uysun.

– Birliklerimizi sevk etmek, gerekirse zor kullanmak suretiyle ateşkesi sağlayacağız diyoruz, kim olursa olsun. Bu konuda kararlıyız.

– Rusya’nın bu konuda etkisini kullanması gerektiğini her toplantıda söyledik, söylemeye devam ediyoruz.

– Rejimin saldırıları bir taraftan radikalleşmeyi, bir tarafından göçü hızlandırıyor. Bu devam ederse göç artacak. Bu durumda da bizim gelen bu misafirlerimizi ağırlamamız imkansız, bu Avrupa’ya, Amerika’ya da yansıyacak.

‘Soçi’yi esas alacağız’

– Rusya ile görüşmelerimiz devam edecek. Soçi’yi esas alacağız.

– Cumhurbaşkanımız talimatı verdi, hedefi gösterdi. A, B, C planlarımız hazır. Yeri gelince uygulanır.

– Bizim Rusya’ya karşı herhangi bir tavrımız söz konusu değil, tek hedefimiz rejim. Ateşkesi ihlal eden gruplardır.

– (Suriye hava sahasının Rusya’nın kontrolünde olması sorun teşkil edecek mi? sorusu) Rusya’nın bu konuda karışmamasıyla bu sorun aşılır.

– Rusya ile Türkiye arasındaki diyalog devam ediyor.

– Hava sahasını etkin bir şekilde kullanmak istiyoruz.

Türkiye Suriye’den ne zaman çıkacak?

– Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz ne maksadımız var. Bizim oradaki tek niyetimiz rejimin katliama son vermesi ve böylelikle radikalleşmenin ve göçün önlenmesi.

– Mehmetçiğin can güvenliği için tüm önlemler alındı.

– “Türkiye Suriye’den ne zaman çıkacak?” Anayasa yapılacak, meşru bir seçim yapılacak, meşru bir yönetim olacak, demokrat bir devlet olacak, herkes yerini alacak, biz de yerimizi alacağız.

– Türkiye geçmiş yıllarla karşılaştırılmayacak bir şekilde, uluslararası sahada iddiası, yeri olan bir ülke.

– ABD bizim stratejik ortağımız, NATO üyesiyiz.

‘ABD’nin Patriot desteği olabilir’

– (“ABD’nin ne gibi bir desteği olabilir?” sorusuna) Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de yaşanmış bazı olaylar var. Patriot desteği olabilir.

– “Türkiye yüzünü yeniden ABD’ye dönüyor mu?”: Ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak bakımından çeşitli temaslarımız var. Rusya’yla, İran’la, Çin’le görüşmelerimiz var. Bizim eksenden kayma gibi bir durumumuz yok. Kimse de bizi ittirmesin dışarıya doğru.

– Oyunu kurallarına göre oynuyoruz. Alamazsınız, aldınız imzalayamazsınız, imzaladınız getiremezsiniz, getirdiniz açamazsınız dediler. Cumhurbaşkanımız cevaplarını verdi. S-400’ler faaliyete geçecek.

‘ABD ile 4 yıl görüşme yapıldı çözülemedi, müspet cevabı Ruslar verdi’

– Biz 90’lı yıllardan beri ülkemizin ve vatanımızın korunması ve kollanması için maruz kaldığımız tehdide karşı hava savunma arayışımız var. Suriye’deki durumla birlikte bu aciliyet arz etti. ABD’lilerle Patriot çalışmaları yapıldı ama müspet cevabı Ruslar verdi. Bu konuda Ruslarla mutabakata varıldı. Patriot görüşmeleri 2013-2017 yıllarında yapıldı, çözülemedi. Bunu bizzat Trump dile getirdi, “İstiyorlar vermiyorsunuz, ondan sonra niye S-400 aldınız diye kızıyorsunuz” dedi.

– Biz bir tercih olarak değil zorunlu olarak S-400’e gittik. Hava savunma tehdidi varken tedbir almayacak mıyız? Kimse kusura bakmasın. Halkımızın, milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilerliyoruz. Çözümler olsaydı biz Patriot alabilirdik. Hala söylüyoruz, bizim hava savunma sistemine ihtiyacımız var.

‘F-35’ler için daha 2.1 milyar dolar ödememiz var’

– F-35’in ortağıyız, müşterisi değiliz. Bu yapılan şey bütün kurallara aykırı. Biz anlaştık. F-35’ler için 1,5 milyar dolar ödeme yaptık. 2.1 milyar dolar ödememiz var daha bizim. Trump ifade etti, “İnsanlar parasını veriyor, malını istiyor, vermiyorsunuz” diye personeline kızdı. Biz orada ortaklık sorunumuzu yerine getirdik. Biz ABD ve diğer ülkelerinde sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz.

– Zimmetimizde olan 4, ortada kalan 1, toplam 5 uçak ABD’de hangarda bekletiliyor.

– ABD F-35’leri vermezse biz çözüm üreteceğiz.

– Türkiye ile ABD arasındaki en önemli engel PKK’dan hiçbir farkı olmayan YPG’dir. PYD/YPG’ye verilen destekler ortaklığa sığmaz. Bu önemli bir sorun. 9 Ekim’de başladı ve Mehmetçik başarıyla üstesinden geldi. Barış Pınarı Harekatı ile terör koridoru hevesleri bitti. ABD dostlarımızla görüşmeler yaparak bu oluşumu ortadan kaldırmak için gayret gösterdik. 49 gün birlikte çalıştık. 30 kilometrelik bir hat koyduk.

‘Rusya ile diyaloğumuz içerisinde iletiyoruz’

– Barış Pınar Harekatı bölgesinde doğu ve batı bölgesinde hala tacizler devam ediyor. Rusya ile diyaloğumuz içerisinde iletiyoruz. Onlar da müdahale ediyor ve tacizler azaldı. Orada çok sayıda okul öğretime başladı. Kiliseler açıldı, camiler onarıldı. Hepsi hizmet ediyor. 200 bin Suriyeli kardeşimizde topraklarına dönerek hayatlarına devam ediyor.

– Libya ile 500 yıllık bir geçmişimiz var. Ortak tarihimiz var. Bu ülkeninde yaşadığı bir takım olaylar var. Bunun sonucunda Ulusal Mutabakat Hükümeti var. Çalışmalar devam ediyor. Bizzat Sarrac tarafından Cumhurbaşkanımıza yardım mektubu yazıldı. Biz de ne yapabiliriz tartışıp görüştük. Meclis’te karar çıktı ve bir kısım asker subayımız Libya’lı kardeşlerimize eğitim veriyor. Bunun dışında Orta Doğu’dan Avrupa ülkelerinden çok ciddi destek sağlandığını, Sudan’dan paralı askerlerin geldiğini gördük. Hafter’e ne yardımlar yapılıyor? Biz görüyoruz. Denizden havadan karadan Hafter’e yardımlar gidiyor. 8 Ocak’ta Putin ile Cumhurbaşkanımız bir araya geldi. Hafter ve Sarrac tarafına ateşkesin gerçekleşmesi için çalışmalarda bulundu. İstanbul’da hazırlanan metin Rusya’da geliştirildi. Sarrac tarafı bu metni imzaladı, Hafter imzalamadı, kaçtı. Cenevre’de taraflar davet edildi. Oradaki çalışmalarda da Hafter tarafının uyumsuz olduğunu görüyoruz. Dünya kamuoyunun da bunu görmesi lazım. Orada bir an önce ateşkesin sağlanması için gayret gösteriyoruz. Bu yaklaşımla barışın, huzurun bölgeye gelmesi lazım.

– “Darbe tehlikesi var mı?”: RAND raporunun çok iyi okunması gerekiyor. RAND raporundan çıkan bir fitne, fesat, nifak, kurnazlıklar var. Cumhurbaşkanlığı kararıyla TSK, Milli Savunma Bakanlığı bünyesine konuldu. Dolayısıyla bizler komuta kademesi olarak anayasa çerçevesinde görevinin başında, milletinin emrindeyiz. Neler olabileceği konusunda tedbir, çalışma, koordinasyonlarımızı her anlamda büyük bir dikkatle sürdürüyoruz.

– Biz hiçbir zaman TSK’da FETÖ ile mücadele bitti demedik, demeyeceğiz.

– “Vesayet isteği görüyor musunuz?”: Modern hukuk devletindeki asker-sivil ilişkisi var. Allah nazarlardan saklasın

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir