KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ahmet ŞERAFETTİN: Kara Kartal 90 yıl ōnce Üsküp’te

Ahmet ŞERAFETTİN: Kara Kartal 90 yıl ōnce Üsküp’te

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
358 0

Kara Kartal 90 yıl ōnce Üsküp’te

14 Mayıs 1932, Üsküp-Yugoslavya
Size ikinci mektubumun yazısını (Skobley) den yazıyorum, yarısını da yolda tamamlıyorum.
Bundan evvelki ilk yazımda Belgrat’ta oynadığımız ilk iki maçın tafsilâtını vermiştim. Belgrat’ta son maçı ayın ikinci Pazartesi günü oynamıştık. Akşamı Belgrat’tan hareket ettik.Ertesi gün Saraybosnalıların yürekten kopan kardeş tezahüratı ile karşılandık. Binlerce ihtiyar kadın erkek genç, çocuk binlerce halkın çığlıklar koparan ve sevinç göz yaş1arı döken kolları arasında idik.
Yarım asrı mütecaviz bir zamandan beri ilk olarak bir Türk kitlesi onları ziyaret ediyordu. Burada hakkımızda izhar edilen hissiyatı (gösterilen duyguları) ifadeden acizim. Bütün Sırp, Hırvat, Boşnak sporcu insanların yek ahenk olarak aynı hisle meşbu idiler.
Bir gün sonra Saraybosna’nın Sılâvyasının stadında ora şampiyonu Sılâvya külübüyle karşılaştık. Bu takım Yugoslâvya ye Beogradski ile Milli şampiyonada çarpışmış ye aynı dereceyi tutan neticeler almış.. Binaenaleyh bu üçüncü rakibimiz de ihmâl edilmeyecek bir kuvvetti.
Bilhassa galibiyetimizi bekleyen bu muhitte.. Bizim takım ayağından sakatlanan Hüsnü ve Feyzi’nin bir gün evvel Ilıcalarda tedavi edilmelerine rağmen zaif (zayıf) denilebilecek şu kadro ile oynadı:
Sadri – Hüsnü, Tevfık – Fahri, Tahir, İbrahim – Hayati, Salâhattin, Hakkı, Eşref, Fuat.

Maç 1:1 berabere biter.

O akşam Boşnak kardeşlerimiz bize Elkamer kulübünde ikindi bir veda ziyafeti çektiler… Bu ziyafet ve teati edilen çok samimi nutukları unutamayacağım.

Hemen o gece saat onbirde Skobley yani eski Uskübe haraket ettik. İki defada tren değiştirmek suretile 34 saatlik çok yorucu seyahatten sonra oraya vardık ve daha mütezait bir hararet ve muhabbetle karşılandık.

Ertesi gün cenubi (güney) Yugoslavya şampiyonu Sport klüp Skobley ile oynuyoruz. Bu kulüp Selaniğin meşhur Arisini yenmiş oldukça kuvvetli bir ekibe malik (sahip).

İkinci devrede ofsayt usulünü terk ederek oynuyoruz. For hattımızda canlı bir kudret izhar ediyor. Topu ekseriyetle rakip nısıf sahasında tutuyoruz. 12 nci dakikada Eşref aldığı bir pası ikinci defa olarak ağlara taktı. Galip vaziyete geçmiştik. Halk mütemadiyen bizi alkışlıyor ve bu ses çocukları daha güzel oynatıyordu.

Ahmet ŞERAFETTİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir