KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Ahmet Şahin: KAOSTAKİ HEDEF NAZARBAYEV Mİ?

Ahmet Şahin: KAOSTAKİ HEDEF NAZARBAYEV Mİ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
265 0

2022 yılının ilk günlerinde kaotik bir durumla karşı karşıya gelen Kazakistan’da olaylar büyümeye devam ederken meydana gelen bu olayların hedefinde ne olduğunu iyi görmek gerekmektedir.
Dünya genelinde ekonomik olarak bir buhranın varlığından söz edebiliriz. Kazakistan da son yıllarda – her ne kadar dışa açık ekonomisi ile yatırımları kendine çekse de – ülke içinde ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalmakta. Dolar kurunun yaklaşık 3 yıldır belirli seviyede tutulması bir başarı olarak görülse de alım gücünün kısıtlı olması, zamlar, maaş yetersizlikleri gibi sebeplerden dolayı Kazak halkı sıkıntılı günlerden geçmektedir. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde LPG fiyatlarına yapılan zam neticesinde Kazakistan’ın doğalgaz bölgesi olan Mangıstau Bölgesi’nde halk bu artışları protesto etmek için demokratik hakkını kullanarak sokağa çıktı ve bu protestolar başta Almatı olmak üzere Kazakistan’ın birçok bölgesine yayıldı. Başlangıçta olaysız devam eden protestolar farklı boyuta taşınınca ülkede OHAL ilan edildi. Cumhurbaşkanı Tokayev de, protestoların önüne geçmek adına hükümeti görevden aldı.
Peki, bu protestoların hedefinde kim var?
Sosyal medyada yayılan fotoğraf ve videolardan yola çıktığımızda protestoların sadece LPG ve diğer zamları protesto etmek adına olmadığını kolaylıkla görebilmekteyiz. Protestoculara dağıtılan silahlar, ortamı gerginleştirecek provokatörlerin varlığı olayların büyümesine sebebiyet vermektedir. Bu kaostan kimlerin faydalanacağı, kimlere gözdağı verilmek istendiğine dönecek olursak. Kazakistan’da ilk kez gösteri veya protesto olmamakla birlikte ilk kez Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in heykel ve büstlerinin hedef haline geldiğini görmekteyiz. Bu küçük işaret bile Nazarbayev’in ekonomik sıkıntıların sebebi olduğu imajı yaratılmaya çalışıldığı düşüncesini ortaya çıkarmaktadır. Olaylara bu çerçeveden baktığımızda özellikle son dönemlerde milli kimlik, milli tarih gibi Kazak halkını birleştirici ve bütünleştirici çalışmalara öncülük eden Türk Dünyası’nın Aksakalı Nursultan Nazarbayev’in, Avrasyacı Rusya tarafından uyarılması olarak da değerlendirmek yanlış olmayacaktır.
Ahmet Şahin Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir