KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ahmet Sağdıç: Kazakistan 2022 Güzünde Olağanüstü Cumhurbaşkanlığı Seçimine Gidiyor

Ahmet Sağdıç: Kazakistan 2022 Güzünde Olağanüstü Cumhurbaşkanlığı Seçimine Gidiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
258 0

Kazakistan 2022 Güzünde Olağanüstü Cumhurbaşkanlığı Seçimine Gidiyor
Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev, bugün Kazakistan saati ile 11.00’de Senato Meclisinde yaptığı halka sesleniş konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu.
Tokayev, millî birliğin Kazakistan için hava kadar önemli olduğuna işaret ederek bu yılın başında yaşanan kanlı Ocak Olaylarına barışçıl amaçlarla katılan veya herhangi bir ağır suça bulaşmamış olan göstericilerin bir defaya mahsus olmak üzere devlet tarafından affedileceğini duyurdu. Ayrıca olaylar sırasında zarar gören, can kaybı yaşayan ailelere de mali yardımda bulunulacak.
En önemli açıklama, olağanüstü cumhurbaşkanlığı seçiminin ilanı oldu. Kazakistan 2022’nin güz aylarında cumhurbaşkanlığı seçimine gidecek. Olağanüstü seçim sonrasında seçilecek cumhurbaşkanı yedi yıl iş başında olacak. Sonraki seçimlere katılması mümkün olmayacak yani bundan sonraki cumhurbaşkanları tek dönem için seçilecek.
“Adil Kazakistan”ın inşası yolunda köklü ve kapsamlı reformların başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için halkın hakemliğine ve güvenine başvurmanın şart olduğunu vurgulayan Tokayev, “Benim için devletin menfaatleri her şeyin üstündedir. Bu nedenle görev süremi kısaltmaya ve olağanüstü cumhurbaşkanlığı seçimlerine gitmeye hazırım.” şeklinde konuştu.

Ahmet Sağdıç Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir