KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Ahmet Arslan: Ukrayna krizinin faturası da Türkiye’ye kesilecek gibi

Ahmet Arslan: Ukrayna krizinin faturası da Türkiye’ye kesilecek gibi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
319 0
ahmet aslan

Yeni yaptırımlar gelirse hiç şaşırmayalım
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşanan krizle ilgili Ukrayna ve Rus liderlerle görüşme yapmayı planlamasından sonra Batılı gazeteciler “Erdoğan samimiyse Putin’in Ukrayna sınırına sevk ettiği askerleri geri çekmesini sağlasın” demeye başladılar.
Yıllardır savunma sanayimizin gelişmesini engellemek için her türlü ahlaksız yaptırımı uyguluyorlar. Türkiye’nin on yıllardır mücadele ettiği terör örgütlerine herkesin gözünün içine baka baka yardım ediyorlar. Putin’i durdurabilmek için ellerinde caydırıcılığı olmayan ekonomik yaptırımlardan başka herhangi bir imkana sahip değiller. Doğalgazda Rusya’ya göbekten bağlı Avrupa’nın elinde caydırıcı bir araç yok. Zaten bir süredir Almanya yan çizmeye başladı.
Askeri caydırıcılık içinse Türkiye’den medet umuyorlar. Halbuki verdiğimiz SİHA’lar Ukrayna ordusunun savunma yeteneğinin çarpan etkisini kat kat artırdı. Gaza getirerek, NATO üyeliği garantisi vererek Putin’in gazabıyla karşı karşıya bırakılan Ukrayna’ya İngiltere’nin verdiği hafif hava savunma sistemleri dışında sağladıkları herhangi bir destek yok. ABD ekonomik yaptırım uygulayacakmış. Kanada ise 200 kişilik bir meskûn mahal operasyonlarında tecrübeli askeri danışman gönderiyormuş.
Kanada ordusu meskûn mahal operasyonu gibi kritik bir hususta nerede tecrübe kazandı acaba? Kışın şehirlerde kar temizlemek dışında bir meskûn mahal tecrübesi var mı? Hem tecrübeli olsalar bile Ukrayna ordusu bundan nasıl faydalanacak? Moskova’yı mı işgal edecekler? Eğitim uzmanı göndereceklerse, gayri nizamı savaş uzmanı göndersinler. Eğer savaş başlayacak olursa gidişat böyle olacak gibi görünüyor. Kaldı ki bu husustaki “engin tecrübelerini” de Afganistan’da yakından gördük. Ya dost ateşiyle kendi birliklerini ya da düğün konvoylarını vururlar!
Ahmet Arslan kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir