KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ahmet Arslan: SAVAŞ CEPHEDE KAZANILIYOR

Ahmet Arslan: SAVAŞ CEPHEDE KAZANILIYOR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
273 0
ahmet aslan

Bazı arkadaşlar Ukrayna savaşıyla ilgili gelen bilgi ve görüntülerin tek yanlı olduğunu ve genelde Ukrayna kaynaklığı olmasına dikkat çekiyorlar.

Evet, Ukraynalıların çok organize oldukları doğrudur. İşgal sonrasında Ukrayna’nın hatırı sayılır bir sempati alanı oluşturduğu da doğrudur. Ama Rus tarafından herhangi bir bilgi ve görüntü gelmiyor. Takip ettiğim Rusya yanlısı hesaplar nadiren görüntü paylaşıyor, muhatabını tatmin edici bilgiler veremiyor. Paylaştıkları görüntülerin bir kısmı da Suriye başta olmak üzere başka coğrafyalara ait çıkıyor. Bu hesaplardan birisi sabah yemek paylaşımı yapmıştı. Şaka gibi.

Mesela en önemli Rus propaganda aygıtı WarGanzo vardı. Hem Suriye hem de Karabağ savaşında yaptığı manipülasyonlarla tanınıyordu. Karabağ Savaşında Zengilan’ın ele geçirilmesine rağmen neredeyse bir hafta aksini iddia etmiş, paylaştığı sahte görüntülerle insanları inandırmaya çalışmıştı. Ama Ukrayna savaşında ilk günlerden sonra ortadan kayboldu.

Ama Rusya kaynaklı dünya kamuoyunu tatmin edici ve bilgilendirici bilgilerin olmaması savaşta gerçeklerin gizlendiği anlamına gelmiyor. Hemen herkes Ukrayna ile Rusya arasındaki orantısız güç farkından dolayı savaşın çık kısa süreceği ve Rus ordusunun kısa sürece hedeflerine ulaşacağını tahmin ediyordu. Bugün savaşın sekizinci günü bazı köprübaşı sayılabilecek yerleri tutma dışında Rus ordusu herhangi bir “başarı” sağlayamadı. Yoksa en müfrit Rusya düşmanları dâhil, kimse konvansiyonel ölçekte yapılacak bir savaşı Ukrayna’nın kazanacağına ihtimal bile vermiyordu. Ama savaşın uzaması Rusların kayıplarının daha da artacağı ve işlerinin zorlaşacağı şeklinde değerlendiriliyor.

Kısaca, savaşın kaderini ve gerçekleri “sosyal medya savaşları” belirlemiyor. Rusların cephede “beklenen başarıyı” sergileyememelerinden dolayı sosyal medyada bu denli tantana çıkıyor.

Herkesin korktuğu, ödünün koptuğu Rus ordusunun küçük bir sefalet görüntüsünün bile dillere düşmesi gayet doğal.

Rus ordusunun içinde bulunduğu duruma ilişkin kısmen daha önceki paylaşımlarımda ben de değindim ama konuyla ilgili askeri uzmanların daha derli toplu ve geniş değerlendirmeleri var.

Yoksa Rusya’nın -eğer savaş normal şartlarda giderse- eninde sonunda işgali gerçekleştireceklerinden kimsenin şüphesi yok. Sadece “48 saat içinde Kiev’i düşüreceğiz” iddiasının boşa çıkmasının yol açtığı bir propaganda süreci var.
Ahmet Arslan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir