KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Ahmet Arslan: RUSYA “AYIP OLMASIN DİYE” SAVAŞI BAŞLATIR MI?

Ahmet Arslan: RUSYA “AYIP OLMASIN DİYE” SAVAŞI BAŞLATIR MI?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
295 0
ahmet aslan

Hafızamda bölük pörçük kalmış bir tarihi hadise var. Bir Türk veya Moğol Hakanı bir ülkeye savaş ilan eder. Her türlü hazırlık yapılır ve ordu toplanır. Fakat hedef ülkeye ulaşıldığında savaş şartları ortadan kalkar. Ülke ya teslim olmuştur ya da Hakan’ı öfkelendirecek tutumundan vazgeçmiştir. Dedim ya tam hatırlamıyorum. Bu arada hadiseyi iyi bilenler aydınlatırlarsa makbule geçer.

Savaş şartlarının ortadan kalkmasına rağmen aylarca hazırlık yaparak savaş meydanına gelen Hakan kurmaylarına; “her türlü hazırlığı yaptık. Aylara yol yürüdük. Asker savaşa hazır ve istekli. Bütün bunlar boşa gitmesin. Savaşmazsak olmaz” der ve savaşı başlatır.

Savaş tarihinde bir ilk yaşanıyor gibi. Batılılar ısrarla “Rusya, Ukrayna’yı işgal edecek” diyor. Rusya ise “hayır, yok öyle bir şey” diyor. Ukrayna’daki üçüncü ülkeler vatandaşlarını çekiyor, NATO üyeleri teyakkuza geçiyor. Taraflar karşılıklı askeri yığınak yapıyor. Batı ve Ukrayna Rusya’ya adeta “gel gel” diyor. Adeta bir savaş ve işgal histerisi yaşanıyor. Batı kamuoyu eli kulağında Kış Olimpiyatları gibi savaş ve işgal haberi bekliyor.

Artık iş öyle bir noktaya geldi ki savaş neredeyse kaçınılmaz oldu. Bütün olup bitenler karşısında Rusya “bu kadar hazırlık yaptık. 200 bine yakın asker topladık. Bunlar neyse de Batı’da büyük bir beklentiye sebep olduk. Twittir’da şu kadar paylaşım yapıldı, şu kadar video yayınlandı. ABD ve İngiltere’yi günlerdir uykusuz bıraktık. Bütün bunlara rağmen savaşmazsak ayıp alacak” diyerek savaşı başlatabilir ve tarihe de “ayıp olmasın diye” diye başlayan ilk savaş olarak geçebilir
Ahmet Arslan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir