KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Agshin Karimov: SEPAH’ın MOSSAD’ın stratejik merkezi darbesinin arkasındakiler

Agshin Karimov: SEPAH’ın MOSSAD’ın stratejik merkezi darbesinin arkasındakiler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
303 0

Rusya-Ukrayna savaşının ölçeği genişlerken, İran’ın Irak’ın Erbil kentindeki ABD Konsolosluğunu roketlerle vurması, yeni bir insan savaşı yetiştirmek için tohum ekiyor.

İran Fateh füzelerini fırlatmadan önce yaşanan bazı “alevli” olayları ya da bazılarını hatırlayalım:

– İran, son zamanlarda Ortadoğu bölgesinde genel olarak ateş seslerini artırarak Birleşik Arap Emirlikleri ve düşman konumunda olduğu Irak’taki üsleri hedef aldı.

– İran ve İsrail’in istihbarat savaşı yeni bir aşamada, İran’ın İsrailli iş adamlarını öldürme eylemi, MOSSAD’ı Tahran’a karşı daha geniş çaplı operasyon

– İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in Ukrayna savaşı sürecinde gizlice Rusya’yı ziyaret ettiği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğü belirtiliyor.

– Batı Rusya’nın katılımı olmadan İran ile nükleer anlaşma imzalamaya çalışıyor.

Bu gerçeklerin her birinin kendi içinde birçok versiyonu vardır ama biz daha mantıklı olanları seçip onlara odaklanacağız.

İran, İslam Devrimi, Keşikçiler Kolordusu (SEPAH) Ortadoğu bölgesinde aktif ve barış içinde durmuyor, her an İslam Cumhuriyeti’nin gücü üzerinde bu kadar güçlü bir etkisi var.

SEPAH İran derin devletidir, kararlarını yüce dini liderlerle tanımlar, SEPAH için İran başkanlık enstitüsü o kadar önemli değildir.

Devrim muhafızları Suriye’de öldürülen iki çalışanın intikamını aldıklarını söylese de, işin askeri-siyasi yönleri daha derinlere iniyor.

SEPAH’ın radikal askeri-siyasi-dini görüşleri İran hükümetini Batı ile müzakerelerden alıkoymayı amaçlayabilir, çünkü SEPAH her zaman bir düşmana ihtiyaç duyar, SEPAH İran’ın “şia-hilal” stratejik hattının pratik yöneticisidir. Bu sürümün güvenilirlik çizgisi son roket saldırısının arka planında zayıf görünse de, böyle bir ihtimal için hala zeminler var.

İkinci bir nokta, Batı medyası roketlerin İran’dan atıldığını söylese de, pek inandırıcı görünmüyor. Çünkü İran’dan atılan roket İran’ı meşru hedef haline getiriyor, bu yüzden daha mantıklı olan SEPAH’ın Irak’ta erbil gökyüzünü boynuzlarından batırması.

SEPAH’ın bizzat ilan ettiği üçüncü nokta, radikal askeri-siyasi örgüt, MOSSAD’ın Arbil’deki stratejik merkezini vurduğunu söylüyor.

İsrail’in Kuzey Irak Kürt Özerkliğini desteklemesi ve özerkliğin başkenti Erbil’de MOSSAD’ın kazanımıdır. Ancak görünüşe göre İsrail tarafı bunu gizli tutamadı ve İran istihbaratı o bölgeyi tespit etti.

Ama israil böyle bir tehdit bekliyordu neden oraya hava saldırısına karşı savunma sistemi kurmadı? İlk olarak, bu sistemi bölgeye getirmek daha fazla dikkat etmiş ve üssün üzerindeki gizem perdesini hızlı bir şekilde kaldırmış olur.

Bu, Rusya’nın “nükleer anlaşma bensiz imkansız” mesajını taşımasının yanı sıra Ukrayna savaşının ağır ekonomik sonuçlarına karşı ABD’yi cezalandırmanın bir yolu da olabilir.

Rusya bununla üç hedefi vurdu:

1. Amerika Birleşik Devletleri bizi uyarıyor,

2. İran, Moskova olmadan nükleer anlaşmanın imkansız olduğunu bozdu,

3. İsrail ile ilişkileri bozulmadan, ona karşı çalışıyorlar.

İran hükümeti şu anda ABD’ye karşı direnmeyi reddediyor, bu nedenle SEPAH ve Rusya, hem İran hükümetine, hem Washington hem de İsrail’e oybirliğiyle mesaj veriyor.

Elbette bundan sonra İsrail’in yanıt tedbirleri olacaktır, ancak bu tedbirler Rusya-Ukrayna savaşının arka planında dünyaya ek riskler getirecek.

Agshin Karimov Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir