KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AGİT toplantısında Türkiye’yi Zenfira Aliyeva savundu

AGİT toplantısında Türkiye’yi Zenfira Aliyeva savundu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
406 0

Bu sene Polonya’nın Varşova şehrinde yapılan Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı’nın (AGİT) yıllık toplantısında AGİT üyesi olan 57 ülke gerek resmi delegasyonları ile gerekse sivil toplum kuruluşları ile temsil edilmiştir. Toplantının bu yılki esas konularından olan insan hakları ve terörizm hususları ile ilgili olarak ülke temsilcileri tebliğlerini sunmuştur. Türkiye birkaç yıldır AGİT toplantılarını boykot ederek temsilci göndermemektedir.

Türkiye’nin AGİT’de temsil edilmiyor olması bir çok ülkeye Türkiye hakkında karalama kampanyası yürütme fırsatı vermiştir. Bu sebepledir ki Türkiye’de insan hakları ihlalleri olduğuna, 15 Temmuz süreci ile ilgili hukuksuz işlemlerin yapıldığına dair tebliğ sunanlara karşı Azerbaycan’ı temsilen orada bulunan Reformcu Gençler Birliği Başkan Yardımcısı Avukat Zenfira Aliyeva, Türkiye’de yaşıyor olmasına da istinaden insiyatif alarak Türkiye’ye karşı yapılan haksız ithamlara cevaben konuşma yapmıştır.

Zenfira Aliyeva konuşmasında Türkiyenin yıllardır törer sorunu ile mücadele ettiğini, bu mücadeleyi en demokratik yollarla yürüttüğünü ve insan haklarının korunması ve teşvik edilmesi hususunda çok önemli çalışmalar yaptığını bildirmiş, Amerika ve Avrupa ülkelerini hedef göstererek PKK’ya FETÖ’ye ve Türkiye’nin mücadele ettiği diğer terör örgütlerine verilen desteklerin terörü normalleştirmek ve yasallaştırmak olduğunu, FETÖ elebaşına ev sahipliği yapanların Türkiye’nin terörle mücadelesi konusunda ithamlarda bulunmasının ironik olduğunu ve objektiflikten tamamen uzak olan raporların ve ithamların siyasi saiklere göre şekillendirildiğinin açık olduğunu vurgulayarak konuşmasını İnsan Hakları siyasileştirilemez sözleriyle noktalamıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir