RUSİYANIN AZƏRBAYCANDAKI YENİ SƏFİRİ KİMDİR?

Elhan Şahinoğlu: Brüssel Çinə qarşı strategiyasını müəyyənləşdirib

AFGANİSTAN’DA KALICI BARIŞIN TEK ANAHTARI KONFEDERAL BİR SİYASAL SİSTEMİN ANAYASAL ZEMİNDE KABUL EDİLMESİDİR

İlker Başbuğ’un dostu James Norman Mattis Suriye’den ABD ordusunu çekecek!

Afşar Araz: Anadil günü Erdebil’de Türkçe lügat

Gündem 21 Şubat 2021
73


2mart (20, Şubat) dünya ANA dili şah İsmayil hatayının şehri Ardebil Güney Azerbaycan 45 milyon Azerbaycan Türk yaşaran bir ülkede bir gar yamişli ve Savalan dağlarının tam eteğinde olan safevi handanının şehri olan ardebilde çok önemli bir günde farklı bir baski ve darlıkta Ve cesaret mücadelesi Türk dili ve Türk seven ve Türk gençler ve akademikler telefinden gercekleşen ve ayni zamanda canlı ve Türkiye ve şimali Azerbaycandan katılan akademi hocalar ve uzmanlar tadından ve direk tılivizyundan yayının Türk sözlü kitab o kadar önemli ki sevgili ve sevinçli ve gerçekten bir bahar mevsim yaratmış gibi bir gündür.
evet değeri bir 45 milyon Azerbaycanca Türk süzlük kitabin sadece 10000 on bine yakin(A hertli) süzül kitabin farklı günde ve güne Azerbaycan (Ardebil )şehirde canlı açılışı çok önemli bir dil ve kültür trend gibi Süsleye biliriz . Sayın dr.H.Amali ve ayın hocamız (Ahad diyete)ve diğer arkadaşların ne kadar bu işin önemli olduğunun bir mücadelesidir.
evet dünyada çok Türkler yaşıyor ve ıranadada bir keçici bir ülkedede (45 milyon Azerbaycanca Türk yaşıyor )ve demek ki Türkiye den beklentisi olan bu Türk halki Cadece damarı ve ganı ve soyu ve Türkgili kendisine Fahri etmeyi ve Şanlı olmayı istiyor. güzel bir açılış Töreni ve canlı yayında güzel bir apaçık ve programını devamında Baku devlet üniversitesinden programa katlan Akademik sayın Prof. Mohse naği söyle ve Türkiye’den katilin hocamız sayın seyfedin Altay ve Ardebil şah sevi üniversite dekanı dr. Habibi ve Tebatebayi Tehran üniversitesi sayın dr.Behruz Berg Babayi ve dr.Hüseyin mohemedzade ve diğer arkadaşların katilimilinda bu önemli acilmiş 45 milyon Türk’ halkına bir sevinç gibi ana dili günü tatli bir duygusal hediyeydi.
tüm sevgi ve saygılarımızla tüm arkadaşlardan ve hocalarımızdan bu önemli iş icin teşekkür ediyoruz.
20 . Şubat .(ANA)günü Erdebil Türk dünyası .

Afşar Araz Erdebil

Yorumlar