Iran Türkleri ve İran’dakı yeni protestolar

Arnavutlar Yunanistan’ı salladı!

Türkiye’nin Rusya’dan beklentileri neler?

Göktürk Tüysüzoğlu: Rusya, ciddi bir kazanan durumunda

Afrin Rusya Türkiye

Gündem, Rusya, Türkiye 22 Ocak 2018
170
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Kamuoyunda gündeme gelen Türkiye ile Rusya arasında kismen Afrin-İdlib pazarlığının olmasının yanısıra, aşağıdaki hususların da bulunduğunu belirtmekte fayda var.
Rusya’nın Afrin operasyona engel olmamasında ABD’ye Suriye’de bir ders vermenin ve Türkiye ile ABD-nin arasına iyice girmek istemesinin de önemli etkisi var.Ayrıca, Moskova Barzani’den sonra PYD’ye de ABD ile iş yapmanin zararlarini fiilen göstermiş oldu. Önümüzdeki dönemde Kürt kartı üzerinde Rusya’nın yeniden insiyatif alması beklenebilir.Bunun ilk işaresinin Soçi’deki Suriye görüşmelerinde gündeme gelmesini bekleyebiliriz..

Keza ABD’nin Ortadoğu’daki politikalarında ciddi yenilgiler aldigini gözlemliyoruz. Geleneksel olmayan aktörlerle (Barzani, PYD,FETÖ) işbirliğinin geldiği nokta, Suudi Arabistan üzerinde manevraların gerekli etkiyi gösterememesi Washington’nun Ankara ile ilişkilerini yeniden canlandırabilir.Ankara’nın da Rusya ile pazarlıklarda elinin guclu olmasi ve kendi tezlerini kabul etdirmesi için ABD ile iliskilerini canli tutmasında fayda var…
Nazim Cafersoy

Yorumlar