KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Afganistan’ın Ahvali Şeraiti

Afganistan’ın Ahvali Şeraiti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
284 0

Taliban Kuşatmasına karşı tek direniş kararı alan Afgan lider Amrullah Saleh’in twitlerine bakıyorum, seküler Afgan halkı ile birlikte Hindistan kökenli kişiler beğeniyor.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid’in twitlerine bakıyorum, Taliban mensupları, gücün yanında saf tutmaya çalışan her devrin dalkavukları ve Pakistan kökenli kişiler beğeniyor.

Hindistan ilə Pakistan, Afganistan üzərindən savaşarak, bildik dini ayrışma kavgalarına devam ediyorlar. Görünən cephe bu. Oysaki ikisi de aynı ulus. Ve hatta üçü.

(Afganistan’ın baskın nüfusunu oluşturan Peştunlar da, Pakistanlılar gibi Hint Urdu asıllıdır. Pakistan nüfusunun 50 milyon kadarı da Peştun’dur.)

(Bu arada Afganistan’da yerleşik Özbekler, Türkmenler, Kızılbaş Türkler, Kırgızlar, Hazaralar, Kazaklar, Aymaklar ve Tatarlar bizim Güney Türkistan dediğimiz bölgədə yerleşik Afganistan Türkleridir. Kabil, Məzarı Şerif, Belh, Cevizican, Kunduz, Tahar, Faryab, Saripul, Katagon, Bedahşan, Herat, Parwan, Badgis, Büyük ve Küçük Pamir Dağlık Bölgesinde yaşamaktalar. Yaklaşık 12 milyon nüfusları bulunmakta. Bunların 1 milyonu Afganistan’ın işgali esnasında Pakistan’a yerleşmiştir.)

(Ayrıca Peştun kökenli Hristiyan, Budist, Sih, Hindu, Mecusi, Veda dinine mensup Nuristaniler gibi farklı dini gruplar da var. Mesela Peştun kökenli Sihler və Hindular olduğunu bugün öğrendim. Dönüp dolaşıp Pakistan ve Hindistan kavgasına geliyoruz.)

Geri planda isə Taliban’ın arkasında çok güçlü bir Çin desteği var. Çin sevdalısı kişi veya kişilerin de Taliban yetkililerini sosyal medya üzerinden tebrik ettiğini hatırlatmakta fayda var. Çin bölgenin en güçlü ve en tehlikeli unsuru. Bütün Orta Asya’nın başına bəla olmaya aday ve teyakkuzda.

Ve İran, bildik lobicilik çalışmaları. Karabağ’da Suriye’de, Irak’da, Yemen’de ve diğer hudut coğrafyalarda yaptıkları gibi. Aslında İran’a Çin’in saz arkadaşı gözüyle bakmak lazım.

Taliban, yeni bir vizyon çizmeye çalışıyor. 30 yılda inşaa ettiği imajını yıkıp (Kaç bin yıllık Buda heykelini biz havaya uçurmadık herhalde), bambaşka bir Taliban algısı yaratmak istiyor. Afganistan İslam Emirliği, ama kadınları sosyal alandan dışlamayacaklarına dair bəyanatlar, Taliban yetkililərinin yüzü açık kadın kamu görevlilerine, işinize devam edin çağrıları, okula ve sosyal hayata kurallar ölçüsünde katılım ve devam vaatleri, bütün kesimlere yönelik genel af çağrıları, asla intikam almayacaklarına dair vaatler, yüzü ve saçının bir kısmı açık kadın spikerlerle tvde oturum yapmalar, kimseyi kimseyle zoraki evlendirmeyeceğiz, bu bir kara propagandadır bəyanatları, tüm dünyaya barış ve işbirliği çağrıları vs…

Taliban rəsmi olarak, devletler statüsünde tanınmak, ve terör örgütleri listesinden çıkarılmak istiyor, biz dünkü talebeler değiliz, biz Afganistanız mesajı vermeye çalışıyorlar. Ağababaları tarafından kendilerine tembihlenen her bir salığa titizlikle riayet etmeye çalışıyorlar. BBC kadın muhabirinin, kadın siyasi figürlere cevaz verir misiniz minvalindeki sualini ilk başta idrak edemeyip, ardı sıra katıla katıla gülmeleri de zaman zaman verdikleri falsolara örnek gösterilebilir.

Ben en çok Putin’i merak ediyorum. Bir tarafta ABD, bir tarafta Çin. İkisinden de hazzetmediği bir gerçek, bakalım nasıl konum alacak. Gelecek çok ilginç zamanlara gebe.
Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler….

Bozkırın Abdalı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir